Sık Sorulan Sorular

Whois, domain (örneğin domain.com) ya da IP adresinin ait olduğu kişi veya kuruluşun (şirketin) bilgilerini içerir. Domain tescil ve süresinin bitiş tarihi, host edildiği firmanın name server bilgileri de yer alır.

Whois sorgulama yaparak ilgili domain kimin tarafından tescil edildiği ve nerede barındırıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Veridyen'den domain tescili yaparken; whois bilgilerinizi domain tescil siparişi esnasında eklenti hizmet olarak satın alabilirsiniz. Domain tescil sonrasında eklenti hizmet olarak müşteri paneliniz üzerinden satın alabilmeniz mümkündür.

Farklı bir firmadan domain tescili yaptıysanız ilgili firmanın domain yönetim paneli üzerinden whois gizliliğini aktif edebilirsiniz.

Whois bilgileriniz gizli olmadığında sık kullanılan bazı whois sorgulama siteleri (who.is, whois.sc, whoisrequest.com vb.) bilgilerinizi gösterebilir ve sayfalayabilir. Bu sayfalar Google tarafından indekslendiği taktirde bilgileriniz arama sonuçlarında açıkca gözükebilir. Sonradan whois gizleme servisi alsanız dahi Google tarafından indekslenen sayfaların güncellenmesi zaman alabilir. Bu nedenle tüm müşterilerimize domain tescili esnasında mutlaka whois gizliliği eklentisini satın almasını öneriyoruz.