Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili, markanın hak ve sorumluluklarının marka sahibi tarafından alındığını gösteren ve bu şekilde o markaya ait hakların başkaları tarafından kullanılmamasını sağlayan işlemdir.  Marka koruması için geçerli yol tescildir ve tescil edilen markanın tescilinin 10 yıllık süre zarfında yenilenmesi gerekir.

Marka Tescili

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili işlemi için Türkiye’de yetkili olan kurum Türk Marka ve Patent Kurumu’dur. Marka tescili için yapılacak başvurular bu kuruma ya doğrudan ya da vekalet vererek yapılabilir. Marka tescili başvurusu için şirket olmak gerekmez, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı marka tescil başvurusunda bulunabilir. Başvuru sürecinin en başında Türk Marka ve Patent Kurumu’nun tescil işlemi için başvuran taraftan istediği bazı belgeler vardır. Bu belgeler başvuran kişinin gerçek kişi veya tüzel kişi olmasına göre değişir. Gerçek kişiler yani insanlar tarafından yapılan başvurularda aranan belgeler şunlardır:

  • T.C kimlik numarası
  • Eğer verilmişse Vekaletname
  • Marka örneği (markanın logosu veya işaret gibi)
  • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belge (dekontu)

Tüzel kişiler tarafından yapılan başvurularda aranan belgeler ise şunlardır:

  • Vergi levhası
  • Faaliyet belgesi
  • Marka örneği (markanın logosu veya işaret gibi)
  • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belge (dekont)

Bu belgeler hazırlandıktan sonra başvuru fiziksel olarak, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılabilir. İnternet üzerinden yapılan başvurular turkpatent.gov.tr adresi üzerinden kabul edilir ve e-imza veya mobil imza ile doğrudan başvuru paneline girilebilmektedir. Giriş yaptıktan sonra panelde sizden marka ismi ve logosu, marka tescili için başvuran kişinin T.C. Kimliği, başvuru sınıfı gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler doldurulduktan sonra en son olarak ödeme sayfasında kredi kartı veya havale seçeneklerinden birini kullanarak ödeme yapmanız gerekmektedir. Tek sınıflı marka başvuru ücreti 2021 yılı için 280 TL olarak belirlenmiştir. Markaya eklenen her ek sınıf için 280 TL daha ücret alınmaktadır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Başvuru başarıyla tamamlandıktan sonra marka tescil belgesinin alınabilmesi için yaklaşık 6 ila 9 aylık bir süre geçmektedir. Bu süreç, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından yapılan şekli ve hukuki incelemeyi ve yayın ve tescil belgesinin hazırlanmasını kapsar. Tescil belgesi için gereken tutar ödendikten sonra belge alınır ve marka resmen tescil edilmiş olur. Bu tescil işlemi için ödenen ücret 2021 yılı için 750 TL’dir. Tescil olunan markanın tescilinin geçerlilik süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır ve her 10 yılda bir markanın tescil süresinin yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme için gereken ücret 2021 yılı için 940 TL olarak belirlenmiştir.

Marka tescili elde edildikten sonra markaya ait logo, isim vb. gibi hakların başkaları tarafından kullanılması engellenmiş olur. Tescil edilen markaya ait bir isim aynı sınıfta bir başkası tarafından kullanılamaz.

Uluslararası Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Markasını farklı ülkelerde de tescil etmek isteyen özellikle global bir marka olan veya o yolda ilerleyenler için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birincisi, her ülkede tek tek hukuki süreçleri takip ederek başvuruda bulunmak ve tescil belgesi almak, diğer yöntem ise Madrid Protokolü ile protokole taraf 103 ülkede tek seferde marka tescilinde bulunabilmek. Bu 103 ülke arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri de dahil olmak üzere dünyanın en önemli ülkeleri yer almaktadır.

Madrid Protokolü ile birlikte WIPO’ya (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) başvuruda bulunulur ve onaylanan başvuru uluslararası marka tescili sağlar. Bu başvuru her ülkede yetkili kurumlar aracılığıyla yapılır ve ülkemizde bu işlem için yetkili kurum da Türk Marka ve Patent Kurumu’dur. Türk Marka ve Patent Kurumu, Uluslararası Marka Başvurusunun WIPO’ya Bildirilmesi işlemi için 2021 yılında 440 TL ücret almaktadır. WIPO’ya ödenen ücret ise sınıf seçimi ve bazı ülke şartlarına göre değişebilmektedir.