Alan adı nedir ve ne amaçla kullanılır?

Alan Adı Nedir?

Alan adı (domain), bir web sitesinin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan, bir internet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Fakat, bu adres akılda kalıcı değildir. Örneğin, şu an üzerinde gezmekte olduğunuz web sitenin alan adı veridyen.com’dur. Alan adları isim ve uzantıdan oluşur.

Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Örneğin veridyen.com alan adı adres barına yazıldığında internet tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip sunucuya yönlendirir. Yani veridyen.com 95.173.187.164 IP adresinde barınıyor ve siz veridyen.com adresine erişmek için 95.173.187.164 IP adresini aklınızda tutmak zorunda kalmıyorsunuz.

Alan adları aslında satın alınabilen bir hizmet değildir, müsait olduğu sürece kayıt edilip kiralanabilen hizmetlerdir.

Alan adı kaydı nedir ve nasıl yapılır

Alan Adı Kaydı Nedir?

Tercih ettiğiniz, müsaitlik durumu uygun olan alan adının tercih edilen periyotta kiralanması işlemidir. Alan adları 1 ila 10 yıl arasında (uzantısına göre) kayıt edilebilmekte ve süre sonunda yine tercih edilen yıllık periyotta yenilenebilir.

Bir alan adı kaydı yaptığınızda, artık o alan adını farklı bir kişi tarafından kiraladığınız süre boyunca kayıt edilememektedir. Alan adınızı süre sonunda yenilememeniz durumunda 1 ila 90 gün arasında (uzantısına göre) sahiplik hakkınız düşmekte ve herkes tarafından alınabilir hale gelmektedir.

Alan Adı Kaydı Nasıl Yapılır?

Alan adları ICANN (Internet Corporation of Assigned Names and Number - İnternet Tahsisli Sayılar ve isimler) kurumu tarafından yetkilendirilmiş kaydedici firmalar tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Bir alan adı kaydetmek veya müsaitlik durumlarını kontrol etmek için https://www.veridyen.com/domain/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Alan adının müsait olması durumunda, yenileme periyodu seçip ödeme işlemi gerçekleştirmeniz durumda, tercih ettiğiniz yenileme periyodu boyunca alan adının sahibi olacaksınız. Bu en az 1 yıl, en fazla 10 yıl olabilmektedir (uzantıya göre).

Alan Adı Transferi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alan adlarınızı dilediğiniz zaman bir firmadan diğer firmaya aktarabilirsiniz. Koşulların sağlanması durumunda alan adınızın bir başka firmaya aktarmanız oldukça basit.

Alan adı transferi basitçe, alan adının teknik, ödeme ve sahiplik haklarını farklı bir firmadan yönetmek için yapılan bir işlemdir. Teknik bilgi gerektirmez. Ayrıca, alan adlarınızı transfer ederken alan adınız 1 yıl süreyle uzatılır ve transfer işleminden ekstra ücret alınmaz (sadece yenileme ücreti).

Alan adı transferi işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ilk kayıt işleminin veya yenileme işleminin üzerinden 60 gün geçmesi gerekir. Alan adları transfer işlemleri de maksimum 14 gün kalana kadar tamamlanmalıdır. Çünkü, transfer süreci 7 ila 14 gün arasında gerçekleşir. Alan adı süre sonuna yakın yapılan transfer işlemlerinde sorun yaşanması muhtemeldir.

Transferi gerçekleştirilmesi için gerekli diğer koşullar;

  • Whois bilgilerinizin açık (görünür) olması,
  • Transfer kilidini kaldırmanız,
  • Alan adı firmanızdan transfer (epp) kodu almanız,
Alan adı seçerken nelere dikkat etmeli

Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alan adı web sitenizin ilk izlenimini oluşturmaktadır ve web sitenizi kurup yayına aldıktan sonra kolayca değiştirebileceğiniz bir ürün değildir. Şirketinizin ismi ve ünvanı gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla alan adını iyi seçmek önemli bir konudur.

Bizce alan adları tercih edilirken dikkat edilmesi gereken başlıca konular;

  • Bilinen ve çok tercih edilen uzantılar tercih edilmeli; “com, net, com.tr, co gibi”. Fakat, son zamanlarda jenerik uzantılar da oldukça popülerleşmeye başladı. “blog, travel, shop” gibi uzantılar önümüzdeki yıllarda daha bilinir olabilir.
  • Alan adı uzunluğunun 4 ila 8 karakter olması akılda kalıcı ve ilgi çekici olmasını sağlar. Uzun alan adlarını akılda tutmak ve adres satırına yazmak güçtür.
  • Alan adlarına “-” kullanımı veya Türkçe karakterli alan adları kullanımı kullanıcının çelişkiye düşmesine neden olabilir.
  • Anlamlı ve marka olabilecek alan adları tercih etmek ve yabancı dilde olsa da yazımı kolay alan adları tercih etmek faydalıdır.
  • Alan adına ait diğer uzantılarda web sitesi olup olmadığına bakmak. Eğer bir alan adını çok beğendiyseniz ve “com” uzantısı dolu olup, üzerinde web site aktif ise “net, org, com.tr” gibi adresler akılda kalıcı olmayabilir ve ziyaretçi trafiğiniz “com” uzantıya gidebilir.

Whois nedir?

Whois, alan adınızı kaydederken ilettiğiniz iletişim bilgilerinizdir. Whois bilgileri internette görünebilen bilgilerdir. Bu bilgileri, alan adını kaydederken aldığınız uzantıların sağlayıcıları aracılığıyla ICANN’e gönderilir. Eğer bilgilerinizin gizli kalması gerekiyorsa, whois gizliliği hizmeti alarak, bu bilgilerin direkt görülebilir olmasını engelleyebilirsiniz.

Aynı zamanda herhangi bir alan adının kimin tarafından alındığını ve onunla herhangi bir konu da iletişime geçebilmenizi sağlar.

Alan Adı ve Ek Hizmetler

Alan adının amacı web sitenizi yayınlayacak olan IP adresine yönlendirme yapabilmektedir. Bu yönlendirme işlemlerini DNS sistemiyle gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla alan adlarına ait tek alt hizmet isim sunucusu yönlendirme işlemidir. Alan adlarıyla beraber ekstra sunulan hizmetler ek hizmetlerdir ve sonradan ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen sistemlerdir.

Örneğin, özel dns yönetimi, e-posta hesabı, ssl sertifikası gibi alt hizmetler aslında hosting hizmetleri üzerinde gerçekleştirilebilen işlemler olup, bu hizmetleri sunan firmalar müşterilerinin minimal ihtiyaçlarında ekstra maliyete girmeden giderilmesi için sundukları ek hizmetlerdir.

Fakat, bir alan adı aldığınızda yapabileceğiniz ana işlem isim sunucusu oluşturmak, isim sunucusuna yönlendirme işlemleridir. Alan adınızın üzerinde web site aktif şekilde ulaşılabilir olması için bir web hosting hizmetine de ihtiyacınız var.