E-Ticaret Siteleri Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Hosting
  • Veridyen
  • 4 hafta önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
E-Ticaret Siteleri Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

E-ticaret popüler oldukça e-ticaret sitelerinin sayısı da artıyor. Bu noktada, başarılı bir e-ticaret sitesi olmayı başarmak önemli hale geliyor. Peki, e-ticaret siteleri hosting seçimini nasıl yapmalı? Gelin, bu konuyu detaylı bir şekilde inceleyelim!

Pandemi dönemiyle beraber vazgeçilmez hale gelen e-ticaret sayesinde hayatımızı kolaylaştırmamız mümkün! Farklı ürün ve hizmetleri satın almak adına mağazaya gitmek zorunda değiliz. E-ticaret siteleri sayesinde istediğimiz her şeyi ayağımıza getirebiliriz. Çok sayıda seçenek arasından tercih yapabiliriz. Bunun yanı sıra, indirimlerden ve kampanyalardan faydalanabiliriz.

E-Ticaret Siteleri Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

E-Ticaret Siteleri İçin Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kullanıcı deneyimi; bilhassa e-ticaret siteleri adına hayati öneme sahip! E-ticaret sitelerinin eksiksiz bir kullanıcı deneyimi adına güçlü bir hosting paketi ile çalışması gerekiyor. Performans bakımından sınıfta kalan bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcıların geri bildirimi olumsuz olacaktır. Hatta, o siteyi ikinci kez ziyaret etmeyeceklerini ifade edebiliriz. Ayrıca, e-ticaret sitesinin kötü performansını çevreleriyle paylaşmaları; markanın itibarına da ciddi zarar verir.

Hosting hizmeti her geçen gün daha da değerli hale geliyor. Çünkü, e-ticaret sitesinde bulunan ürünlerin bilgileri ve diğer bilgiler; hosting hizmeti üzerinde yer alıyor. Ayrıca, tüm içerikler hosting üzerinden yayınlanıyor. Bu noktada, yüksek performansla çalışan bir site hayal edenlerin hosting paketi seçiminde masraftan kaçınmaması gerekiyor. Bir hosting hizmetinin yalnızca ucuz olduğu için tercih edilmesi ciddi bir hata olacaktır.

E-Ticaret Siteleri Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

E-Ticaret Sitelerinin Hosting Seçimini Etkileyen Faktörler!

  • Her şeyden önce, hosting hizmetinin kurumsal bir firmadan alınması gerekiyor. Sitenin güvenliği ve performansı adına kurulum sonrası teknik destek veren bir firma tercih edilmelidir. Bir başka deyişle, köklü ve kurumsal bir firmadan hizmet alınmalıdır. Bu tür firmalar daha yüksek bir fiyat talep edebilirler. Ancak, fiyat performans oranı bakımından sorunsuz bir hizmet sunarlar. Bu noktada, hem zengin içerikli hem de yüzde yüz yüksek performans vaat eden bir firma ilk tercih olmalı!
  • İşin bir de güvenlik kısmı bulunuyor. E-ticaret sitelerinin kullanıcı güvenliğini dikkate alması şart! Ziyaretçilerine güven sunmayan bir sitenin popüler olmayacağını tahmin etmek gerekir. Bu noktada, hangi sertifikaların yer aldığı dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bilhassa GeoTrust, RapidSSL, Verisign ve Comodo gibi popüler SSL sertifikalarından faydalanılmalıdır. Ayrıca, ücretsiz SSL sertifikası sunan hosting firmaları ilk tercih olmalıdır. Türkiye; internette en çok saldırıya uğrayan ülkelerin başında gelir. Bu yüzden, hosting hizmeti sunan firmanın güvenlik konusunda sorun yaşatmaması şart!
  • E-ticaret sitesinin sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekiyor. Takdir edersiniz ki, internet kullanıcıları; sayfaları geç açılan bir internet sitesini tercih etmezler. Bu konuyla ilgili olarak yapılan bir araştırma da mevcut! Web sitesinin yüklenme hızının iki saniyeden uzun sürdüğü hallerde kullanıcıların o siteden ayrıldığı ifade ediliyor. Bu noktada, hosting paketinin içeriği önem kazanıyor. Yüksek RAM boyutunun yanı sıra SSD disk yapısına da sahip bir hosting paketi ilk tercih olmalıdır.

E-Ticaret Siteleri Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Hosting paketinin sahip olduğu yazılım desteği ve yazılım kontrolü de önem taşıyan hususlardan birisi! Bu noktada, hosting paketinin WooCommerce, DrupalCommerce ve daha birçok alışveriş platformu yazılımını desteklemesi şart! Bunun yanı sıra, yazılım kontrolünün e-ticaret sitesi sahibinde olması önemli! Log dosyalarının yönetilmesi, farklı eklentilerin yüklenmesi ve WordPress gibi yazılımlar üzerinde daha çok kontrol sahibi olunması noktasında kullanıcıya kişiselleştirme imkanı sunan bir hosting paketi tercih edilmelidir.
  • Son olarak, online ödeme sisteminden bahsetmeliyiz. Hosting paketi; online ödeme sistemleri ile yüzde yüz uyumlu olmalıdır.