Domain Transferi Nasıl Yapılır?

 • Domain
 • Veridyen
 • 2 yıl önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Alan adı; internet dünyasının en bilindik terimlerinden birisi! Domain Transferi ise pek bilinmeyen terimlerden! Domain olarak da bilinen alan adı sayesinde oluşturmuş olduğunuz internet siteniz; kullanıcılar tarafından rahat bir şekilde bulunuyor. Bir başka deyişle, internet sitenizi ziyaret etmek isteyenler IP adresi ezberlemek zorunda kalmıyorlar.

Domain; birçok açıdan önem taşıyor. Herhangi bir proje için alan adı tescil işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, yalnızca yatırım amacıyla da domain satın alabilirsiniz. Zamana bağlı olarak değerlenmesi muhtemel bir domain sayesinde çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Bir de domain transferi bulunuyor! Peki, domain transferi nedir? Gelin, bu konuya bir göz atalım!

Domain Transferi Nedir?

Her şeyden önce, iç ve dış transfer olmak üzere iki farklı domain transferi işleminin olduğunu ifade etmeliyiz. İç transfer; tahmin edebileceğiniz gibi aynı domain firması üzerinde bir kullanıcıdan başka bir kullanıcıya yapılan transfer işlemidir. Dış transfer ise daha farklı özellikler taşıyor. Bir alan adı kayıt firmasından farklı bir firmaya transfer işlemleri yapılıyor. İç veya dış transfer olmasından bağımsız olarak domain transferi işlemlerinin başarılı olması için birtakım hususların sağlanması şart!

 • Domain transferi kilidinin kapalı olması; domain transfer işlemlerinin başarılı olmasının ilk şartıdır.
 • Domain kayıt ve yenileme işlemlerinin ardından en az 60 günün geçmesi gerekiyor.
 • Ayrıca, tescil bitiş süresinin yedi günden fazla olmaması şartı aranıyor.
 • Alan adının aktif periyotta bulunması; domain transfer işlemlerinin bir diğer şartı!
 • Son olarak, Whois bilgilerinin eksiksiz olarak tanımlanmış olmasına dikkat edilmeli!

Domain Transfer Süreci Nasıldır?

Alan adına sahip olanlar; söz konusu alan adlarını bir firmadan farklı bir firmaya taşımak istedikleri takdirde aşağıdaki süreci eksiksiz olarak tamamlamalılar!

 • Her şeyden önce, mevcut alan adı kayıt firmasında bulunan kontrol paneline giriş yapılmalı! Ardından, transfer edilmek istenen alan adı için transfer kodu talep edilmelidir. Ancak, bazı durumlarda transfer kodu bulunmayabilir. Bu noktada, telefon veya farklı bir yöntem ile konu hakkında bilgi alınmalıdır.
 • Bir sonraki adımda alan adının transfer edilmek istendiği kayıt firmasının domain transfer sayfası üzerinden sorgulama işlemleri yapılmalı! Bir başka deyişle, transfer edilmek istenen alan adı yazılmalı ve ardından sorgula butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada bulunan transfer kodu kısmına gerekli transfer kodu girilmelidir. Bir sonraki aşamada ise sepete ekle butonuna tıklanmalıdır.
 • Domain transfer işleminin başlaması için kullanıcının transfer ücretini ödemesi gerekiyor.
 • Gerekli ücreti ödeyen kullanıcı; alan adı kayıt bilgilerinde tanımlamış olduğu e-posta adresine transfer işlemi için gelen onay mailine tıklamalıdır. Bu mail onaylandığı takdirde alan adı transfer işlemi; iki ila yedi gün içerisinde tamamlanmış olacaktır.
Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Neden Domain Transfer İşlemlerine İhtiyaç Duyulur?

Domain transfer işlemlerinin yapılmasının farklı amaçları bulunuyor. Her şeyden önce, kullanıcıların çok daha iyi bir hizmet almak adına domain transferine ihtiyaç duyduğu biliniyor. Domainin transfer edileceği alan adı kayıt firmasının daha iyi özellikler barındırması bu işlemi zorunlu kılıyor. Örneğin, hızlı, otomatik ve risksiz bir transfer süreci vaat eden bir alan adı kayıt firması tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, birden fazla alan adını tek bir yerden yönetmek isteyenler de transfer işlemlerine ihtiyaç duyarlar. Alt alan adları, yönlendirme ve daha birçok hususta hizmet almak adına alan adı kayıt firması değiştirilebilir. Birçok alan adı kayıt firmasının web sitelerin her zaman çalıştığından emin olmak adına 7/24 takip yaptığı biliniyor. Bu tarz kayıt firmalarından hizmet almak adına da domain transfer işlemleri yapılır.