WHM'de Hosting Hesabı Silme

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde WHM'de Hosting Hesabı Silme işleminin nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgilere yer verdik.

  Giriş

  WHM'de silmek istediğiniz bir hosting hesabının öncelikle verilerini yedeklediğinizden emin olunuz. Dilerseniz hosting hesabınız için cPanel'den bir tam yedek oluşturabilir ve ardından bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yedek oluşturma ile ilgili bilgi edinmek için cPanel'de Yedek Oluşturmak isimli eğitselimizi inceleyebilirsiniz.

  Gereksinimler

  • Bir bayi hosting hizmetinizin olması

  Adım 1 - WHM'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile WHM'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /whm yazarsanız veya :2086 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/whm veya veridyen.info:2086

  Adres satırındaki whm.veridyen.info örnektir.

  Adım 2 - Terminate Accounts bağlantısına tıklayın

  Sol menüye terminate yazın ve Terminate Accounts bağlantısına tıklayın.

  Adım 3 - Silinecek hesabı seçin

  Karşılaştığınız sayfada tüm hosting hesaplarınızın listesi yer alır. Silmek istediğiniz hosting hesabınızı ilgili listeden seçebilirsiniz. Hangi hosting hesabı seçtiğinize lütfen dikkat edin. Hatalı bir silme işlemi yapılması durumunda verilerinizi kaybedebilirsiniz.

  Ana hosting hesapları silinememektedir. Bu nedenle WHM panelinizin ana hesabını silerken hata alırsınız.

  İlgili hesabı seçtikten sonra Remove selected accounts bağlantısına tıklayın.

  İşlemi teyit etmeniz için bir soru penceresi açılacaktır. Eğer doğru hesabı seçtiğinize eminseniz ve verilerin silineceğini onaylıyorsanız Yes, remove the selected accounts butonuna tıklayın.

  Sonuç

  Hesap silme işlemleri hosting hesabının boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Yüksek boyutlu hosting hesaplarının silme işlemleri daha geç tamamlanmaktadır. Bu nedenle hesabınızın silindiğine dair bilgi mesajı ile geç karşılaşabilirsiniz.

  4 Ağustos 2021, 14:56 tarihinde güncellendi.