Uptime Hosting Sektöründe Ne Anlama Gelir?

  • Hosting
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Uptime Hosting Sektöründe Ne Anlama Gelir?

Barındırma hizmeti olarak da bilinen hosting; internet sitelerinin varlığını sorunsuz ve kesintisiz devam ettirmesi noktasında hayati öneme sahiptir. Birçok internet sitesi sahibi; hosting seçiminde kararsız kalır. Windows ve Linux hosting arasından tercih yapmak bir hayli zordur. Fakat, hosting dünyasının öne çıkan kavramları yalnızca Linux ve Windows değildir. Uptime ve uptime oranı da hosting ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken detaylar arasında yer alır.

 

Uptime Nedir?

Piyasada çok sayıda hosting hizmeti veren firma bulunuyor. Her birisinin yüzde 99,9 uptime şeklinde reklam yaptığını ifade edebiliriz. Bu noktada, uptime’ın ne olduğu merak edilir. Çalışma süresi olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz uptime; internet sitelerinin işlevlerini sorunsuz olarak yerine getirmesinde önemli bir etmendir.

Uptime; sistemin ne kadar güvenilir olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra, herhangi bir cihazın çalıştığı süreyi saniye, saat, gün, hafta ve hatta ay ve yıl olarak göstermesi söz konusudur. Yüksek uptime oranı; hosting hizmeti alınan sunucuların aralıksız bir şekilde çalıştığını ispat eder. Bir başka deyişle, sunucular üzerinde bulunan internet sitelerinin 7/24 çalıştığı ortaya çıkar. Dünyanın herhangi bir yerinden istenilen zaman diliminde internet sitesine ulaşılabilir. Uptime; bilhassa e-ticaret siteleri adına hayati öneme sahiptir. Çünkü, müşterilerin e-ticaret sitelerine istedikleri her zaman ulaşabilmeleri elzemdir. Sonuç olarak, hosting paketi seçimi sırasında uptime oranının ne olduğuna bakılmalıdır.

Uptime; sunucunun kesintisiz olarak çalıştığı süreyi göstermesi bakımından önemlidir. En az uptime kadar önemli olan bir diğer kavram ise downtime olarak bilinir. Downtime; tahmin edilebileceği üzere hizmet verilemediği veya makinenin çalışamadığı süreyi gösterir. Herhangi bir sistemdeki kesinti; sistemin hiçbir şekilde hizmet verememesi anlamına gelir. Özellikle müşteri talebinin yoğun olduğu sitelerde böyle bir sorunla karşılaşıldığı takdirde ortaya ciddi müşteri memnuniyetsizlikleri çıkar.

Uptime ve downtime konusunda sorun yaşamayan hosting firması yoktur. Çünkü, güvenlik, doğal afetler, yapılan saldırılar, donanım ve yazılım sorunları gibi etmenlerden dolayı sistemlerin çalışmasında birtakım kesintiler meydana gelir. Fakat, her kesinti benzer etkiye sahip değildir. Örneğin, internet siteleri; bilhassa hafta sonu sunucu bakım işlemlerini gerçekleştirebilir. Ancak, hafta içi yoğun bir saatte yapılacak kesinti işlemleri yüzünden ortaya ciddi sorunlar çıkabilir.

Uptime ve downtime ile ilgili olarak bilinmesi gereken farklı bir detay daha vardır. İnternet sitesinin türü; kesinti süresinin ne kadar etkili olacağını belirleyen etmenlerden birisidir. Bu konuyu bir örnekle açıklamak mümkün! Aylık ziyaretçi sayısı 10 binden daha az olan bir internet sitesi; bir hafta erişime kapalı olsa dahi ciddi bir sorun yaşanmaz. Fakat, binlerce kişinin alışveriş yaptığı bir e-ticaret sitesi; birkaç saatliğine kapalı kaldığı takdirde söz konusu sitenin sahibinin başının ağrıyacağını söylemek mümkündür.

Uptime Neden Önemlidir?

İnternet dünyasının en önemli kavramlarından birisi kullanıcı deneyimidir. Herhangi bir internet sitesine erişim sağlanamadığı takdirde kullanıcı deneyiminin olumsuz etkileneceğini ifade edebiliriz. Bir başka deyişle, ilk tercihi olan siteye erişemeyen kullanıcı; şansını başka bir sitede dener. Web sitelerinin erişime kapalı olduğu her bir dakika; onların belki de onlarca müşteriyi kaybetmesine sebep olur.

İnternet sitesinin büyük oranda erişilebilir olmasını isteyen bir site sahibinin hosting sektöründe yıllardan bu yana hizmet veren, kendisini kanıtlamış ve kurumsal bir hosting sağlayıcısından hizmet alması gerekir. Bir başka deyişle, uptime konusunda sorun yaşatmayacak bir hosting hizmeti tercih edilmelidir. Bu tür bir hosting hizmeti için ödenen para asla boşa gitmeyecektir. Fiyat performans oranı bakımından beklentileri karşılayacaktır.