Jetbackup ile Yedek Geri Yükleme

Hüseyin C. Özer Sistem Yöneticisi

  Bu eğitselde cPanel'de Jetbackup ile alınan haftalık veya günlük yedekleriniz üzerinde gerçekleştirebileceğiniz işlemleri: tam yedek, dosya ya da veri tabanı özelinde nasıl geri yükleme işlemi sağlayabileceğinize dair bilgilere yer verdik.

  Giriş

  cPanel üzerinde gerçekleştirebileceğiniz backup/yedekleme işlemlerinde kullanmakta olduğumuz sistemde değişikliğe gitmiş bulunmaktayız. Sizlerin kullanımına sunduğumuz yeni sistem, Jetbackup yedekleme sistemidir.

  Bu sistem yedekleme işlemlerini, Incremental Backup şeklinde sağlamaktadır. Incremental backup, basit anlamda, yedek alınan son tarihten itibaren oluşturulan yeni dosyaları ya da mevcut dosyalarda gerçekleştirilen değişiklikleri kapsayacak şekilde gerçekleştirilen bir yedekleme sistemidir. Söz konusu sistem ile dilerseniz tüm web sitenize ait full backup kaydı ile; dilerseniz dosya/klasör, dilerseniz de veri tabanlarınız özelinde işlem sağlayabilirsiniz. Bu sistem ile yedekleme işlemlerinin hızında gözle görülebilir seviyede bir hız artışı sağlıyor olması ile birlikte; disk kullanımı açısından da oldukça avantajlı bir kullanım imkanı sunmaktadır.

  Gereksinimler

  • cPanel ile yönetilmekte olan bir hosting hizmetine sahip olmanız,
  • İlgili hosting hizmetinizin barınmakta olduğu sunucuda Jetbackup yedekleme sisteminin aktif olması gerekmektedir.

  Jetbackup ile tam yedek dosyası geri yükleyin

  Adım 1 - cPanel'e Giriş Yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile cPanel'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi teknik destek ekibimizden temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /cpanel yazarsanız veya :2082 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/cpanel veya veridyen.info:2082

  Adım 2 - Jetbackup Full Account Backups bağlantısına tıklayın

  cPanel'e giriş yapmanızın ardından panel üzerinde görüntüleyebileceğiniz Jetbackup->Full Account Backups kısmından haftalık olarak sizler için almakta olduğumuz yedekleri görüntüleyebilirsiniz. İlgili yedekler halen iki hafta boyunca sistemlerimizde tutulmaktadır. Şayet günlük yedek hizmeti alıyorsanız, yine ilgili kısım üzerinden, son yedi güne ait yedeklerinizi; buna ek olarak sizlerin anlık olarak, "snapshot"(anlık yedekleme) şeklinde oluşturduğu "full backup" (tam yedek) kayıtlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

  Adım 3 - Yedek dosyanızı geri yükleyin

  Jetbackup->Full Account Backups kısmına giriş yapmanızın ardından, belirtildiği üzere, günlük ya da haftalık olarak bizim tarafımızdan alınan yedekleri; ek olarak kendi oluşturduğunuz yedekleri de görüntüleyebileceksiniz.

  İşlem sağlamak istediğiniz tarihe ait yedek kaydınızın yanında bulunan "Geri Yükle" butonuna tıklamanızın ardından karşınıza çıkan uyarılara dikkat ederek, işleminizi onaylamanızın ardından yedeğinizi geri yükleme işleminiz başlamış olacaktır.

  İlgili sayfanın alt kısmında görüntüleyebileceğiniz "Geri Dön" butonuna basarak Jetbackup ana sayfasına dönebilir; sürmekte olan, tamamlanmış, işlem sağlamış olduğunuz tüm işlemlerinizi "Queue" ya da "İşlem Kuyruğu" olarak geçen sekme üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İlgili sayfayı yenileyerek sağladığınız işlemlerin son durumunu gözlemleyebilirsiniz.


  Jetbackup ile belirli dosyaları geri yükleyin

  Adım 1 - File Backups bağlantısına tıklayın

  İlgili sayfaya erişim sağlamanızın ardından tarih bazında yedek kayıtlarınızı görüntüleyebiliyor olacaksınız.

  Adım 2 - Tarih seçin

  İşlem sağlamak istediğiniz yedek kaydının yanında bulunan “Dosyalara Gözat” butonuna tıklamanızın ardından; değişiklik sağladığınız ve geriye yükleme işlemi sağlamak istediğiniz dosyayı ilgili dizine giderek bulmanız gerekmektedir.

  Adım 3 - Geri yüklemek istediğiniz dosya ve klasörleri seçin

  İşlem sağlamak istediğiniz dosyayı bulunduğu dizine giderek görüntülemenizin ardından, söz konusu dosya yanında bulan ufak kutucuğu tikleyerek “Seçilenleri Geri Yükle (Üstüne Yaz)” butonu ile işlemleri başlatabilirsiniz. Bu işlemi bir dosya özelinde değil, direkt olarak herhangi bir klasörünüz için de sağlayabilirsiniz.
  Wordpress kullanıcısı olduğunuzu varsaydığımız bir senaryoda, eklentileriniz üzerinde bir işlem gerçekleştirdiyseniz ve istediğiniz sonucu alamadıysanız; ilgili …/plugins klasörü üzerinde işlem sağlayabilirsiniz.

  Sağladığınız işlemin durumunu "İşlem Kuyruğu" ya da "Queue" olarak geçen sayfa üzerinden gözlemleyebilirsiniz.

  Jetbackup ile veri tabanı geri yükleyin

  Adım 1 - Database backups bağlantısına tıklayın

  İlgili sayfaya erişim sağlamanızın ardından, tarih bazında, veri taban/larınıza ait yedek kayıtlarınızı görüntüleyebiliyor olacaksınız.

  Adım 2 - Tarih seçin

  İlgili butona tıklamanızın ardından karşınıza onaylamanızı gerektiren bir uyarı çıkacak. İlgili uyarıyı onaylamanızı sağlayacak kutucuğu "tikledikten" sonra, "Geri Yüklemeyi Başlat" butonu ile işlemleri başlatabilirsiniz.

  Sağladığınız işlemin durumunu "İşlem Kuyruğu" ya da "Queue" olarak geçen sayfa üzerinden gözlemleyebilirsiniz.

  Sonuç

  Bu eğitselimizde Jetbackup üzerinden sizler için haftalık ya da satın almış olduğununuz günlük yedeklemelere ait kayıtlarınız ile; tam yedek kaydı şeklinde, dosya bazında ve/veya veri tabanı bazında sağlayabileceğiniz işlemleri sizlere aktardık.

  Teknik ekibimizden talepte bulunabileceğiniz gibi sizler de dilediğiniz zaman oluşturulmuş yedeklerinize geri dönüş sağlayabileceksiniz. Yenilediğimiz yedek sistemimiz sayesinde size daha fazla işlem imkanı sağlanmış olacak.

  Dipnot: cPanel'e giriş sağlayabilmeniz adına adres çubuğunda yer alan adresler örnektir. cpanel.alanadiniz.com yerine kendi web sitenizi yazmanız gerekmektedir. Örneğin; alanadim.com/cpanel ya da alanadim.com:2082 gibi.

  7 Nisan 2023, 15:33 tarihinde güncellendi.