Hosting Seçimi Yapmak Zor Mu?

  • Hosting
  • Veridyen
  • 2 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Hosting Seçimi Yapmak Zor Mu?

İnternet dünyasının en popüler kavramlarından birisi de Hosting Seçimi! Türkçe anlamının barındırma olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, bir de web hosting vardır. İnternet sayfalarının hem devamlı çalışan hem de yüksek hıza sahip olan bilgisayarlarda barınmasına web hosting adı verilir. Bahsettiğimiz bilgisayarlar; hızlı ve istikrarlı bir şekilde hizmet vermeleri adına yüksek teknoloji ile donatılmış datacenter’lar içerisinde yer alırlar.

Hosting seçimi; her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Bu noktada, hosting seçiminin zannedildiği kadar kolay olmadığını ifade edebiliriz. Bir başka deyişle, belirli kriterlere dikkat etmediğiniz takdirde hatalı seçim yapabilirsiniz. İşiniz olumsuz etkilenebilir.

Hosting Seçimi

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur bulunuyor. İşletim sistemi başta olmak üzere web alanı, trafik, subdomain, veritabanı, e-mail gibi faktörler son derece önemli! Bu kriterler hakkında bilginiz olmadığı takdirde ihtiyaçlarınıza hiç uygun olmayan bir hosting seçimi yapabilirsiniz. Gelin, bu kriterlere yakından bakalım!

Hosting’lerde İşletim Sistemi Seçimi Nasıl Olmalı?

Hosting’leri farklı platformlarda kullanma şansınız var! Bu noktada, kullanacağınız platforma göre Linux veya Windows olmak üzere ikiye ayrıldıklarını söyleyebiliriz. Ancak, bu iki hosting platformundan hangisini seçeceğiniz konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bilmeniz gereken bir detay daha mevcut! Sitenizin yazılacağı kodlama dili; bu noktada önem taşıyor. Bu konuyu birkaç örnekle açıklamak mümkün!

  • Siteniz; .ASP veya .ASPX olarak yazıldığı takdirde Windows hosting seçmeniz gerekiyor. Bunun sebebi ise oldukça basit! Çünkü, Linux hosting’ler; .ASP ve .ASPX’i desteklemez. Fakat, PHP olarak siteniz için Linux tercihinde bulunabilirsiniz. Buna ek olarak, .HTML uzantısını hem Linux hem de Windows için tercih edebilirsiniz.
Hosting Seçimi Yapmak Zor Mu?

Hosting Alanı Neden Önemli?

Hosting seçimindeki en önemli etmenlerden birisi de en az işletim sistemi kadar değerli olan hosting alanı! Bu alan; internet sitenizdeki görsel, yazı ve videoların saklanacağı alanın genişliğini ifade eder. Bu noktada, internet sitesi oluştururken ihtiyacınız olandan daha fazlasını almamaya çalışmalısınız. Bu konuyu bir örnekle açıklamak mümkün! 5-6 sayfadan ibaret olan bir kurumsal web sitesi için 2 GB’lık alan seçtiğiniz takdirde fiyat performans kriteri bakımından yanlış bir adım atmış olursunuz. Bir başka deyişle, sitenin web alanında kaplayacağı alan ile uyumlu bir web hosting seçmeniz gerekiyor.

Hosting Seçiminde Trafik Hangi Öneme Sahip?

Site trafiğiniz oldukça önemli! Oldukça geniş bir site içeriğine sahipseniz sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısı da bir o kadar artar. Bir başka deyişle, sitenizin yoğun bir trafiği olacaktır. Trafik seçimi yaparken sitenin hedef kitlesini ve aylık çekeceği trafiği tahmin etmelisiniz. Sitenizin trafiğinin altında özelliklere sahip bir hosting tercih ettiğiniz takdirde trafik kotanız dolduktan sonra siteniz erişime kapatılır. Hatta, bir sonraki aya kadar kapalı kalması dahi gündeme gelebilir.

Hosting’lerde Veritabanı Ne Anlama Gelir?

Hosting paketlerinin her birisinde MySQL ve MsSQL olmak üzere iki farklı veritabanı çeşidi bulunur. Veritabanı seçimi sırasında yine internet sitenizin sahip olduğu yazılımı dikkate almalısınız. Bu konuyu bir örnekle açıklamak mümkün! PHP özellikli bir sitede veritabanı oluşturacağınız takdirde MySQL veritabanı özelliği bulunan bir hosting seçmeniz şart!

Subdomain Seçimi Nasıl Olmalı?  

Ana domainin altında oluşturulacak domainlere subdomain adı verilir. Bu noktada, subdomain sayısını internet projenizin kapsamına göre tercih etmelisiniz.

Hosting’lerde E-Mail Kullanımı Önemli Mi?

Satın almayı düşündüğünüz hosting paketlerinde kaç adet mail adresinin açılmasının mümkün olduğunu araştırmalısınız. E-mail kullanımı; internet sitesi sahipleri için ayrı öneme sahip!