2021 Domain Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Mü?

  • Domain
  • Veridyen
  • 10 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
2021 Domain Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Mü?

İnternet dünyasının temel kavramları vardır. Bunlardan birisi de domain! Alan adı sayesinde internet kullanıcısı olarak internet ortamındaki birtakım sitelere rahat bir şekilde erişebilirsiniz. Domain; alan adı olarak bilinir. İnternet tarayıcısına adres yazdığınız takdirde söz konusu siteye rahat bir şekilde erişirsiniz. Yazmış olduğunuz bu adres; alan adını ifade eder. Sonuç olarak, alan adı; internette var olmak isteyen bireysel ve kurumsal kullanıcılar için oldukça önemli bir terim! Peki, domain yatırımcılığı yapmak mümkün mü? Alan adı yatırımcılığı size ne kazandırır? Gelin, bu detaylar hakkında konuşalım!

2021 Domain Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Mü?
Domain Yatırımcılığı

Domain Yatırımcılığı Nedir?

Klasik yatırım yöntemlerinden sıkıldıysanız size alan adı yatırımcılığını tavsiye ediyoruz. Bu sayede, ilerleyen dönemlerde talep edileceğini düşündüğünüz alan adlarını kendi adınıza tescil ettirebilirsiniz. Ardından, size ait olan alan adlarını isteyen kişilere kar amaçlı bir şekilde satabilirsiniz. Bu yatırım türü; her geçen gün popüler oluyor. Bu noktada, siz de domain yatırımcısı olarak hayal dahi etmediğiniz büyüklükte kazançlar elde edebilirsiniz.

Domain yatırımcısı olmak istediğiniz takdirde birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, amaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, bütçenize bağlı olarak kendi açınızdan bir portföy oluşturabilirsiniz. Bir başka deyişle, belirli alan adlarını satın alarak himayenizde bulundurabilirsiniz. Ardından, gelen talebe bağlı olarak bu alan adlarını başkalarına satabilirsiniz.

2021 Domain Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Mü?

Domain Yatırımcılığı Nasıl Yapılır?

Dünyada milyonlarca internet sitesi var. Bir başka deyişle, milyonlarca alan adının alındığını söyleyebiliriz. Alan adı kayıt işlemleri sırasında bilhassa markaları ve bilindik ifadeleri temsil eden kelime ve karakterlerin .com veya .net uzantılarıyla tahmin ettiğinizden çok daha yüksek bir ticari değer oluşturabileceğini ifade etmeliyiz.

Kullanışlı ve talep edilmesi mümkün harf ve rakam kombinasyonlarına sahip alan adları; birer potansiyel olarak dikkat çeker. Bu tür alan adlarını biriktirdiğiniz takdirde ilerleyen dönemlerde kar ederek satma şansına sahip olabilirsiniz. Sonuç olarak, alan adı yatırımcılığını bahsettiğimiz şekilde yapabilirsiniz.

Alan adı yatırımcılığı; değerlenmesi muhtemel bir semtteki araziyi satın almaya benzer. Nitelikli bir alan adı; kısa süre sonra binlerce dolar kazandırabilir. Ancak, geçmişe kıyasla günümüzde nitelikli alan adlarını bulmak bir hayli zor! Bu alan adlarını kaydetmek ve sonrasında satışa çıkarmak için ciddi bir uğraş vermeniz gerekiyor.

2021 Domain Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Mü?
Domain

Domain Sayesinde Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Her şeyden önce, alan adını kendi üstünüze tescil ettirebilirsiniz. Bu sayede, alan adını belirli bir dönem muhafaza edebilirsiniz. Ardından, talebe bağlı olarak alan adını satışa çıkarabilirsiniz. Size ait olan alan adının ne kadar popüler olduğuna göre bu işten elde edeceğiniz gelir değişecektir. Domain sayesinde para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler var!

  • Alan adının üzerinde basit sayfalar kurabilirsiniz. Bir başka deyişle, alan adını bir proje olarak düşünmelisiniz. Bu noktada, alan adını hazır bir WordPress teması ile basit bir internet sayfası gibi kullanabilirsiniz. Alan adının aktif bir şekilde kullanılması; arama motoru sonuçlarında çıkmasını sağlayacaktır. Alan adının görünür bir yapıya sahip olması satış ihtimalini arttırır.
  • Domain park işlemleri yapabilirsiniz. Bir başka deyişle, alan adının boşta kalmamasını sağlarsınız. Park edilen alan adının satılma ihtimali artar. Ayrıca, park işleminin olduğu süre boyunca reklam geliri elde edebilirsiniz.
  • Oyunu kurallara göre oynamalısınız. Klasik ticaret mantığına uygun olarak hareket ettiğiniz takdirde alan adınızdan ciddi bir gelir elde edersiniz. Kaliteli alan adlarını internette birçok yerde bulabilirsiniz. Bu alan adlarını düşük fiyata satın alıp yüksek fiyata satabilirsiniz. Ayrıca, boşa düşen alan adlarını takip etmeyi unutmamalısınız.