2021’de Hangi IPhone Satın Alınır?

  • Teknoloji
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 24 Dakikalık Okuma Süresi
2021'de Hangi IPhone Satın Alınır?

Bugün iPhone, dünyanın en çok satan telefonudur ve her geçen gün daha fazla model piyasaya sürülmektedir. Bu yazıda, mevcut modelleri karşılaştıracağız ve farklılıkları daha iyi anlamanıza ve sizin için doğru olanı bulmanıza yardımcı olmak için bunları ayrıntılı olarak analiz edeceğiz. Bu nedenle, bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, kılavuzu okumak için birkaç dakikanızı ayırın ve seçim yapmanın sizin için daha kolay olacağını göreceksiniz, çünkü satın almaya devam etmeden önce düşünmeniz gereken birkaç fikir bulacaksınız.

Iphone satın alırken kişilerin kafasını kurcalayan pek çok noktadan söz edilebilmektedir. Modellerin değişikliği, her yeni modelde farklı özelliklerin eklenmesi, yeni güncellemeler gelmesi, dış görünüş ya da teknik özellikler de bu durumu derinden etkilemektedir. Pek çok kişi de akıllı telefon satın alırken marka konusunda tereddüde düşmektedir. Kuşkusuz Iphone, pek çok insanın sahip olmak istediği telefonlardan biridir. Özellikle Iphone dünyasına giriş yapmak ve bu telefonların kişiye verdiği sükseden yararlanmak da yine önemli nedenler arasında yer almaktadır. Iphone ile şu anda kıyaslamaya girebilecek herhangi bir telefon markası da bulmak pek söz konusu değildir. Bu nedenle de Apple firması tekel olarak varlığını sürdürmektedir.

Apple iPhone karşılaştırması

Şimdiye kadar bütçeye uygun pek çok model bulmak mümkünken artık 499 Euro’nun altında bir Iphone bulmak oldukça zordur. Bununla birlikte, şimdiye kadarki en çok satan telefonlardan biri olmaya devam etmektedir. Hem kaliteli olması hem de fiyatının yüksek olması nedeniyle pek çok kişi bu telefona yönelmektedir.

2021’de hangi iPhone’un satın almaya değer olduğunu görelim:

2021'de Hangi IPhone Satın Alınır?

iPhone 13 Mini: Dışı küçük ama kalbi büyük ve güçlü

En son iPhone’u almak istiyorsanız, 13 Mini’yi tercih edebilirsiniz. Iphone’lar arasında en ucuz ama en güçlü olan modellerden biridir. Bu kadar küçük bir akıllı telefona bu kadar çok teknolojiyi ve gücü nasıl sığdırdığımızı anlamak zor ama Apple kesinlikle bu konuda başarılı olmuştur. Güzel ve güçlü, en çok tavsiye edilen Iphone modelleri arasında dikkat çekmektedir.

iPhone 13 Mini, dünyanın en küçük 5G telefonu (elbette 12’ye ek olarak), akıntıya karşı duran bir akıllı telefon, çünkü giderek daha fazla üreticinin pratikte tabletler sunması gibi, boyutunu artırmak yerine küçültüyor.

Son derece küçük olan 13 mini aslında yeni A15 Bionic çipi takıyor, 5G’yi destekliyor ve neredeyse diğer tüm telefonlardan üstün olan inanılmaz bir güç sunabiliyor. Sıradan uygulamalar yıldırım hızındadır, ancak en ağır uygulama ve oyunlarda bile yavaşlama sorunu yoktur.

Ancak, 5,4” ekran, web’de kolayca gezinmenize ve youtube videolarının ve benzerlerinin keyfini çıkarmanıza izin verecek kadar kapsamlıdır. Ultra ince çerçeveler sayesinde, bu telefon yalnızca 131,5 x 64,2 x 7,4 mm ölçülerindedir ve bu da tek elle kullanımı çok rahat hale getirir.

Bu yıl, çapraz olarak yerleştirilmiş kameraların farklı düzenlemeleri olmasa bile tasarım neredeyse değişmeden aynı şekilde bırakılmıştır. Lensler geliştirilmiştir ve yeni nesil çip sayesinde, önceki modellere kıyasla artık 4k’da 60 fps’ye kadar HDR videolar kaydetmek mümkündür. Ayrıca, benzersiz filmler yaratanlar için ideal olan yeni sinema modu da bulunmaktadır.

Fotoğraf çekmeyi sevenler için, çekimlerinize kişisel bir dokunuş katan fotoğraf stilleri de var. Filtrelerin aksine stiller, renkleri, doygunluğu ve diğer parametreleri geliştirmek ve cilt tonunu etkilemeden her fotoğrafı daha da benzersiz kılmak için görüntünün tek tek bölümlerini seçici olarak değiştirir.

Ayrıca, özerkliği neredeyse iki saat artırıyor ve 17 saatlik video oynatımına ulaşmak da mümkündür. İlginç haber şu ki, temel modelin depolama alanı iki katına çıkıyor ve şimdi aynı fiyata 64 yerine 128 GB belleğe sahip olabiliyorsunuz.

iPhone 13 ve 13 Mini arasındaki tek fark ekran boyutu: İlki 6.1 “diyagonal, Mini ise 5.4”. Ekstra 100 €’ya gerçekten değer mi? Büyük bir eliniz varsa, belki evet; ama diğer durumlarda gerçekten böyle bir seçim yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

iPhone 13 Pro: En iyi kameraya sahip akıllı telefon

Bütçeniz kısıtlıysa ve bir SLR ile rekabet edebilecek bir kameralı telefon istiyorsanız, 13 Pro kesinlikle satın almak için en iyi modeldir. Fotoğraf tutkunları, fotoğrafçılar, youtuberlar ve amatör veya profesyonel film yapımcıları bu telefonun kalitesine ve potansiyeline hayran kalacak.

Apple’ın en pahalı telefonu her açıdan gerçekten mükemmel, ancak bu yıl fotoğraf ve video düzenlemeyi başka bir seviyeye taşıyor. Yalnızca yeni kameralar değil, aynı zamanda bir akıllı telefonda daha önce hiç görülmemiş özelliklerin kilidini açmak için süper güçlü yeni bir işlemci de var.

Her şey bir akıllı telefonda görülen en hızlı yeni A15 Bionic çip ile başlar ve normal iPhone 13 ile karşılaştırıldığında 4 yerine 5 çekirdekli bir GPU’ya sahiptir. Yeni süper güçlü işlemci ile artık projelerinizi değiştirebilirsiniz.

Kameralara dönecek olursak, Apple bu yıl kendini aştı. AR ve gece modunda portreler için kullanılan LiDAR sensörü, artık iPhone 13 Pro’da da mevcut ve artık yalnızca Max’in bir ayrıcalığı değil. Yeni telefoto lens sayesinde optik zoom 6x’e ulaşırken, kameraların iyileştirilmesi ve işlemciler, karakterleri sahneye girdiklerinde otomatik olarak çerçeveleyen yeni sinema modunu kullanmanıza olanak tanır.

Ayrıca, optik görüntü sabitleyici (OIS) doğrudan sensöre etki ederek hareket ettiğinizde bile sabit bir çekim yapmanızı sağlar. Bu sayede, özel ihtiyaçlar dışında akıllı telefonlarla çekim yapmak için harici sabitleyiciler gibi aksesuarlara ihtiyaç duymadan da yapabilirsiniz.

Ayrıca yeni 6,1”Süper Retina XDR ekran, daha önce hiç görülmemiş bir akışkanlık ve 1000 nit’e ulaşan maksimum parlaklık için 120hz yenileme hızı ile ProMotion teknolojisini artık her türlü ışık koşulunda iyi görebilmek için destekliyor. Bu cihazı kullananlar kaliteli bir ses almak için ses jakına hoparlör bağlayarak daha kapsamlı bir kullanım gerçekleştirebilmektedir.

2021'de Hangi IPhone Satın Alınır?

 iPhone 11: kalite ve fiyat arasında iyi bir uzlaşma

Yeni modeller kadar güçlü olmasa da, iPhone 11, paranın değeri açısından en iyi Apple telefonlarından biri olmaya devam ediyor ve kesinlikle 2022’ye kadar iyi satmaya devam edecek.

İşlemci, gerçekten iyi olan ve her aralığın en üstünde yer alabilen A13 Bionic’tir. Performans harika, hız inanılmaz ve oyunlar sorunsuz çalışıyor. 12 ile karşılaştırıldığında, günlük uygulamaları kullanırken çok az kişi hız farkını fark edecek. Gerçek farklılıklar yalnızca 13 Pro ile fark edilir.

Fotoğraf açısından bakıldığında, her zaman yenisine benzer özelliklere sahip muhteşem fotoğraflar ve 4K video çekimi yapabilen çift 12 MP arka kamera bulunurken, selfie kamerası değiştirilmemiştir ve 12 MP olarak devam etmektedir.

13 ile karşılaştırıldığında, daha az güçlü olduğu doğrudur, ancak ekranın boyutu temel bir rol oynar: 6.1 inç ekranlı modelleri karşılaştırırsanız, normal 13 ile kıyaslama yapmanız gerekir, ancak bunun için 320 Euro gibi bir rakam ödemeniz gerekir. Yani maliyet farkını azaltmak için Mini’yi almayı düşünebilirsiniz, ancak daha küçük bir ekrana geçme konusunda sorun yaşamamalısınız. Bununla birlikte, ekranlardan bahsetmişken, yeni modeller Super Retina Display XDR ile donatılırken, 11 ile hala Liquid Retina’ya sahip olduğunuzu söylemek gerekir. Ortada diğer Iphone modellerine göre ekstra farklılıklardan bahsedilebilir.

Birinin hissedebileceği tek gerçek eksiklik 5G uyumluluğudur. 4G hızlı değildir; ama kesinlikle başka bir seviyedeyiz.

 iPhone 12: Geçmiş senelere göre daha ucuz

En yeni Iphonelardan biri olan 12, bir önceki sürüm ile aynı fiyata sahipken şu anda daha erişilebilir bir haldedir. Peki yüksek rakamlara Iphone 12 almaya değer mi? Cevap: kesinlikle hayır! Biraz daha az maliyetli olduğu doğru, ancak hemen hemen her açıdan daha az performans gösteriyor ve hepsinden önemlisi yeni modelin yarısı kadar belleğe sahip.

Aslında 128 GB iPhone 12 satın almak isteyenlerin 889 € harcaması gerekirken, temelde bu belleğe sahip olan yeni iPhone 13’ün fiyatı 939 €. Sadece 50 € tasarruf edersiniz, ancak mevcut modelin tüm özelliklerinden ve yeniliklerinden vazgeçmiş olursunuz.

Yine de özelliklerine bakalım, çünkü Amazon gibi sitelerde (birazdan göreceğiniz gibi) bu telefon, satın almayı haklı çıkaracak kadar yüksek bir indirimle bulabilirsiniz.

iPhone’un normal ve profesyonel olmayan modeline özgü, iki adet 12 MP sensörlü, 2x’e kadar optik zoom ve 5x’e kadar dijital zoom yapabilen ve aynı zamanda AI tarafından desteklenen harika fotoğraflar çekebilen çift kamera görüyoruz. İPhone 12 ile birlikte kutudan şarj aleti ve kulaklık çıkmaktadır.

 iPhone SE 2: satın alınmaması gereken telefon

Tüm iPhone’lar arasında SE modeli, satın almanızı en az tavsiye ettiğimiz modeldir. İyi bir telefon olmadığı için değil, sadece fiyatı diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Kalite, tasarım ve güç yüksek, ancak özellikler kesinlikle diğer modellerle aynı seviyede değildir.

Apple orta sınıf akıllı telefonunu yeniden piyasaya sürdü, yine SE olarak adlandırdı ve büyük bir hit oldu, ancak artık eski ve fiyatın revize edilmesi gerektiği kullanıcılar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Bir iPhone 7’den başka bir şey gibi görünmese de, son derece ucuzdur ve tüm iPhone’lardan farklı olduğu için çok satmıştır.

Son derece uygun olan bu cihaz, 499 Euro gibi bir rakamdan satışa sunulmaktadır. Aslında, X’ten itibaren kaybolan TouchID geri dönmüştür ve çoğu kişi merkezi fiziksel düğmenin geri dönüşünü takdir etmiştir. Çok rahat olmasına rağmen, biraz yer kaplamaktadır ve sadece 4,7” diyagonal ile mevcut modellerden daha küçük olan ekran, Mini’den bile daha küçüktür.

Tüm modellerle karşılaştırıldığında gerçekten düşük olan bir çözünürlüğe sahip olması eksi puan almasına neden olmaktadır. Ekran, aslında, bir telefonda gerçekten imkansız olan 326 ppi’de 1334 × 750 piksel çözünürlüğe sahip çok eski Retina Display HD’dir. Neredeyse 500 € gibi bir rakama kullanıcısıyla buluşmaktadır. Bunun yerine, paradan tasarruf etmek istiyorsanız, özel sitelerden yenilenmiş bir iPhone satın almayı değerlendirebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından çok beğenilse bile garantili daha yeni bir model tercih sebebi olabilir ve liste fiyatından çok tasarruf edebilirsiniz; ancak işlemci güçlüdür. iPhone SE – veya SE2 hem günlük kullanımdaki sıradan uygulamalarda hem de en ağır oyunlarda inanılmaz güç ve olağanüstü hız sunan 11 Pro ile aynı işlemci olan A13 Bionic’i kullanmaktadır.

Diğer bir kusur ise tek 12 MP ana kamera: 4K’da video çekebilmesine rağmen, çift kamera sistemi bu modelin eksik yönünü ortaya koymaktadır. iPhone SE çok çelişkili görüşler toplamaktadır. Bir yandan ekran ve kamera için hayal kırıklıkları, diğer yandan çoğu kişi bu fiyata bir iPhone’a sahip olma konusunda heveslidir. Kesinlikle iyi bir giriş seviyesi ama olması gerekenden çok daha yüksek bir maliyetle bu durum mümkün görünmektedir. Gerçekten istiyorsanız, 11’i almanızı öneririz, ki bu biraz daha pahalı olsa bile size çok daha fazlasını verir.

2021'de Hangi IPhone Satın Alınır?

Bir iPhone değerli olduğunda

Nefret edenler var, sevenler var ama bu iPhone’un her açıdan, özellikle de fiyatıyla gerçekten istisnai bir cihaz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Isırılmış elmadan bir akıllı telefona sahip olmak için önemli miktarda harcama yapmanız gerekir ve buna her zaman değdiği söylenemez.

Teknik özellikler ve yüksek performans dışında, aslında en büyük avantajlar ancak Apple ekosistemindeki her şeye sahip olduğunuzda ve birbirleriyle sorunsuz iletişim kuran tüm cihazlara sahip olmanın büyük rahatlığı görülüyor. Sadece notları kullanmaktan fotoğrafları ve kişileri tek bir dokunuşla senkronize etmeye kadar bu durumdan söz etmek mümkündür.

Iphone, kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer virüslerden koruyan güvenli bir cihaz isteyenler için kesinlikle ekstra bir güvenliktir.

Doğru iPhone nasıl seçilir?

Sadece iyi bir izlenim bırakmak için bankadan en son modeli satın almak için kredi istemeden önce, birkaç defa daha düşünmek ve ihtiyaçlarınıza en uygun iPhone’u bulmaya çalışmak daha iyidir. Doğru bir seçim yapmak için teknik özellikler, boyutlar ve kamera dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör vardır, ancak bunlarla sınırlı değildir. Aşağıda, satın alma işlemine devam etmeden önce bakmanız ve ardından seçiminizden pişman olmamanız gereken parametreleri ayrıntılı olarak analiz edeceğiz.

Kamera

Bugün, akıllı telefonunuzla fotoğraf ve video çekebileceğiniz için kamerayı neredeyse unuttuk. Bu nedenle kamera, telefon seçerken her zaman bakılması gereken ana parametrelerden biridir. Youtuberlar, influencerlar ve sosyal medya severler için en önemli parametredir.

iPhone seçimi bir istisna değildir ve mümkünse herkese SE modelini göz ardı ederek yalnızca 11’den itibaren sahip olduğunuz en az çift lensi seçmesini tavsiye ederiz. SE, 4K’da iyi fotoğraflar ve hatta videolar çekebilirken, çift kameranın kalitesi çok daha üstündür.

Şimdiye kadar sensörler o kadar gelişmiştir ki, üst düzey bir kamerayı bile kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca iPhone 13’te sunulan sinema modu, video ve kısa film gibi yeniliklerle çok fazla hazırlık yapmadan anında çekilen videolar hemen profesyonel bir görünüme kavuşuyor.

En güzel anları ölümsüzleştirmek ve sosyal ağlara yükleyebilmek, hatıra videoları hazırlamak ve çok daha fazlasını yapabilmek istiyorsanız, kamera bakılması gereken temel bir unsurdur ve ne pahasına olursa olsun en yeni modelleri almanızı tavsiye ederiz.

Görüntü

Ekran da seçimdeki temel parametrelerden biridir. Hem boyut hem de çözünürlük hakkında konuşalım. iPhone her zaman çok yüksek çözünürlüklü, parlak ve akıllara durgunluk veren renklere sahip harika ekranlara sahip olmasıyla öne çıkmıştır. En iyi Iphone telefonlar listesinde önemli bir yere sahip olan 13, görüntü kalitesiyle farkını ortaya koyar.

Elbette en iyi ekran Super Retina XDR’dir, ancak Liquid Retina HD de fena değildir. Ancak SE’nin Retina HD’si gerçekten düşünülemez ve bu modelin fiyatın ötesinde en büyük kusuru kamerasıdır.

Seçim yaparken, daha büyük ekranın daha büyük boyutlar anlamına geldiğini unutmayın. Günümüz telefonlarının birer dev olması, adeta tablet haline gelmesi tesadüf değildir. Bu nedenle Apple, 5,4 ”ekranıyla süper kompakt ve cebinize rahatça sığan iPhone 12 ve 13 Mini’yi de piyasaya sürdü.

2021'de Hangi IPhone Satın Alınır?

Aksine Pro Max 6.7” diyagonali ile gerçekten çok büyük veya dev ceplere sahip olmanız ya da çantanızda taşımanız gerekiyor. Öte yandan, benzersiz bir görsel-işitsel deneyimin keyfini çıkarmanızı sağlar: Film izlemek ve oyun oynamak böylesine büyük bir ekranla gerçek bir zevk haline gelir.

Pro modellerinin yeni ve ayrıcalıklı bir özelliği, 120 hz’ye kadar yenileme hızına izin veren ProMotion teknolojisidir. Eski modellerle arasındaki fark görülebilir. Telefon komutlara daha duyarlı ekranlar ve oyunlar her zamankinden daha akıcıdır ve kullanıcıları memnun eder.

Bağlantı

5G, hali hazırda kullanıcıların %40’ından fazlasını kapsadığı için Türkiye’de giderek artan bir gerçeklik haline geliyor. 5G’nin olduğu bir yerde yaşıyorsanız veya yakında 5G sisteminin geleceğini biliyorsanız, kesinlikle bu yeni ağı destekleyen iPhone 12 ve 13’ten birini düşünmenizi tavsiye ederiz.

4G LTE: Çoğu durumda hız fazlasıyla yeterlidir. Ama bu durum yalnızca günümüz şartları için geçerlidir. Bir iPhone’u uzun süre kullanmak ve bir yıl içinde değiştirmemek için satın alırsanız, öncekinden çok daha iyi olan yeni bir teknoloji elde etmek için biraz daha yatırım yaparsanız, bu iyi bir seçim olabilir.

Bugün aslında avantajlar o kadar hissedilir olmasa da, bir gün işler kökten değişebilir ve yeni ağı destekleyebilecek modeli satın almadığınıza pişman olabilirsiniz. En iyi Iphone telefonlar kategorisinden seçim yaparken 5G bağlantısı olan bir cihazı seçmek her zaman lehinize olabilir. Böylece değişen çağa da ayak uydurmuş olursunuz.

2021'de Hangi IPhone Satın Alınır?

İşlemci

Tüm akıllı telefonlar arasında, işlemci belki de en önemli parametredir. iPhone SE’nin A13 işlemcisi ile yeni iPhone’un A15 işlemcisi  arasında performans açısından uçurum olduğu doğrudur; ancak gerçek şu ki, farkı çok fazla hissetmiyorsunuz.

Sonuçta bu bir telefon ve arama, mesajlaşma, sörf yapma ve bazı oyunları çalıştırmanın yanı sıra, photoshop veya benzeri ağır programları çok az kullanacaksınız, bu da bu kadar çok güce sahip olmayı biraz işe yaramaz hale getiriyor. Ne kadar eski olursa olsun, A13 işlemcisi bile kullanıcıların %99’unun ihtiyaçlarını karşılamaya fazlasıyla yetiyor.

Şimdi işlemcinin de kamera üzerinde bir etkisi olduğu söylenmelidir, çünkü AI daha iyi fotoğraflar çekmeye çok yardımcı olur, ancak bu durum bu noktada o kadar da önemli değildir, çünkü fiyat artışıyla kamera da tamamen değişim göstermektedir.

Özerklik

Son faktör, ancak hafife alınmaması gereken, iPhone’un hiçbir zaman mükemmel sonuçlar elde edemediği alanlardan her zaman belki de tek olan telefonun özerkliğidir. Ancak, son dönemlerde yeni modellerin çıkmasıyla işler değişmiş gibi görünüyor.

Yeni işlemci ve muazzam verimliliği ve çok düşük tüketimi ile tüm yeni iPhone 13’ün özerkliği, geçen yılki telefonlardan en fazla 8 saate ulaşmak için minimum 2 saat artmıştır.

Yeni modellerden birini satın alma imkanı olan ve merak edenlerin tercihi, en uzun pil ömrüne sahip olan ve tek şarjla 28 saate kadar video oynatma vaat eden iPhone 13 Pro Max’tir. Sonunda, şarj cihazına takmanıza gerek kalmadan iki gün bile dayanabilen bir iPhone’unuz olacak.

Sonuç olarak

iPhone kesinlikle satın almak için pahalı bir telefondur. Kalite, yüksek performans ve teknik özellikler için çok para ödüyorsunuz ama bu durum markayı çok etkiliyor. Aslında, daha az yeni iPhone’larla karşılaştırılabilir performans sağlayabilen, ancak maliyeti çok daha düşük olan birçok telefon var.

Ancak, bir iPhone almaya karar verdiğinizde bunu yaptığınız için veya bir durum elma sembolü olduğu için veya Apple ekosisteminde olmak istediğiniz için rekabet edemiyorlar. Siz de bir iPhone istiyorsanız, umarım hangisinin sizin için doğru olduğunu bulmanıza yardımcı olmuşuzdur.