Branding Nedir? Nasıl Yapılır?

Branding Nedir? Nasıl Yapılır?

Branding kavramı yeni kurulacak firmanın adının belirlenmesinde kurumsal kimlik, domain, internet sitesi üçgeninin birbiri ile uyumlu olabilmesi adına yapılan markalaşma çalışmalarına verilen addır. Zaten Branding kelimesi de Türkçe’de ‘Markalaşma’ anlamına gelmektedir.

Branding Nedir? Nasıl Yapılır?
Branding

Branding

Şirketleşme, yeni girişimler yoluyla ekonomik hayata katılma hem ülkemizde hem de dünyada inanılmaz bir ivme kazandı. Artık şirket kurulum süreçlerinin çok kolay olması (internetten bile şirket kurabiliyor olmak), devletlerin şirketleşme konusundaki teşvikleri ve internet girişimciliğinin yaş unsurunu saf dışı bırakmasıyla birlikte aslında herkes birer marka sahibi adayı konumuna geldi.

Markalaşma duygusunun her alanda aynı şekilde korunabilmesi adına artık şirketleşme sürecine gidilmeden önce o şirketin isminin patentli olup olmadığının yanında dijital dünyada da kullanılıp kullanılmadığına da bakmak gerekiyor. Uyumluluk sağlayan bir firmanın hem internette hem de reel dünyada aynı marka hissiyatını insanlara sağlaması büyük önem arz etmeye başladı. İşte bu da “branding” konusundaki hassasiyeti arttırmış oldu.

Öncelikle bir şirket veya girişim kurma aşamasındaysanız ya bir isim belirlemişsinizdir ya da belirlemek üzeresinizdir. İşte tamda bu noktada yapmanız gereken aklınızdaki ismin başka bir şirket veya girişim tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmenin yanında alan adının da müsaitliğini kontrol etmektir. Şirketinizin ismi işinizin anılma şekli olacaksa, mutlaka internette de aynı adla anılmak istersiniz. Bu marka duygusunun daha yoğun hissedilebilmesini sağlar. Örneğin ‘uwertyu’ isimli bir girişiminiz var. İnternette de ‘uwertyu.com’ gibi bir alan adıyla görünmek istemez misiniz?

Branding Nedir? Nasıl Yapılır?
Branding

SEO ve Markalaşma İlişkisi

Markalaşma yolundaki en önemli adımlardan birini SEO ile tamamlarsınız. Bu adım bilinirliktir. SEO ile markanız daha geniş insan kitlelerine ulaştıkça markanızdan haberdar olanların sayısı da haliyle artacaktır. Markalaşma bir süreklilik gerektirdiğinden dijital dünyada yavaş ama emin adımlarla iz bırakmaya başlamalısınız.

Sosyal Medya ve Markalaşma

Markalaşma sürecini en çok kolaylaştıran yollardan birisi sosyal medyadır. Eğer 30 yıl önce dünyanın her köşesinden milyonlarca kişiye ulaşmanın maliyetini hesaplasaydık bu mutlaka çok büyük ölçekte bir tutar çıkardı. Fakat günümüzde dünyanın tüm bölgelerine sosyal medya aracılığıyla ulaşma, onlara markamızı tanıtma fırsatımız oldu. Bu yüzden markalaşma sürecinde sosyal medyanın öneminin çok iyi kavranması gerekir. Sadece sosyal medyada paylaşılarak dünya çapında bilinen bir marka olmak mümkün.

Branding Nedir? Nasıl Yapılır?
Businessman hand holding wooden cube block with BRAND business word on table background. Marketing, Advertising and Product development concept

Branding Çalışması Nasıl Yapılır?

Branding çalışmalarınızda görsel, yazılı ve basılı medya ve mutlaka sosyal medyanın gücünden faydalanın.

Yerel Rehberlere Kayıt

Google servislerinden biri olan Yerel Rehberler’e kayıt olmanız halinde, firmanıza reaksiyon verilme şansınız yakalarsınız. Deneyim, puan ve yorum gibi reaksiyonlar firmanız üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.

Haber Sitelerinde Tanıtım

Ülkemizde ve dünyada haber siteleri büyük bir ilgiyle takip ediliyor, elde ettikleri trafikten bu sonucu rahatlıkla çıkarabiliriz. Markanızın bilinir bir haber sitesinde tanıtımının yapılması hem o haberi okuyanlarda hem de daha sonra firmanızı Google üzerinden araştıranlarda bir ilgi yaratacaktır.

Güçlü Sosyal Medya Hesapları

Sosyal medyada mutlaka aktif olun ve logonuzu da paylaştığınız içeriklerde kullanmayı unutmayın. Takipçilerinizle iyi ilişki kurun ve sponsorlu içerikler sayesinde yeni takipçiler de edinmeye çalışın.

Hayran Kitlesi

Markanıza yapacağınız en büyük iyilik bir hayran kitlesi oluşturabilmektir. Çünkü bu doğal reklamı da beraberinde getirir. Hayran kitlesi, markanızı sohbet ortamlarında, arkadaşlarıyla konuşmalarında tavsiye edecek veya bahsedecek ve bu da doğal bir şekilde bilinirliğinizi arttırmanızı sağlayacaktır. Bu adım, Branding çalışmalarındaki en zorlu adım olmakla beraber getirisi de en büyük olan adımdır. Ürün veya hizmetinizi en iyi şekilde sunmak, bu süreci kolaylaştıracaktır.