Google Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?

 • Nedir?
 • Veridyen
 • 11 ay önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Google Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?

Öğrenciler ve uluslararası şirketlerde çalışanlar gün içerisinde çeşitli yabancı kaynaklarla karşılaşıyorlar. Bu noktada, siz de anlamını bilmediğiniz farklı bir dile ait olan kelimeyi Türkçeye çevirmek adına bir çeviri aracına ihtiyaç duyacaksınız. Google Translate sayesinde birçok dile ait kelimelerin Türkçe anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Google Translate; sahip olduğu özellikleriyle insanların birçok konuda işine yarıyor. Yalnızca kelimelerin değil paragrafların, belgelerin ve görsellerin dahi istenilen dile çevrilmesine olanak sağlıyor. İnternette çok sayıda çeviri uygulaması olsa da Google Translate; kalitesi ve güvenilirliği ile öne çıkıyor. Bunun yanı sıra, hem sesli hem de görüntülü kullanım özelliklerine sahip oluşu; Google Translate’in fark yaratan özelliklerinden birisi!

Google Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Translate Nedir?

2006 yılından bu yana hizmet veren bir uygulamadır. İnternet sayfalarının, yabancı dildeki metinlerin veya kullanıcılar tarafından yüklenen belgelerin istenilen dile çevrilmesini sağlayan bir araçtır. En büyük özelliği ücretsiz olarak hizmet vermesidir. Google Translate; piyasaya çıktığı ilk yıllarda yalnızca Arapça ve İngilizce dilleri arasında çeviri hizmeti sunmaktaydı. Ancak, zaman içerisinde vermiş olduğu hizmetleri geliştiren Google Translate; günümüzde birçok dil için çeviri hizmeti sunar. Hatta, 1 Şubat 2009 tarihinden bu yana Türkçe çeviri hizmeti var.

Translate; çeviri ihtiyacını hızlı, etkili ve ücretsiz bir şekilde giderir. Dil algılama özelliğine sahip oluşu; Google Translate’in öne çıkan özellikleri arasında bulunmaktadır. Hizmet kalitesini geliştirmeyi hedefleyen Google Translate; 2016 yılından bu yana Google Sinir Makinesi Tercümesi ile çeviri kalitesini eskiye kıyasla bir hayli arttırmıştır.

Translate Nasıl Kullanılmaktadır?

Translate kullanımı oldukça basittir. Bilgisayar başta olmak üzere akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar ile kullanımı mümkündür. Bunun yanı sıra, isteyenler Translate sayfasına giderek çeviri yapabilirler. Ayrıca, Translate indir seçeneği ile de cihaza indirerek kullanımı mümkün olan bir çeviri aracıdır.

Google Translate’i cihazınıza indirerek kullanmayı tercih ediyorsanız uygulama üzerinde birtakım ayarlar yapabilirsiniz. Uygulamanın ayarlar kısmında yer alan indirilebilir dil seçenekleri arasından istediğiniz dili indirme şansınız bulunmaktadır. Bu sayede, çevrimdışı olduğunuz durumlarda da sorunsuz olarak çeviri yapabilirsiniz.

Google Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Translate Hangi Özelliklere Sahiptir?

 • Sesli Kullanma: İstediğiniz takdirde sesli translate özelliğini de kullanabilirsiniz. Bunun için mikrofon işaretini tıklamanız ve çevirmek istediğiniz ifadeyi seslendirmeniz gerekir. Ancak, metnin doğru bir şekilde seslendirilmesi şarttır. Aksi takdirde, başarılı bir çeviri yapılamaz.
 • Görüntülü Çeviri: İstediğiniz takdirde kamera yardımıyla belgenin veya herhangi bir tabelanın fotoğrafını çekerek çeviri yapabilirsiniz. Ancak, kamera girişi; tüm diller için geçerli değildir.
 • El Yazısı: Şekle dayalı dilleri çevirmek isteyenler için el yazısı desteği de bulunur.
 • Eklenti: Bu eklentiyi istediğiniz takdirde internet tarayıcınızda kullanabilirsiniz. Herhangi bir internet sayfasını açtığınız takdirde istediğiniz kelime veya cümlelerin anlık olarak dilediğiniz dile çevrilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Translate Haricinde Çeviri Uygulaması Var Mı?

Google‘ın geliştirdiği Translate; en kaliteli ve güvenilir çeviri aracı olarak bilinir. Ancak, yine de Google Translate dışında aynı işleve sahip farklı çeviri araçları da bulunmaktadır.

 • Yandex Translate: Çok fazla bilindik olmasa da farklı bir arama motoru olarak dikkat çeken Yandex’in çeviri uygulaması bulunmaktadır. Yandex Translate sayesinde 99 farklı dilde çeviri işlemleri yapılabilmektedir.
 • Bing Translator: Yaklaşık 60 dilde çeviri yapabilen Bing Translator; başarılı sonuçlarıyla da önemli bir rakip olmayı başarmıştır.
 • Translate.com: 90’ı aşkın dilde çeviri hizmeti sunan bu sitenin başarılı çeviriler yaptığı bilinmektedir.