Veridyen Nameserver Adresleri Nelerdir?

Gürkan Biçer

Back-end Developer

Bu eğitselde Veridyen üzerinde hizmet alabileceğiniz tüm hosting hizmetleri için nameserver (isim sunucu) adresleriyle ilgili bilgilere yer verdik.

Linux Bayi Hosting ve Windows Bayi Hosting hizmetlerinde dilediğiniz zaman özel nameserver adresleri kullanabilirsiniz. Veridyen nameserver adreslerini kullanmanız durumunda olası özel DNS yapılandırma hataları ve DNS servisiyle alakalı problemlerden etkilenmezsiniz. Bu nedenle müşterilerimize, iletmiş olduğumuz nameserver adreslerini kullanmalarını önermekteyiz.

Linux cPanel Hosting

Web Hosting, Wordpress Hosting, cPanel Bayi Hosting, Ekonomik Hosting, Kurumsal Hosting veya Premium Hosting hizmetlerinden herhangi birini Linux altyapısında yani cPanel kontrol paneli tercih ederek sipariş verdiyseniz alan adlarınızı yönlendirmeniz gereken nameserver (isim sunucu) adresleri aşağıdaki gibidir;

  • ns1.veridyen.com
  • ns2.veridyen.com

Eğer alan adı ve hosting hizmetini aynı anda firmamızdan sipariş ettiyseniz nameserver adresleriniz otomatik olarak sipariş sonrasında bu nameserver adreslerine yönlenir.

Windows Plesk Hosting

Web Hosting, Ekonomik Hosting, Kurumsal Hosting veya Windows Bayi Hosting hizmetlerinden birini Windows altyapısında yani Plesk kontrol paneli tercih ederek sipariş verdiyseniz alan adlarınızı yönlendirmeniz gereken nameserver (isim sunucu) adresleri hizmetinizin açıldığı sunucuya göre değişkenlik gösterir;

Lena sunucusu (lena.veridyen.com) için;

  • ns6.veridyen.com
  • ns7.veridyen.com

Oris sunucusu (oris.veridyen.com) için;

  • ns9.veridyen.com
  • ns10.veridyen.com

Jorah sunucusu (jorah.veridyen.com) için;

  • ns13.veridyen.com
  • ns14.veridyen.com

Arya sunucusu (arya.veridyen.com) için;

  • ns15.veridyen.com
  • ns16.veridyen.com

Hangi sunucuda barındığınız ile ilgili bilgi yeni bir hosting hizmeti satın aldığınızda size gönderdiğimiz email içerisinde yer almaktadır. Dilerseniz, müşteri panelinizden hosting hizmetlerim bölümünden de kontrol edebilirsiniz.

Sunucu

Sanal sunucu, bulut sunucu ve kiralık sunucu hizmetlerinde, sunucu size özel kurulduğu için kurulum esnasında özel nameserver adresleriniz sizin alan adınıza göre belirlenmektedir.

Dipnot

Nameserver adresleriniz .com .net .org gibi bilinen popüler uzantılarda ise anlık olarak yönlenme gerçekleşmektedir. GetDNS veya IntoDNS gibi DNS sorgu araçlarından alan adlarınızın yönlenip yönlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Ancak, nameserver adresleriniz hemen yönlense bile bilgisayarınızda, tarayıcınızda, modeminizde veya internet sağlayıcınızda ki DNS önbellekleri nedeniyle web sitenize erişebilmeniz gecikebilir. 1-48 saat içerisinde tüm DNS önbellekleri otomatik olarak temizlenir. Bu belirtilen süreç içerisinde DNS ve tarayıcı önbelleğinizi temizlemenizi, ara sıra tekrar web sitenize erişmeyi denemenizi öneririz.

2 Mart 2021, 11:13 tarihinde güncellendi.