Elasticsearch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

 • Teknoloji
 • Veridyen
 • 3 hafta önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Elasticsearch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

İnternet dünyasında çok sayıda veri bulunuyor. Son yılların popüler kavramlarından birisi de Big Data! Nesnelerin interneti konusunda da belirleyici olan Big Data verilerinin saklanması, depolanması ve analiz edilmesi süreçlerinde yardımcı araçlara ihtiyaç duyulduğu aşikar! Bu araçlardan birisi de Elasticsearch! Yazımız sayesinde Elasticsearch hakkında bilgi alabilirsiniz.

Elasticsearch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Elasticsearch Nedir?

Big Data verileri arasında metin arama yapmak isteyenlerin imdadına Elasticsearch yetişir. Bir diğer adının esnek arama olduğunu söylemeliyiz. Takdir edersiniz ki, işletmelerin arama ihtiyaçları oldukça fazla! Bu noktada, Ar-Ge çalışmaları sayesinde devamlı olarak geliştirilen Elasticsearch; işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Esnek aramanın alışılmışın dışında farklı bir çalışma prensibi bulunuyor. Metinler üzerinden doğrudan arama yapmak yerine indexler üzerinden arama yapmayı mümkün kılıyor.

Elasticsearch; zannedilenden çok daha avantajlı! Her şeyden önce, hızlı bir şekilde sonuç vererek zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor. Ayrıca, yalnızca basit bir sorgulama olarak düşünmemek gerekir. Çünkü, sorgulama üzerinde birtakım analizlerin ve skor verme işlemlerinin yapılmasını mümkün kılıyor.

Elasticsearch; internet dünyasının artan ihtiyaçlarına hitap ediyor. Her geçen gün daha çok kişi internet kullanıyor. Bu noktada, internet sitelerinde bulunan veri miktarları artıyor. Büyüklüğü tanımlanamayacak verilere Big Data adı veriliyor. Ancak, Big Data verilerinin dağınık olduğunu ve tek başına bir anlam ifade etmediğini de söylemek gerekir. Bu noktada, söz konusu verilerin işletmeler için anlamlı hale getirilmesi, hızlı ve kolay bir şekilde erişilebilir olması, problemlerin ortaya çıkarılması ve giderilmesi, verilere dair pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi gibi hususlar önem kazanıyor.

Elasticsearch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Arama motorları; Big Data olarak ifade edilen verilerin kullanılmasında yetersiz kalır. Bu yüzden, esnek arama yani Elasticsearch önemli hale gelir. Elasticsearch sayesinde işletmelerin en doğru arama ihtiyaçları ortaya çıkarılır. Buna ek olarak, işletmelerin ihtiyaç duydukları verilere ulaşmaları adına da önemli bir işlevi vardır.

Elasticsearch Hangi Avantajlara Sahiptir?

2021 yılında olduğumuz şu günlerde geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini dijital pazarlama almıştır. Her işletmenin dijital pazarlama ihtiyacı vardır. Elasticsearch; dijital pazarlama stratejileri adına hayati öneme sahiptir.

 • Her şeyden önce, Big Data’yı da kapsayan dağınık düzenli yapılar üzerinde çalışma kapasitesine sahiptir.
 • Açık kaynaklı bir yazılım oluşu ciddi bir avantajdır. Birtakım değişiklikler yapılması mümkün hale gelir.
 • Restful API desteğinin oluşuyla çağımızın gereklerine uygun olarak hareket eder.
 • Hızlı bir çalışma prensibi vardır. Verilerin kaydedilmesinin hemen ardından Elasticsearch aramalarında listelenmesi söz konusudur.
 • Veri güvenliği açısından da avantajlıdır. Özellikle herhangi bir saldırıya karşı veri yedekleme süreçlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirir.
 • Esnek aramayı değerli yapan hususlardan birisi de az kaynak kullanımı ile çalışmasıdır.
 • İndexleme özelliği dikkat çeker. Bu özellik sayesinde arama sonuçlarını en hızlı şekilde iletir.
 • Big Data içerisinde bulunan veri tipine özel haritalama yapıyor oluşu ciddi bir avantajdır.
 • Hızlı ve kolay kurulumu sayesinde tercih edilir.
 • Otomatik tamamlama özelliğine sahip oluşu bir diğer tercih sebebidir.

Elasticsearch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Elasticsearch Nasıl Kullanılır?

Küçük veya büyük olmasından bağımsız olarak tüm işletmelerin metin arama motoru olarak Elasticsearch kullandığını ifade edebiliriz. İşletmelere analiz ve ölçekleme yapma imkanı sunması da bir diğer avantajıdır.

Her şeyden önce, bir veya birden çok metin aramasında kullanıldığını ifade etmeliyiz. Daha önceden belirlenen kelime öbekleri ile en uygun eşleşmeyi yaratmak adına önemli bir fonksiyona sahiptir. Bunun yanı sıra, müşteri temas kayıtlarının oluşturulmasında da kullanılır. Son olarak, çoklu dil seçeneğinde ve veri toplama işlemlerinde de kullanıldığını ifade etmeliyiz.