CDN Nedir?

  • Nedir?
  • Veridyen
  • 10 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
CDN Nedir?

CDN; web teknolojileri ile yakından alakalı olanların bildiği bir kavram! Açılımının Content Delivery Network olduğunu söylemeliyiz. CDN nedir sorusunun cevabını merak ediyorsanız içerik dağıtım ağı olduğundan bahsetmeliyiz. Bir başka deyişle, internet sitelerinin ve diğer internet sitesi içeriğinin teslim edilmesinden sorumlu olan global sunucular topluluğuna CDN adı veriliyor. Bahsettiğimiz sunucu topluluğu; dünya üzerindeki birçok veri merkezinde bulunuyor.

CDN Ne İşe Yarar?

CDN; ana sunucunun dışında birden çok varlık noktası sunmayı hedefler. Bir başka deyişle, internet sitesine erişim sağlayan tüm ziyaretçilerin isteklerini en kısa sürede karşılama amacıyla hareket eder. Bunun yanı sıra, yoğun trafiğiyle bilinen e-ticaret sitelerinin veya kurumsal sitelerin bu trafiği yönetmesini kolaylaştırır. CDN; kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve web sitesi sahibinin işini kolaylaştırmak gibi avantajlarıyla bilinir.

CDN Nedir?

CDN; hayatımızın her alanında kendisini gösteriyor. Örneğin, Facebook hesabınız üzerinden bir arkadaşınız ile mesajlaştığınız takdirdeContent Delivery Network kullanmış olursunuz. Ayrıca, Amazon gibi dünyaca ünlü bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğinizde de CDN kullanmış sayılırsınız. CDN’nin farklı bir çalışma prensibi bulunur. Ana web site sunucusunun veya bireysel internet kullanıcılarının coğrafi bölgelerinden bağımsız olarak içeriğe istedikleri zaman ulaşmalarını sağlar. İletim sistemlerini oldukça geniş bir bölgeye yayar. Bunun yanı sıra, web sitesi trafiğini en iyi şekilde yönetir. Sayfa yüklenme süresini kısaltır. Çoklu kullanıcı isteklerini karşılamak adına gerekli süreyi düşürür.

CDN Nasıl Çalışır?

İnternet dünyası; yıllardan bu yana benzer çalışma prensibine sahiptir. Evinizde otururken arama motoru kullanarak bir istekte bulunursunuz. Bunun yanı sıra, URL kısmına herhangi bir web adresini girersiniz. Enter tuşuna bastıktan sonra isteğinizin yerine gelmesini beklersiniz. Yaşadığınız yerden kilometrelerce uzakta olan bir bölgeden bu isteğiniz karşılanır. Sayısını milyarlar ile ifade edebileceğimiz bilgi parçaları; ana sunucuyla bilgisayarınız arasında dağıtılır. Ancak, bu dağıtımı; sabit bir içerikle verimli bir şekilde yapmak oldukça zordur. Bu noktada, Content Delivery Network devreye girer.

Content Delivery Network; içeriğe yakın olmanızı sağlar. Bu sayede, arama motoruna göndermiş olduğunuz talebin en kısa sürede gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Göndermiş olduğunuz istekler; sorguyu yapan bilgisayara en yakın konumdaki ağ sunucusu tarafından karşılanır. Bu noktada, ağ sunucusu; veriyi ön belleğe alır. Aynı bilgi için çoklu istekleri tek bir sunucu yerine bir ağa yayar. Bu sayede, trafik yükünü dengelemiş olur. Sonuç olarak, sayfanın yavaş yüklenmesi başta olmak üzere tarayıcının çökmesi ve hizmetin aksaması gibi sorunları ortadan kaldırır.

CDN Kullanmak Avantajlı Mı?

İçerik dağıtım ağını kullandığınız takdirde aynı anda birden çok avantajdan faydalanmış olursunuz. Ancak, bu avantajların internet sitenizin boyutuna ve ana trafik kaynağına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini de ifade etmeliyiz. Bu konuyu bir örnekle açıklayabiliriz! Son derece küçük bir coğrafi bölgeye hizmet veren fiziksel konumlu bir yerel işletme iseniz Content Delivery Networkun sizin için çok faydalı olmayacağını söylemeliyiz.

CDN

Trafiği yoğun bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz Content Delivery Network sayesinde çok daha avantajlı hale gelebilirsiniz. Hızlı ve verimli Content Delivery Network ile rekabet üstünlüğünüzü korursunuz. Bunun yanı sıra, arama motorlarının ve müşterilerinin hoşuna gidecek türden bir kullanıcı deneyimi sunarsınız.

Content Delivery Network sunucularının vaat ettiği avantajları dört farklı kategoride toplamak mümkündür. Her şeyden önce, site trafik masraflarını azaltır. Gecikme süresini düşürür. Bir başka deyişle, verilerin çok daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlar. Ayrıca, en iyi güvenlik önlemlerini alır. Son olarak, içerik dağıtımlarını iyileştirir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, CDN kullanmak son derece mantıklı bir tercihtir.

#