Sunucu Seçimi Nasıl Olmalı? (2021 Sunucu Seçimi Rehberi)

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 3 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Sunucu Seçimi Nasıl Olmalı? (2021 Sunucu Seçimi Rehberi)

Tüketicilerin satın alma davranışları eskiye kıyasla artık çok daha farklı! Bu yüzden sunucu seçimi çok önem kazanmıştır. Herhangi bir ürünü veya hizmeti almak adına mağazalar tercih edilmiyor. Her yaştan tüketici; internet üzerinden alışveriş yapmayı istiyor. E-ticaret; bu sayede artık daha popüler! Bu noktada, büyüklüğünden bağımsız olarak her işletmenin internette yer alması şart! Bir başka deyişle, her markanın ürün ve hizmetlerini tanıttığı ve satışını gerçekleştirdiği bir internet sitesi olmalı!

Sunucu Seçimi Nasıl Olmalı? (2021 Sunucu Seçimi Rehberi)

İnternet sitesi tasarımı oldukça önemli! Ancak, internet sitesinin başarısını etkileyen bazı faktörler var. Bu faktörlerden birisi de sunucu seçimi! Google reklam getirisi yüksek bir web sitesinin veya büyük emekler sonucunda oluşturulan bir sitenin sunucu seçme işlemi en iyi şekilde yapılmalı! Sunucu kalitesinin yanı sıra kesintisiz ve verimli bir yayın yapmak da önem taşıyor. Peki, sunucu seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

Sunucu Seçimini Etkileyen Hususlar Neler?

Sunucu seçme; her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Bu seçimi yapmak zorunda kalan kişinin veya işletmenin her şeyden önce sunucuyu hangi amaçla kullanacağını belirlemesi şart! 2021 yılında olduğumuz şu günlerde bazı sunucu tipleri diğerlerine kıyasla daha popüler! Siz de bu sunucu tipleri arasından seçim yaparken sunucuyu hangi amaçla kullanacağınızı detaylı bir rapor haline getirmelisiniz. Buna ek olarak, sunucu hizmeti almak istediğiniz firmanın tanınmış ve referansları sağlam bir firma oluşuna dikkat etmelisiniz. Hem markanın popülerliğine hem de marka teknik servisinin var olup olmadığına bakmanız gerekiyor.

Sunucu Seçimi Nasıl Olmalı? (2021 Sunucu Seçimi Rehberi)

Sunucuyu ne amaçla kullanacağınızı anlatmış olduğunuz raporu sunucu almayı düşündüğünüz yere ulaştırmalısınız. Bir başka deyişle, hangi sunucuyu tercih edeceğiniz noktasında profesyonel destek almış olursunuz. Sunucu seçiminde performans önemli bir kriter! Ancak, performans kadar önemli olan bir diğer kriter ise fiyat! Size birden çok sunucu tipini sağlayabilen alanında lider bir firmadan fiyat teklifi almalısınız. Bu sayede, hem yüksek performans hem de uygun fiyat vaat eden firmadan sunucu hizmeti almış olursunuz.

Sunucu seçimi sırasında önem vermeniz gereken başka bir kriter de bulunuyor. Sunucuların birbirine bağlanması esnasında herhangi bir kesintinin olmaması gerekiyor. Bir başka deyişle, sunucunun stabil çalışması şart!

Sunucu Seçimi Hangi Kriterlere Bakılarak Yapılmalı?

Sunucu seçimi sırasında aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Her şeyden önce, işlemci mimarisinin önem taşıdığını söylemeliyiz. Hem yüksek performanslı hem de sorunsuz bir sunucu hayal ediyorsanız söz konusu sunucu; kesinlikle XEON işlemciye sahip olmalıdır. XEON işlemciler; piyasadaki en iyi işlemcileri temsil ediyor. Ön bellek boyutu ve çekirdek sayısı gibi hususlarda diğer işlemcilere kıyasla daha iyi bir alternatiftir.
Sunucu Seçimi Nasıl Olmalı? (2021 Sunucu Seçimi Rehberi)
  • SSD sunucu seçimi de önemli olan bir diğer kriteri temsil ediyor. Her şeyden önce, SSD disklerin sabit disklere kıyasla çok daha hızlı bir şekilde veri akışı sağladıklarını ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, veri kayıplarının yaşanmasının önüne geçerler.
  • Kaynakların niteliği; sunucu seçiminde önemli olan bir diğer husustur. Bu noktada, kaynakların yüzde yüz kişiye özel olması gerektiğini söylemeliyiz. Hosting sağlayıcılarının işlemci, RAM ve disk alanlarını birden fazla sunucuyla paylaştırmasına rastlanır. Ancak, bu donanımların bir sunucu tarafından tüketilmesi halinde diğer sunucuların işlemlerinin yavaşlaması söz konusu olabilir.
  • Veri merkezi seçimi de önem taşır. Bir başka deyişle, sunucunun içerisinde bulunacak olan verilerin güvenliğinin sağlanması, sunucuya her zaman erişilmesi, faaliyetlerin sorunsuz olarak devam ettirilmesi gibi hususlarda veri merkezinin önemi ortaya çıkar.
  • Son olarak, popüler ve kullanışlı bir kontrol panelinin varlığı da sunucu seçiminde gerekli olur.