WordPress Domain Değiştirmek Mümkün Mü?

  • Domain
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
WordPress Domain Değiştirmek Mümkün Mü?

WordPress; internet dünyasında bulunan sitelerin yarıdan fazlasının tercih ettiği bir altyapı olarak dikkat çekiyor. Çok sayıda avantaja sahip olan WordPress ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler de mevcut! Örneğin, günün birinde marka isminizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bir başka deyişle, WordPress domain değiştirme işlemi kaçınılmaz hale gelir. Bu noktada, yazımız sayesinde domain değiştirme süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

WordPress Domain Değiştirmek Mümkün Mü?

Domain Değişimi Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

İşletmeler; birçok sebepten dolayı domain değiştirmek zorunda kalabilirler. Marka ismi değişikliği; bu sebeplerden yalnızca birisidir. Şirketin imajını yeni bir marka ismiyle yenilemek zorunlu hale gelebilir. Bu noktada, yapılacak marka ismi değişikliği; işletmenin stratejisinin tutarlı olduğunu gösterir. Twitter; marka ismi değişikliği stratejisini uygulayarak pazarlama konusunda başarılı olmayı hedefleyen dev şirketlerden yalnızca birisidir.

Marka ismi değişikliğinin yanı sıra domain uzantı değişikliği de gerekli olabilir. Örneğin, xxx.wordpress.com gibi bir alt alan adlı web sitesi olanlar için uzantı değişikliği kaçınılmaz olur. Bunun yanı sıra, .com dışında farklı ve sektöre uygun olmayan bir uzantısı olan siteler için de bu değişiklik son derece gereklidir.

WordPress Domain Değiştirmek Mümkün Mü?

WordPress Domain Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress alan adı değiştirme işlemi basit bir süreci ifade eder. Fakat, bilhassa PHP kodunun değiştirilmesini gerekli kılan birtakım işlemlere ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanı sıra, domain değiştirme işlemi düzgün bir şekilde yapılmadığı takdirde internet sitesi riske girer. Gelin, domain değiştirme işleminin nasıl yapılacağına yakından bakalım!

Domain değiştirme işlemine başlamadan önce sitenin tam yedeği alınmalıdır. Ayrıca, FTP istemcisinin kullanılması da gerekli olabilir. İşin bir de karar kısmı bulunuyor. Yeni bir alan adı için iyice düşünmek gerekir. Bilhassa marka ismi değişikliklerinde yapılacak bir hata yüzünden işletmenin tüm itibarı yerle bir olabilir.

WordPress Domain Değiştirmek Mümkün Mü?

Domain Değiştirme Süreci Nasıldır?

  • İlk olarak, yeni bir domain almak Bunun için internette bulunan çeşitli domain sorgulama araçlarından yardım alınabilir. Sorgulama kısmına istenilen alan adının girilmesinin ardından bu domainin kullanılıp kullanılamayacağı da ortaya çıkacaktır. Uygun alan adı sepete eklendikten sonra ödeme işlemlerine geçilmelidir.
  • Bir sonraki aşamada, yeni alan adının hosting planına eklenmesi bulunuyor. Bunun için hPanel’de alan adı kısmına girilmelidir. Site ekle seçeneği tercih edilmelidir. Bu sayede, yeni alan adının eklenmesi süreci tamamlanır. Ardından, yeni bir şifre oluşturulmalıdır. Bir kez daha site ekle’ye tıklanmalıdır. Bu noktada, File Zilla ile bağlanıp sitenin yedeği yüklenmelidir. Ayrıca, bu aşamada veri tabanının yedeklenmesi de gerekli olabilir.
  • Üçüncü kısımda devreye WordPress yönetici kontrol paneli Bir başka deyişle, yeni domainin WordPress Genel Ayarlar’a eklenmesi gerekiyor. Sırasıyla kontrol paneli – ayarlar- genel sekmeleri takip edilerek bu süreç tamamlanabilir.
  • Domain değiştirme süreci bununla sınırlı değil! Bir sonraki aşamada, wp-config.php dosyasının güncellenmesi gerekiyor.
  • Tüm bu işlemlerin ardından WordPress sitesinin veri tabanı da güncellenmelidir.
  • Domain değiştirme işlemlerini bitirirken yapılması gereken bir şey daha mevcut! Bu noktada, eski alan adından yenisine olacak şekilde URL yönlendirmesi yapılması gerekiyor. Söz konusu yönlendirme sayesinde sayfanın SEO sıralaması aynen taşınmış olacak. Bir başka deyişle, site sahibinin yapmış olduğu SEO çalışmaları boşa gitmeyecek.

Sonuç olarak, WordPress domain değiştirme işlemlerini yapmak için çok sayıda sebep bulunuyor. Ayrıca, WordPress; dahili URL adresi ayarlarına sahip oluşuyla dikkat çeker. Bir başka deyişle, PHP kodunun elle düzenlenmesine ve alan adının değiştirilmesine imkan verir. Bu konuda herhangi bir tecrübesi olmayanların da kısa sürede yapabilecekleri bir işlemdir.