WHM'de Hosting Hesabı Oluşturma

Gürkan Biçer Back-end Developer

  Bu eğitselde WHM'de Hosting Hesabı Oluşturma işleminin nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgilere yer verdik.

  Giriş

  WHM'de yeni bir hosting hesabını dilerseniz alanadim.com şeklinde bir website için de oluşturabilirsiniz ya da dilerseniz alt.alanadim.com şeklinde bir alt etki alanı (subdomain) için de oluşturabilirsiniz.

  WHM'de yeni bir hosting hesabı oluşturmadan önce öncelikle mutlaka bir paket eklemeniz gerekmektedir. WHM'de Paket Ekleme, Düzenleme ve Silme isimli eğitselimizi öncelikle incelemenizi öneririz.

  Gereksinimler

  • Bir bayi hosting hizmetinizin olması
  • Bayi hosting hesabınızda yeterli sayıda website ekleme limitinizin olması

  Adım 1 - WHM'e giriş yapın

  Veridyen Panel'den veya size gönderilen email içerisindeki hosting bilgileri ile WHM'e giriş yapın. Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya erişemiyorsanız bir destek bileti oluşturarak, bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

  İpucu: Alan adınızın sonuna /whm yazarsanız veya :2086 yazarsanız sizi giriş yapacağınız adrese yönlendirecektir. Örneğin; veridyen.info/whm veya veridyen.info:2086

  Adres satırındaki whm.veridyen.info örnektir.

  Adım 2 - Yeni bir hesap oluştur bağlantısına tıklayın

  Sol menüdeki arama bölümüne hesap yazarak, Yeni Bir Hesap Oluştur bağlantısına tıklayın. Eğer WHM'i İngilizce olarak kullanıyorsanız Create a New Account bağlantısına tıklayın.

  Adım 3 - Hosting hesabı bilgilerinizi tanımlayın

  Etki alanı kısmına alan adınızı yazmanız gerekiyor. Başında http:// https:// veya www. olmadan alanadim.com formatında yazılmalıdır.

  Kullanıcı adı alan adınızı yazarken otomatik olarak doldurulmaktadır ancak dilediğiniz kullanıcı adını belirleyebilirsiniz. Biz genellikle 8 karakterden oluşan bir kullanıcı adını tercih ediyoruz.

  Şifre bölümünü ise harf, rakam ve özel karakterlerden oluşan brute force ataklarda hemen etkilenmeyecek güçlü bir şifre belirlemenizi öneriyoruz.

  Girdiğiniz kullanıcı adı ve şifreyi güvenli bir yere not etmenizi öneririz. Bu kullanıcı adı ve şifre ilgili web sitenin hem cpanel hem ftp bilgileri olacaktır.

  Bir paket seçin kısmından önceden oluşturduğunuz paketi seçin. Biz örnek olarak vinfo_limitsiz ismiyle oluşturduğumuz paketi seçtik. Buradaki paket seçimi ilgili websitenin ne kadar kaynak tüketeceğini belirler.

  Yerel kısmından cPanel'in dil seçeneğini belirleyebilirsiniz. Diğer iki seçeneği de e-posta güvenliğiniz için seçili bırakmanızı tavsiye ederiz.

  Posta Yönlendirme Ayarları kısmında da eğer hosting sunucunuzun haricinde bir mail hosting hizmeti kullanmayacaksanız ve varsayılan mail sunucusunu kullanacaksanız Yerel Mail Exchanger seçeneğini işaretleyin, eğer bir mail hosting hizmeti veya alternatif bir email sunucusu kullanacaksanız Remote Mail Exchanger işaretleyin.

  DNS Ayarları kısmından DKIM ve SPF seçenekleri otomatik işaretli gelir, bu seçenekleri kaldırmayın. E-Posta gönderimi ile ilgili gerekli DNS kayıtlarını eklemektedir.

  Oluştur butonuna tıkladıktan sonra hesabınız oluşturulacak ve ardından özet sayfası ekrana gelecektir.

  Hosting hizmetinizi yönetmek için sol menüden Hesapları Listele bağlantısına tıklayabilir (eğer İngilizce kullanıyorsanız List Accounts), ilgili websitenin bulunduğu satırdaki cPanel ikonuna tıklayabilirsiniz.

  Sonuç

  Yeni hosting hesabınızı oluşturduktan sonra web sitenizin DNS'lerini yönlendirmeniz gerekir. DNS'leri yönlendirdikten sonra yeni DNS kayıtlarınızın algılanması 1 - 24 saat arasında tamamlanır. Bu süre içerisinde websitenize ara sıra bağlantı kurabilir, ara sıra bağlantı sorunları yaşayabilir ve lokasyona bağlı erişim sorunları meydana gelebilir. 24 saatin dolması durumunda artık herhangi bir DNS sorunu meydana gelmeyecektir.

  Dipnot: Yeni hosting hesabınızın bilgilerini kesinlikle kimseyle paylaşmayınız ve güvenli bir yerde saklayınız. Hesabınızı oluştururken girdiğiniz kullanıcı adı ve şifre o web sitesinin cpanel ve ftp şifrenizdir.

  4 Ağustos 2021, 15:05 tarihinde güncellendi.