Doğru Domain Seçimi Nasıl Yapılır? (2021 Domain Rehberi)

  • Domain
  • Veridyen
  • 2 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Doğru Domain Seçimi Nasıl Yapılır? (2021 Domain Rehberi)

2021 yılında olduğumuz şu günlerde bilhassa bir işletme olarak internette var olmak zorundasınız. Bu yüzden domain seçimi önemlidir. İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapıyorsanız en kısa sürede potansiyel müşterilerinize ulaşmanız şart! Bir başka deyişle, kurumsal bir internet sitesine ihtiyacınız var! İnternet sitesi oluşturmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan birisi de domain!

Domain; alan adı olarak bilinir. Bir başka deyişle, web sitesinin adresidir. Bu noktada, domain seçimi oldukça önemlidir. Alan adı tescil işlemleri sırasında birçok sorun yaşanır. Siz de domain uyuşmazlığı gibi sorunları yaşamak istemiyorsanız en doğru domaini seçmelisiniz.

Doğru Domain Seçimi Nasıl Yapılır? (2021 Domain Rehberi)

Neden Güçlü Bir Domaine Sahip Olmalısınız?

Web sayfası kurmaya karar verdiyseniz bazı hususlarda acele etmemeniz gerekiyor. Bilhassa hemen kayıt gerçekleştirmek adına domain seçimini hızlı bir şekilde yapmamalısınız. En doğru şekilde seçilmiş domain sayesinde insanların internet sitenize başarılı bir şekilde ulaşmasını sağlarsınız. Bunun yanı sıra, reklam ve pazarlama işlemlerini en doğru şekilde yapmış olursunuz. Domain seçimi sırasında tüm alternatifler üzerinde detaylı bir şekilde düşünmelisiniz.

Doğru Domain Seçimi Nasıl Yapılır? (2021 Domain Rehberi)

Sizi veya markanızı en iyi şekilde temsil edecek bir domain ilk tercihiniz olmalı! Güçlü bir domaine sahip olmanın birçok avantajı bulunuyor. Gelin, hep birlikte bu avantajlara yakından bakalım!

  • Domain sayesinde markanız çok daha güçlü bir görüntüye sahip olacaktır. Ayrıca, işletmenizin sunmuş olduğu ürün ve hizmetler hakkında farkındalık yaratmış olursunuz. Buna ek olarak, güçlü bir domain ile potansiyel müşterileri kendinize çektiğinizi fark edeceksiniz.
  • Domain; internetteki varlığınızın devamı adına oldukça önemlidir. Bir başka deyişle, güçlü bir domain sayesinde nerede olduğunuzdan bağımsız olarak internet dünyasında her zaman bulunmaya devam edersiniz. Bunun yanı sıra, farklı bir sektöre geçiş yaptığınızda veya bambaşka bir ülkeye gittiğinizde dahi güçlü bir domaine sahip olmanın faydasını görürsünüz.
  • Takdir edersiniz ki, günümüzde rekabet bir hayli fazla! Bu noktada, rekabette öne geçmek adına reklam ve pazarlama işlemlerini en iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Güçlü bir domain sayesinde dünya çapında pazarlama imkanına erişirsiniz. Ayrıca, yerel anlamda da kendinizi en iyi şekilde tanıtmış olursunuz.
  • İş dünyasının her aşamasında profesyonel olmalısınız. Bu husus; domain seçimi için de geçerli! İyi seçilmiş bir domain; işletmenizin ne kadar profesyonel olduğunu gösterir. Buna ek olarak, güçlü bir domain; Google arama sonuçlarında sizi öne çıkarır. Rakip web sitelerine kıyasla farkınızı ortaya koyarsınız.
  • 2020 yılının Mart ayından bu yana dünya düzeni bir hayli değişti! Pandemi sürecinin de etkisiyle beraber çevrimiçi bir dünyada yaşadığımızı ifade edebiliriz. Bu noktada, güçlü bir domain ile işletmenizin çevrimiçi dünyaya uyum sağladığını ispat edersiniz. Bir başka deyişle, ne kadar ileri görüşlü bir kurum olduğunuz ortaya çıkar.
  • Doğru bir domain ile arama motoru sonuçlarında ilk sıralara yerleşirsiniz. Buna ek olarak, reklam ve pazarlama maliyetleriniz eskiye kıyasla bir hayli azalır.
Doğru Domain Seçimi Nasıl Yapılır? (2021 Domain Rehberi)

İyi bir Domain Seçimi Nasıl Olmalı?

Her şeyden önce, alan adınız; marka isminiz ile doğru orantılı olmalıdır. Bu noktada, marka ismi belirlerken domain ve uzantılar ile ilgili seçimler yapmalısınız. Bunun yanı sıra, müşterilerinizin aklında kalacak, basit bir alan adı seçmelisiniz. Ayrıca, işletme için alan adı belirliyorsanız marka ve şirket adının yanı sıra belirli anahtar kelimeleri de kullanmalısınız. Bu sayede, çok daha uyumlu ve yaratıcı bir alan adı seçmiş olursunuz.

Son olarak, 6-10 harf arasında değişen uzunluğa sahip bir domain adını tercih etmelisiniz.