Load Balancing Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 2 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Load Balancing Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Sunucu seçimi ve load balancing; internet sitelerinin varlığını sorunsuz olarak devam ettirmesi noktasında önem taşıyor. Teknoloji dünyasının en çok merak edilen kavramlarından birisi de load balancing! Yazımız sayesinde load balancing hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Load Balancing Nedir?

Yoğun trafiğe sahip olan internet sitelerindeki bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefler. Bir başka deyişle, artan trafiğin karşılanması adına arttırılması elzem olan RAM, disk gibi mevcut kaynaklar arttırılır. Bu işlemin ertesinde mimari içerisine birtakım yeni sunucular eklenir. Load balancing; bu süreci ifade eder. Sonuç olarak, trafiğin birden fazla sunucuya dağıtılmasına load balancing adı verilir.

load balancing

Load balancing; yük dağıtım servisi olarak tanımlanabilir. İş yükünün birden fazla sunucuya dağıtılması faydalı bir işlemdir. Bu sayede, internet sitelerinin, mobil uygulamaların, veritabanlarının ve diğer tüm hizmetlerin performansı artar. Ayrıca, çok daha güvenilir bir süreci ifade eder. Load balancing’in ne olduğunu güzel bir örnekle açıklayabiliriz! Bu sistem sayesinde sisteme uğrayan ziyaretçiler; sunucu havuzu içerisinde bulunan tüm sunucular arasında eşit bir şekilde dağıtılırlar. Uygulama ve veritabanı sunucuları arasında gerçekleştirilen bu yük dengeleme işlemini gerçekleştiren sisteme ise load balancer adı verilir.

Load balancing; çağımızın gerekleri arasında bulunur. Bu sistemin yer almadığı farklı bir sistemde kullanıcılar; herhangi bir alan adının üzerinde çalıştığı tek bir web sunucusuna bağlanırlar. Bu sunucu üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir problem halinde ziyaretçilerin söz konusu internet sitesine erişemeyeceğini ifade etmeliyiz. Ayrıca, aynı anda birden çok ziyaretçinin internet sitesine erişmek istemesi halinde yoğunluk problemi yaşanır. Çünkü, tek bir sunucunun oluşan tüm ihtiyaca cevap vermesi mümkün değildir. Bu yüzden, öncelikli olarak yüklenme sürelerinde ciddi bir yavaşlama meydana gelir. Ardından, erişim kesintilerine rastlanır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu sorunun çözülmesi adına bu dağıtıcı işleminden faydalanılabilir. Bir başka deyişle, sistem mimarisine eklenecek bir ek sunucunun yanı sıra bu dağıtıcı ile de bu sorun tamamen ortadan kaldırılır. Sonuç olarak, bu dağıtıcı arkasında faaliyet gösteren sunucular; birebir aynı içeriklere sahip olacakları için kullanıcıların hangi sunucudan erişim sağladıklarından bağımsız olarak aynı içerik ile karşılaşmaları söz konusu olacaktır.

Load Balancing Hangi Avantajlara Sahiptir?

Load balancing; bilhassa yoğun trafiğe sahip e-ticaret siteleri için harika bir çözüm olabilir. Bu işlem sayesinde aşağıdaki avantajlardan siz de faydalanabilirsiniz.

Load Balancing Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
  • Her şeyden önce, sunucu sürekliliği ve erişilebilirlik maksimum seviyeye çıkarılır. Bir başka deyişle, sunucu sistemi; ziyaretçiler için her zaman hazır ve çalışır durumda olacaktır.
  • İnternet sitesinde bazı dönemlerde trafik artışı söz konusu olabilir. Bu noktada, kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmek ve ürün – hizmet satışında problem yaşatmamak adına bu dağıtıcı tercih edilmelidir. Çünkü, bu dağıtıcı ile sitenin yoğun trafiğinden bağımsız olarak hiçbir zaman gecikme ve erişim kesintisi yaşanmayacaktır. Ziyaretçilerin sitede aradıklarını bulması; kurumsal ve profesyonel itibar açısından hayati öneme sahiptir.
  • Load balancin g ile kullanıcıların olabilecek en uygun veritabanı veya uygulamaya yönlendirilmesi söz konusu olacaktır. Bu sayede, veritabanı/uygulama optimizasyonu en iyi şekilde sağlanacaktır. Bu durumun bir sonucu olarak, yukarıda bahsettiğimiz gibi internet sitelerinde erişim sıkıntısı gibi bir durum hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir.

Load balancing; zannettiğinizden çok daha iyi bir çözüm! Buna ek olarak, bu dağıtıcı arkasındaki sunuculara gelen ziyaretçilerin session bilgilerinin paylaşılmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan session düşmesi sorununu çözmek adına sticky persistence ayarları yapılmalıdır. Bir başka deyişle, tüm session’lar ortak bir sunucuda toplanmalıdır.