Jetbackup ile Yedek Alma

Hüseyin C. Özer Sistem Yöneticisi

  Bu eğitselde cPanel'de Jetbackup ile anlık olarak nasıl yedek alabileceğinize; aldığınız bu yedeği nasıl kurabileceğinizi ya da bilgisayarınıza nasıl indirebileceğinize dair bilgilere yer verdik.

  Giriş

  cPanel üzerinde gerçekleştirebileceğiniz backup/yedekleme işlemlerinde kullanmakta olduğumuz sistemde değişikliğe gitmiş bulunmaktayız. Sizlerin kullanımına sunduğumuz yeni sistem, Jetbackup yedekleme sistemidir.

  Bu sistem yedekleme işlemlerini, Incremental Backup şeklinde sağlamaktadır. Incremental backup, basit anlamda, yedek alınan son tarihten itibaren oluşturulan yeni dosyaları ya da mevcut dosyalarda gerçekleştirilen değişiklikleri kapsayacak şekilde gerçekleştirilen bir yedekleme sistemidir. Söz konusu sistem ile dilerseniz tüm web sitenize ait full backup kaydı ile; dilerseniz dosya/klasör, dilerseniz de veri tabanlarınız özelinde işlem sağlayabilirsiniz. Bu sistem ile yedekleme işlemlerinin hızında gözle görülebilir seviyede bir hız artışı sağlıyor olması ile birlikte; disk kullanımı açısından da oldukça avantajlı bir kullanım imkanı sunmaktadır.

  Gereksinimler

  • cPanel ile yönetilmekte olan bir hosting hizmetine sahip olmanız,
  • İlgili hosting hizmetinizin barınmakta olduğu sunucuda Jetbackup yedekleme sisteminin aktif olması gerekmektedir.

  Jetbackup ile tam yedek dosyası oluşturun

  Adım 1 - cPanel'e Giriş Yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile cPanel'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi teknik destek ekibimizden temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /cpanel yazarsanız veya :2082 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/cpanel veya veridyen.info:2082

  Adım 2 - Jetbackup Snapshots bağlantısına tıklayın

  cPanel'e giriş yapmanızın ardından panel üzerinde görüntüleyebileceğiniz Jetbackup->Snapshots kısmından anlık olarak yedek alma işlemi sağlayabilirsiniz. Aldığınız yedek, üç gün boyunca sistemlerimizde barındırılmaktadır. İlgili kaydı lokal olarak cihazınıza indirebilir, silebilir, direkt olarak kurulum sağlayabilirsiniz.

  Adım 3 - Yedek dosyanızı oluşturun

  Jetbackup->Snapshots kısmına giriş yapmanızın ardından, belirtildiği üzere, anlık olarak yedek dosyanızı oluşturabilir; daha önce almış olduğunuz snapshot(anlık yedek) yedek kayıtlarını görüntüleyebilir ve işlem sağlayabilirsiniz.

  "Anlık Yedek Oluştur" butonu ile, yedek oluşturma işleminizi başlatmanızın ardından, talebin başarılı olduğuna dair bir mesaj görüntüleyeceksiniz.

  İlgili sayfanın alt kısmında görüntüleyebileceğiniz "Geri Dön" butonuna basarak Jetbackup ana sayfasına dönebilir; sürmekte olan, tamamlanmış, işlem sağlamış olduğunuz tüm işlemlerinizi "Queue" ya da "İşlem Kuyruğu" olarak geçen sekme üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İlgili sayfayı yenileyerek sağladığınız işlemlerin son durumunu gözlemleyebilirsiniz.


  Jetbackup ile anlık yedeği geri yükleyin

  Adım 1 - Jetbackup Snapshots bağlantısına tıklayın

  İlgili sayfaya erişim sağlamanızın ardından tarih bazında yedek kayıtlarınızı görüntüleyebiliyor olacaksınız.

  Adım 2 - Yedek dosyanızı geri yükleyin

  İşlem sağlamak istediğiniz tarihe ait yedek kaydınızın yanında bulunan "Geri Yükle" butonuna tıklamanızın ardından karşınıza çıkan uyarılara dikkat ederek, işleminizi onaylamanızın ardından yedeğinizi geri yükleme işleminiz başlamış olacaktır.

  İlgili sayfanın alt kısmında görüntüleyebileceğiniz "Geri Dön" butonuna basarak Jetbackup ana sayfasına dönebilir; sürmekte olan, tamamlanmış, işlem sağlamış olduğunuz tüm işlemlerinizi "Queue" ya da "İşlem Kuyruğu" olarak geçen sekme üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İlgili sayfayı yenileyerek sağladığınız işlemlerin son durumunu gözlemleyebilirsiniz.

  İlgili işleme ait satırın, durum sütununda "Tamamlandı" ibaresini gördüğünüzde işlemlerinizin başarı ile sonuçlandığını teyit etmiş olacaksınız.

  Jetbackup ile anlık yedeğinizi indirin

  Adım 1 - Jetbackup Snapshots bağlantısına tıklayın

  İlgili sayfaya erişim sağlamanızın ardından, tarih bazında, yedek dosya/larınızı görüntüleyebiliyor olacaksınız.

  Adım 2 - Yedek dosyanızı indirin

  İlgili butona tıklamanızın ardından karşınıza çıkan uyarıya dikkat ederek "İndirmeye Başla!" butonuna tıklayarak işlemlerinize devam edin.

  İndirme işlemi için gerçekleştirdiğiniz talebin başarı ile alındığına dair ibareyi görüntülemenizin ardından; işlemlerinizin durumunu "İşlem Kuyruğu" ya da "Queue" olarak geçen sayfa üzerinden gözlemleyebilirsiniz.

  Kuyrukta ilgili işleminizin karşısında "Tamamlandı" ibaresini görüntülemenizin ardından, "Bilgisayarıma İndir" butonu ile söz konusu yedek kaydınızı cihazınıza lokal olarak indirme işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  Sonuç

  Bu eğitselimizde Jetbackup üzerinden sizler için dilediğiniz zaman nasıl anlık olarak yedek alabileceğinizi, ilgili yedek kaydını nasıl geri yükleyebileceğinizi ya da bilgisayarınıza indirerek lokal olarak ilgili kaydı tutabileceğinize dair bilgilere yer verdik. İlgili snapshot/anlık yedek kayıtları sistemlerimizde üç gün boyunca tutulmaktadır. Bu sebeple, kritik işlemler sağlayacağınız zamanlarda aldığınız yedek kaydını lokal olarak da cihazınızda barındırmanız çok daha güvenlik ve sağlıklı bir yöntem olacaktır.

  Söz konusu işlemler ile ilgili teknik ekibimizden talepte bulunabileceğiniz gibi sizler de dilediğiniz zaman oluşturduğunuz ya da tarafımızca oluşturulmuş günlük/haftalık yedeklerinize geri dönüş sağlayabileceksiniz. Yenilediğimiz yedek sistemimiz sayesinde size daha fazla işlem imkanı sağlanmış olacak.

  Dipnot: cPanel'e giriş sağlayabilmeniz adına adres çubuğunda yer alan adresler örnektir. cpanel.alanadiniz.com yerine kendi web sitenizi yazmanız gerekmektedir. Örneğin; alanadim.com/cpanel ya da alanadim.com:2082 gibi.

  7 Nisan 2023, 15:33 tarihinde güncellendi.