WHM'de Paket Ekleme, Düzenleme ve Silme

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde WHM panel üzerinde paket ekleme, düzenleme ve silme işlemleri hakkında bilgiler verdik.

  Giriş

  WHM'de yeni bir hosting hesabı oluşturmadan önce bir paket oluşturulması gerekir. Her hosting hesabı ayrı ayrı paketler veya aynı paketleri kullanabilir. Bu paketler ise hosting hesaplarının ne kadar disk alanı, trafik, e-posta hesabı, veritabanı gibi hosting hizmetiyle ilgili değerleri ne kadar kullanabileceğini belirler.

  Gereksinimler

  • Bir bayi hosting hizmetinizin olması
  • Birden fazla web site eklenebiliyor olması
  • Bayi hosting hizmetinizde paket ekleme, düzenleme ve silme izinlerinizin açık olması (Veridyen üzerindeki hizmetlerinizde bu izinler verilmiş durumdadır.)

  Paket Ekleme

  Adım 1 - WHM'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile WHM'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /whm yazarsanız veya :2086 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/whm veya veridyen.info:2086

  Adres satırındaki whm.veridyen.info örnektir.

  Adım 2 - Paket ekleme sayfasına girin

  Sol menü üzerine paket yazarak veya İngilizce kullanıyorsanız package yazın, Bir Paket Ekle veya Add a Package bağlantısına tıklayın.

  Adım 3 - Paketinizi tanımlayın

  Öncelikle Paket Adı kısmına ilgili paketi tanımlayan bir isim belirleyin. Örneğin limitsiz kaynaklar verecekseniz limitsiz, düşük kaynaklar belirleyecekseniz minipaket gibi isimlendirmeler yapabilirsiniz.

  Daha sonrasında ise paketinizin ne kadar disk alanı kullanabileceğini, ne kadar trafik kullanabileceğini, ftp hesabı sayısını, e-posta hesabı sayısını, e-posta hesabı başına kota miktarını, SQL veritabanı sayısını, alt etki alanı (subdomain) sayısını beklirleyebilirsiniz.

  Kırmızı ile işaretli alanlardaki limitleri belirleyerek devam edebilirsiniz. Biz eğitseli hazırlarken limitsiz olarak tanımladık.

  cPanel'in hangi dilde açılmasını istediğinizi de Yerel (Locale) kısmından belirleyebilirsiniz.

  Ekle butonuna tıkladığınızda paketiniz oluşmuş olacak ve artık yeni bir hosting hesabı ekleyebileceksiniz.

  Paket Düzenleme

  Adım 1 - Paket düzenleme sayfasına girin

  Sol menü üzerine paket yazarak veya İngilizce kullanıyorsanız package yazın, Bir Paket Düzenle veya Edit a Package bağlantısına tıklayın.

  Adım 2 - Düzenleyeceğiniz paketi seçin

  Paket düzenleme sayfasına giriş yaptığınızda, sizin bayi hosting hesabınıza tanımlı paketleri listeleyeceksiniz, bu kısımda düzenlemek istediğiniz paketi seçerek Düzenle butonuna tıklayabilirsiniz.

  Adım 3 - Limitleri değiştirin

  Paket ekleme kısmında tüm değerleri limitsiz vermiştik. Değişikliği göstermek adına bazı değerleri limitleyip, onlara rakamlar verdik. Örneğin, 1 FTP hesabı, 2 E-Posta hesabı, E-Posta hesabı başına kota, 1 SQL veritabanı ve 1 Alt Etki Alanı açılabilecek şekilde limitleri tanımladık.

  İhtiyacınız doğrultusunda bu alanları belirleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

  Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayarak, paketinizin değerlerini güncelleyebilirsiniz. Eğer bu pakete tanımlı bir websiteniz varsa karşınıza ekstra bir soru penceresi gelebilir. Herhangi bir soru penceresi ile karşı karşıya kalırsanız, size bu değerlerle yeni paket oluşturmak, aynı paket ile güncellemek gibi yanıtlar vermenizi isteyecektir. Web sitenizin limitlerini artırmak için bu işlemi yapıyorsanız aynı paketin değerlerini güncellemek ile ilgili yanıtı işaretlersiniz.

  Paket Silme

  Adım 1 - Paket silme sayfasına girin

  Sol menü üzerine paket yazarak veya İngilizce kullanıyorsanız package yazın, Bir Paket Düzenle veya Delete a Package bağlantısına tıklayın.

  Adım 2 - Sileceğiniz paketi seçin

  Silmek istediğiniz paketi seçin ve Sil butonuna tıklayın. Fakat, o pakete tanımlı bir website yani hosting hesabı var ise silme işlemi gerçekleşmez. Öncelikle tanımlı hosting hesaplarını farklı bir pakete geçirmeniz gerekir, ardından silmenize izin verir.

  3 Ağustos 2021, 16:44 tarihinde güncellendi.