2021’de Hangi Mac’i satın Almalıyız?

 • Teknoloji
 • Veridyen
 • 1 sene önce
 • 29 Dakikalık Okuma Süresi
2021'de Hangi Mac'i satın Almalıyız?

Halihazırda bir iPhone’unuz var mı ve siz de bir Apple bilgisayar satın almak istediğiniz için çok mu mutlusunuz? Yeni bir Mac satın almak için neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini sizler için derledik.

İlk olarak Cupertino merkezli firmanın sunduğu tüm bilgisayarları göreceğiz ve çeşitli modeller arasındaki temel farkları analiz edeceğiz. Bunu yaparken, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı daha kolay bulmanıza yardımcı olmak için her bir Mac’in artılarını ve eksilerini vurgulayacağız.

Biliyorsunuz ki Apple bilgisayarlar, tüm ürünleri gibi ciddi bir maliyet gerektiriyor ve bu nedenle satın almaya geçmeden önce gerekli değerlendirmeleri yapmak önemlidir. Bu nedenle, yazdığımız kılavuzu okumak için birkaç dakikanızı ayırın ve hangi Mac’i satın almanız için en iyi olduğunu anlayın.

2021'de Hangi Mac'i satın Almalıyız?

Neden bir Mac satın almalısınız?

Apple’dan gelen bilgisayarlar ülkemizde de giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Bir Windows ömrü kullanan birçok kullanıcı mavi ekranlardan ve sürekli hatalardan bıkmış ve bu nedenle Mac’e geçiyor.

MacOS, Windows’tan çok daha iyi çalışır: Her şey bu işletim sistemi etrafında inşa edilmiştir ve modellerin her birinde maksimum performans sağlamak üzere optimize edilmiştir. Uyumluluk sorunlarına elveda demek mümkündür. Bu bilgisayarlar neredeyse kusursuz çalışıyor ve bu nedenle hem profesyoneller hem de öğrenciler veya ev kullanıcıları tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor.

Windows’tan Mac’e geçmek her zaman kolay değildir, ancak çoğu durumda buna değdiğinden bahsetmek doğru olacaktır. MacOS işletim sisteminin Microsoft işletim sistemine kıyasla avantajları aslında çoktur:

 • Güvenlik: işletim sistemi çok daha güvenli ve neredeyse hiç virüs yok
 • Ücretsiz ofis: Her Mac ile ücretsiz bir ofis paketi elde edersiniz
 • Performans: Mac’lerin yapısı, işletim sistemlerinde maksimum performans sağlayacak şekilde optimize edilmiştir
 • Tasarım: Gerçekten profesyonel bir görünüme sahipler ve söz konusu dizüstü bilgisayarlar olduğunda, her zaman yanlarında taşımak çok rahattır.
 • Kalite: Apple, ayrıntılara önem veren ve ömür boyu dayanan olağanüstü bilgisayarlar üretmesiyle ünlüdür.

Bunlara, kullanım kolaylığı, kusursuz yardım, dizüstü bilgisayarların inanılmaz özerkliği ve giderek daha fazla kullanıcıyı bir Mac satın almak için Windows PC’lerini terk etmeye iten diğerleri gibi birçok küçük avantaj eklenir.

Elbette eksileri de var, ancak bunlar esas olarak program uyumluluğu ve Mac için ilginç video oyunlarının göreceli eksikliği ile ilgilidir.

Mac aileleri

Sabit mi, taşınabilir mi? Hepsi bir arada mı yoksa sadece belli bir model mi önce buna karar vermek gerekir.

Hangi Mac’in satın alınacağını anlamanın ilk adımı, her bilgisayarın temel özelliklerini bilmektir. Apple bilgisayar ailesi yıllar içinde çok büyüdü ve şimdi her zamankinden daha büyük. Bugün ürünler arasında seçim yapabilirsiniz:

 1. iMac: Mükemmel hepsi bir arada özellikler sunar.
 2. MacBook: Ultra hafif, ancak performans gösteren dizüstü bilgisayarlardır.
 3. Mac Mini: Kompakt masaüstü bilgisayarlar, neredeyse cep boyutundadır.
 4. Mac Pro: Apple’ın en güçlü bilgisayarı

Modeller arasındaki sayısız farklılıktan bağımsız olarak, hepsini birleştiren bir şey vardır: Güçlü donanıma ve gerçekten benzersiz bir yapı kalitesine sahip orta ile üst düzey ürünler. Örneğin, alüminyum alaşımlı gövde sadece estetik açıdan aranmazken, aynı zamanda çok dayanıklı ve mükemmel ısı yayılımına sahiptir.

Şu anda satışta olan tüm Apple modellerine, avantajlarını ve dezavantajlarını vurgulayarak daha yakından bakalım.

2021'de Hangi Mac'i satın Almalıyız?

MacBook: Ultra Hafif, Yüksek Performans

Apple’ın en çok satan modelleri dizüstü bilgisayarlardır. Bunlar, Apple’dan yıllar sonra olmasa da, başka hiçbir üreticinin sunamadığı yeni teknolojileri, şekilleri ve özellikleri getirebildikleri için endüstride devrim yaratan bilgisayarlardır. Hepsi her zaman çok uzun bir özerklik, yüksek performans ve mükemmel direnç ile karakterize edildi.

Örneğin MacBook Air, hareket halindeyken çalışanlar veya okuyanlar için ideal olan ultrabook’ları, çok ince ve hafif dizüstü bilgisayarları başlatandı. Birkaç cm kalınlıkta ve sadece 1 kg ağırlıkta taşımaları çok kolaydır, ancak çok fazla performanstan ödün vermezler.

MacBook Pro ise inanılmaz performansıyla şaşırtabilen profesyonel dizüstü bilgisayarlar serisidir. Giderek daha ince ve kompakt bir alüminyum gövdeye sahip bir biçimde üretilir. Bugün 13 “ve 16” model var ve bunlar profesyoneller, multimedya içeriği yaratıcıları, tasarımcılar ve planlamacılar tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor.

iMac: Mükemmel Hepsi Bir Arada

Cupertino şirketinin ikinci en ünlü modeli ise masanızın üzerine koyduğunuz, kabloyu prize taktığınız ve hemen kullanmaya başladığınız şık tasarımlı hepsi bir arada bilgisayar olan iMac’idir.

Apple, bilgisayarın tüm bileşenlerini ekrana yerleştirmeyi ve sadece görünüşü güzel ve kullanımı rahat değil, aynı zamanda çok güçlü bir ürün yaratmayı başardı. Şu anda piyasada seçim yapabileceğiniz 2 model var.

Birincisi, giriş seviyesi olan, ancak yine de bir ev kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar güçlü olan 21,5” ekranlı iMac.

İkincisi ise 27” iMac. Bu, 5K Retina Ekranı ve inanılmaz bir görsel deneyime ek olarak olağanüstü bir performans sunabilen en yeni nesil Intel Core işlemcileri ile muhteşemden başka bir şey değildir ve bu nedenle en çok tercih edilenlerden biridir.

Yakın zamana kadar, sınıfının açık ara en güçlüsü olan, ancak yakın zamanda piyasadan emekli olan bir bilgisayar canavarı olan iMac Pro da vardı.

Mac Mini: Kompakt Masaüstü Bilgisayarlar

Gördüğümüz üçüncü model ise Apple’ın en kompakt masaüstü bilgisayarı. Adı Mac Mini ve piyasadaki en iyi profesyonel mini bilgisayarlardan biridir. Bu kadar küçük bir alana bu kadar çok gücün sığdırılabilmesi inanılmaz.

Bunlar aynı zamanda en ucuz Mac’lerdir çünkü ekran, klavye ve fare gibi diğer her şeyi satın almanız gerekir. Aslında pakette sadece bilgisayar ve güç kablosu var.

Özellikle yeni Mac Mini, bu boyuttaki bilgisayarlarda daha önce hiç görülmemiş, ancak sınırlarla birlikte hem grafik hem de hesaplama performansı sağlayabilen yeni tescilli M1 yongasının eklenmesi sayesinde her zamankinden daha güçlü.

Bu, MacOS işletim sistemine sahip bir bilgisayara sahip olmak isteyenler için idealdir

Mac Pro: Apple’ın En Güçlü Bilgisayarı

Son olarak, profesyonellere adanmış olan bu modelde herhangi bir eksiklik yoktur. Mac Pro, sadece bir bilgisayar değil, üç boyutlu içerik oluşturma ve tasarlama konusunda en üst düzeyde çalıştıkları için maksimum güce ihtiyaç duyan profesyoneller için bir bilgisayardır. Aslında sadece iş ve kesinlikle profesyonel ihtiyaçlar için satın alınabilen bir bilgisayardır.

Bu Mac’in her yönü, maksimum performans ve yükseltmeler için tasarlanmıştır. Eşsiz güç için son teknoloji donanımına sahiptir. Ek olarak, alüminyum kasası ile ön plana çıkar. Her bileşene hızlı erişim sağlamak ve diğer tüm Mac’lerde neredeyse imkansız olan, kolayca yükseltilebilir hale getirmek için kullanılabilen önemli cihazlardan biridir.

Aslında, yükseltilebilirlik her Mac’te her zaman en büyük sınırlardan biri olmuştur ve hala diğer modellerde söz konusudur. Daha önce görülen modellerde herhangi bir parçayı değiştirmek için uzmanlarla iletişime geçmeniz gerekiyor ve maliyeti çok yüksek bu yüzden satın almadan önce hangi modelin ihtiyaçlarınıza uygun olduğu konusunda net bir fikre sahip olmanız gerekmektedir.

Karşılaştırmada en iyi Mac modelleri

Bugün Apple tarafından hangi türlerin satıldığını gördükten sonra, şimdi hangi konfigürasyonların gerçekten uygun olduğunu ve hangilerinin uygun olmadığını görelim.

Burada söylenecek bir şey var: Bileşenlere dikkat edin.

Mağazadaki bazı konfigürasyonlar eski donanımları içeriyor, diğerleri kesinlikle ödenen fiyata değmez. Hangi Mac’i alacağınıza karar vermeden önce aslında tüm teknik özellikleri karşılaştırmak gerekiyor.

Her şeyden önce, zaten eski olan bir bilgisayarı satın almaktan kaçınmak için hangilerinin yakın zamanda güncellendiğini görmeniz gerekir.

Bunu söyledikten sonra, 2021’de hangi Mac modelinin satın alınıp hangilerinin alınmayacağını görelim:

2021'de Hangi Mac'i satın Almalıyız?

iMac 27 ”- Paranızın karşılığını en iyi Mac

Harcamalarınız için en iyi değeri arıyorsanız, paranızın karşılığını en iyi veren 27 ”iMac. Bunun nedeni, 10. nesil Intel Core işlemcileri de bulacağınız M1 çipli Mini hariç en yeni bileşenlere sahip olmasıdır. Aslında işlemciler 10. nesil Intel, yani en son çıkanlardan biridir.

Açıkçası, fiyat yüksektir, ancak en son yükseltmeden sonra zaten iMac 27’nin temel modeli 6 çekirdekli işlemci ve 3.1 GHz frekansı, 8 GB bellek ve 256 GB depolama alanı ile çok güçlüdür. Belki hafıza o kadar fazla değildir, ancak bugün bulutta çalıştığımız için bunu yeterli hale getirebilirsiniz.

Hepsine, tüm konfigürasyonlarda benzersiz bir görsel deneyim sunabilen True Tone ve geniş renk gamı P3 ile fantastik 5K Retina Ekran eklenmiştir. Bu, iMac’in güçlü noktasıdır: Şu anda piyasada bulunan monitörlerin hepsinden veya çoğundan daha iyi performans gösterebilen inanılmaz, profesyonel, sınıfının en iyisi bir ekrana sahiptir.

27 ”5K iMac’in Ultra HD çözünürlükle video düzenleme yapanlar için en çok kullanılan bilgisayarlardan biri olması tesadüf değil, ancak hemen hemen her şey için mükemmel. Apple bilgisayarların bilinen tek sınırlaması oyun oynamaktır: Ne kadar yüksek performanslı olurlarsa olsunlar, çoğu video oyunuyla anlaşamazlar.

MacBook Air – Üniversite için ideal en iyi ultra dizüstü bilgisayar

Apple’ın en son büyük haberi, Intel işlemcilerin yerini alacak olan M1. Cupertino evinin başardıkları ve bu yeni çiplerden elde edilebilecek performans gerçekten inanılmaz. Çeşitli kıyaslamalara göre, bazı uygulamalarda MacBook Pro modellerini bile geride bırakıyor. Artık tüm beklentileri aşabilen gerçek bir canavar haline gelen yeni MacBook Air’e de yerleştirilmiş olması daha da inanılmaz. Çok uzun özerkliğe sahip ve yüksek performans verebilen hafif bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, Air doğru seçimdir.

M1 çipi, bir yandan bazı uygulamalarda çok hızlı gittiği için hala son derece yüksek performansa sahiptir, ancak diğerlerinde mimariyle uyumlu olmadığı için hala sorun çıkarmaktadır. Ancak ev kullanımı için bu kusurların hissedilmediğini ve güncelleme sonrası güncellemeyi azalttığını söylemek gerekir.

Yeni versiyonun fansız olduğunu belirtmek ilginçtir. Bu sadece enerji tasarrufu sağlamakla ve artık 18 saate kadar ulaşan özerkliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda onu daha da sessiz hale getirir. Bu nedenle MacBook Air, üniversite için ve belki de pili şarj etmek için elektrik prizinin olmadığı tüm gün evden uzakta çalışanlar için idealdir.

Garip bir şekilde fiyatında artış yoktur ve bu onu satın alınacak en iyi dizüstü bilgisayar yapmaktadır. Diğer şeylerin yanı sıra, dokunmatik çubuk dışında temel 13 ”MacBook Pro ile pratik olarak aynı teknik özelliklere sahip olduğunu, ancak maliyetinin 320 € daha az olduğunu belirtmek gerekir.

Mac Mini M1 – Fiyat ve boyutta kompakt, ancak güçte değil

Yakın zamanda güncellenen diğer Mac, temel yapılandırmasına M1 Chip’in de yerleştirildiği Mini’dir, Bu da onu ev ve ofis için kompakt ama güçlü bir masaüstü bilgisayar arayanlar tarafından kesinlikle dikkate alınması gereken bir model haline getirdi.

Yeni işlemci, önceki nesle göre 3 kata kadar daha hızlı hale getirirken, grafiksel açıdan performans artışı 6 kata ulaştı.

Aynı anda biri 6k’ye kadar, ikincisi ise 4k’ye kadar olan 2 monitörü destekler. Kısacası, büyük bir güce sahip küçük bir kutu denilebilir. Aslında sadece 19,7 cm genişliğinde ve uzunluğunda, sadece 3,6 yüksekliğinde ve sadece 1,2 kg ağırlığındadır.

2021'de Hangi Mac'i satın Almalıyız?

Elbette bir monitör, klavye ve fare de almanız gerektiği unutulmamalıdır, ancak ödediğiniz fiyat için gerçekten çok değerlidir. Mac Mini bir hoparlörle donatılmıştır, bu nedenle sese çok fazla önem vermiyorsanız, bilgisayarınız için hoparlör satın almanıza gerek yoktur.

Bağlantı konusunda ise hem Bluetooth hem de kablosuz ağ kartının yanı sıra Gigabit Ethernet bağlantı noktası, 2 Thunderbolt (USB-C), 1 HDMI 2.0 çıkışı, 3,5 mm ses jakı ve 2 USB-A bulunuyor. Geniş bağlantı ve sayısız bağlantı noktası sayesinde müzik yapmak için de mükemmeldir.

iMac 21.5 ”4K – Hepsi bir arada bilgisayarda iyi

Bir servete mal olmayan (Apple için) ve gerçekten harika bir bilgisayar olan en iyi Mac modellerinden biri, 4K ekranlı 21.5” iMac. Çıktığında bu modelin performansına, kalitesine ve ekranına herkes hayran kalmıştır.  Ancak, şimdi satın alma zamanı olan bir bilgisayar değildir.

Sadece bir canavar olmasına rağmen 27” modelinden farklı olarak iki yıldır güncellenmedi ve hala 8. nesil intel core işlemcilere sahip. Bununla birlikte, güncelleme yakın görünüyor ve yeni M1 çipli temel bir sürümün de piyasaya sürüleceği Nisan 2022’ye kadar gerçekleşeceği söyleniyor.

Paranın karşılığı açısından, her zaman en iyi hepsi bir arada bilgisayarlardan biri olmuştur, çünkü çok fazla güce ve şu anda piyasada bulunan sınıfının en iyisi ekranlarla rekabet edebilecek gerçekten olağanüstü bir ekrana sahiptir. Bu tek başına yüzlerce avroya mal oldu. 4096 × 2304 çözünürlüğe, 500 nit parlaklığa ve geniş bir P renk gamına sahip olan bu Retina 4K Ekran tek kelimeyle akıllara durgunluk veriyor: Grafik programları üzerinde çalışmak, oyun oynamak ve hatta Ultra HD çözünürlüklü filmleri izlemek için ideal.

Buna ek olarak, her yerde güzel görünmesini sağlayan temiz ve profesyonel tasarım.

Aceleniz yoksa biraz daha bekleyin.

2021'de Hangi Mac'i satın Almalıyız?

MacBook Pro 16 ”- Profesyoneller için mükemmel iş istasyonu

Yeni modeller arasında 15” MacBook Pro’yu kullanımdan kaldıran 16” MacBook Pro da var. Bu dizüstü bilgisayarın tek kelimeyle muhteşem olduğunu ve en talepkar kullanıcıları bile tatmin edeceğini söylemeye gerek yok.

TrueTone teknolojisini entegre ettiği için ekran alıştığımızdan bile daha iyi. Eskisinden daha büyük olmasına rağmen, çerçeve minimuma indirildiği için MacBook’un boyutu neredeyse değişmedi.

İşlemciler sondan bir önceki nesil yani dokuzuncu, ancak yine de temel sürümde 6 çekirdekli 2.6 GHz’den çok daha güçlüdür. Ram ise 16GB’tan başlıyor ve 64GB’a kadar çıkabiliyor. Bu iş istasyonunu video düzenleme ve işleme için gerçekten güçlü kılan özel bir grafik kartının da bulunduğuna dikkat edilmelidir.

Neyse ki, birçok sorunu beraberinde getiren ve çok kolay bozulan eski Kelebek klavye kaldırıldı: Apple’ın satın alma tarihinden itibaren 4 yıla kadar garanti dışı kalan PC’ler için bile ücretsiz onarım programını başlatması tesadüf değildir.

Parmak izinizle PC’nin kilidini açmanıza izin veren Dokunmatik Çubuk veya Dokunmatik Kimlik sıkıntısı yoktur ve ayrıca fiziksel ESC anahtarı da vardır. Ayrıca, gerçekten güçlü iki yan hoparlöre sahip ses sistemi de dikkat çekicidir.

Mac Pro – Saf güç

Aynı anda birden fazla cihazda uygulama yürütmek veya iOS uygulamalarını simüle etmek için abartılı performans sunabilen profesyonel bir makine ararken aradığınız cevap Mac Pro’dur. İnanılmaz bir bilgisayardır. Burada, süper gerçekçi oyun ortamları oluşturmak, 3D model animasyonu ve 8K video düzenleme, bir metin belgesine yazmak kadar sorunsuz gerçekleşir.

Mac Pro tamamen çılgın, ancak temel model kule versiyonunda sadece 6,599 € ve bu rafta 7.299 € ‘dan başladığı için fiyatı da Pro. Daha güçlü bir model yapılandırılırken maliyet önemli ölçüde artar. Bu Mac Pro’nun ne kadara mal olabileceğini merak ediyorsanız, onu 28 çekirdekli işlemci, 1.5 TB RAM, 8 TB SSD, çift 32 GB Radeon Pro ekran kartı ve Apple Afterburner kartı ile yapılandırın. 61,958 €’luk mütevazı bir meblağ.

Ne yazık ki şimdilik onu satın alabileceğiniz tek yer, neredeyse hiç indirimin olmadığı resmi Apple web sitesidir. Hepsine, fiyatı 5.599 € olan Pro Display XDR gibi uygun monitörler eklenmelidir.

21.5 ”temel iMac – İşte kesinlikle almamanız gereken Mac

M1 çipli MacBook Air ve Mac Mini, fiyatlarına göre harika modeller ise, temel iMac kesinlikle satın alınmamalıdır.

Apple’ın hepsi bir arada giriş seviyesi, sunduklarına göre gerçekten çok pahalı ve satın almanızı tavsiye etmiyoruz çünkü 1.349 €’dan bileşenler artık üç yıldan daha eski. İşlemciler, sadece çift çekirdekli, yedinci nesil, ekran kartı entegre halde sunulmaktadır. Ayrıca, 1920 × 1080 çözünürlüğü çok düşük olan ekran, dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere şu anda piyasada bulunan tüm Mac’lerin en kötüsüdür.

Yavaş bir bilgisayar olmasa da, kesinlikle bu rakama değmez ve kısa sürede demode olacaktır. Sadece 200 € daha fazla harcayarak sadece daha iyi bir işlemci değil, aynı zamanda 4K çözünürlük ve özel bir GPU ile eşsiz bir ekran elde edersiniz.

Hangi Mac’i satın alacağınızı merak ediyorsanız, aşağı yukarı hepsinin iyi olduğunu ama bunun olmadığını söylüyoruz. Çeşitli e-ticaret sitelerinde güçlü bir teklif bulmadığınız sürece satın alma işlemi kesinlikle önerilmez.

Mac’i nereden satın alabilirim?

Apple web sitesinde uygun fiyatlı mac bulmanız mümkün değildir. Ya da en azından biraz tasarruf etmek istiyorsanız farklı yerlerden satın alma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Mac’ler pahalıdır ve satın alma genellikle bütçe sınırına göre belirlenir. Resmi web sitesinde, öğrenci veya öğretmen olmadığınız sürece neredeyse hiç indirim yoktur.

Birkaç avro tasarruf edebilmek istiyorsanız, ePrice, Amazon ve diğer mağaza zincirleri gibi sitelerdeki promosyonları sürekli olarak izlemenizi tavsiye ederiz. Hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak, bazen dizüstü bilgisayarlarda ve hatta sabit tekliflerde bulabilirsiniz.

Bunların arasında, daha sık bakmanızı önerdiğimiz portal Amazon’unki çünkü burada indirimler hemen hemen her zaman ve hemen hemen her modelde mevcuttur. Kesinlikle berbat olmayan seçtiğiniz modellere bağlı olarak 50’den 300 €’ya kadar tasarruf edebilirsiniz. Dilerseniz buradan güncel tekliflere göz atabilir ve ne kadar tasarruf edeceğinizin hesabını hemen yapabilirsiniz.

Mac Yenilenmiş

Mac’ler, temel modellerde bile, ömür boyu dayanacak ve ortalamanın üzerinde performansa sahip makinelerdir. Kolayca yavaşlayan ve performansını nasıl artıracağını merak eden bir PC değildir. Biraz eski bir model satın alsanız bile, iyi bakıldığı takdirde sizi uzun süre götürecek iyi bir bilgisayara sahip olursunuz.

Ancak, iyi bildiğiniz gibi, kullanılmış satın almak her zaman risk içerir, özellikle de artık garantiniz olmadığı için ve hasarlı bir şey varsa, tek bir bileşeni onarmak için tüm PC’den daha fazla para harcayabilirsiniz.

Kusursuz bir bilgisayara sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, TrenDevice veya Amazon Renewed gibi sitelerden yenilenmiş bir Mac satın alabilirsiniz. Bunlar, geri verilen, uzmanlar tarafından kontrol edilen ve test edilen, iyice temizlenen ve 6 aydan 1 yıla kadar garantili olsa bile neredeyse yeni gibi yeniden satılan kullanılmış modellerdir.

Bu sayede daha da iyi bir fiyata iyi bir bilgisayar satın alabilir ve açılır açılmaz size sorun çıkarmayacağından veya açılırsa sizi kapsayan garantiye sahip olacağından emin olabilirsiniz.

Mac ne zaman satın alınır?

Cevap basit: Güncellenir güncellenmez bir Mac satın alabilirsiniz. Apple, bilgisayarlarının donanımını oldukça düzenli olarak günceller ve sadece resmi web sitesine giderseniz, güncellenen modellerin altında küçük bir turuncu “indirim” yazısı bulabilirsiniz.

Maalesef bunu ancak bilgisayar almak için aceleniz yoksa yapabilirsiniz ancak bugün ihtiyacınız varsa sadece yeni güncellenen modelleri tercih etmenizi öneririz. Bunu yapmak için, temel ve daha ucuz konfigürasyonlar, güncellemeyi daha nadiren alan konfigürasyonlar olduğundan, bütçede biraz esnekliğe sahip olmanız gerekir.

Mükemmel bir örnek, satın almamalarını tavsiye ettiğimiz temel iMac’tir ve onlar güncellemeden önce Mac Mini bile şöyleydi: Şu anda en az 3 yaşında olan bileşenler, hala çok yüksek bir fiyata satılmaktadır. Bu yüzden her zaman haberlere veya en azından yıl boyunca güncellenenlere odaklanın.

2021'de Hangi Mac'i satın Almalıyız?

Hangi Mac’ler satın alınmaz?

Apple hakkında söylenecek tek bir şey var ki bu bence birçok tüketiciyi yanıltan büyük bir kusur. Yapılandırmaları güncellemekten bahsediyoruz. Bazı modeller düzenli olarak güncellenmiyor ve birkaç yıl önce çıksalar bile fiyat aynı kalıyor, ancak içindeki bileşenler artık eski ve çok daha az değerli. Dürüst olmak gerekirse, kalan eski bileşenleri çıkarmaktan başka neden satıldıklarını bile anlamak mümkün değildir. Muhtemelen, Apple’ın gerçek dahiler olduğu güçlü reklam kampanyası sayesinde – bu kabul edilmelidir – onları mümkün olan en az harcamayı isteyenlere satmayı başarır.

Ancak sonuç her zaman bilgisayarı satın aldıktan kısa bir süre sonra satın aldığına pişman olmasıdır.

Sık sorulan sorular

Bu uzun Mac satın alma rehberini bitirmek için, okuyucular tarafından en sık sorulan soruları görelim ve hala sahip olanlar için herhangi bir şüpheyi açıklığa kavuşturalım.

Mac Bilgisayarlar Windows’tan Daha Güvenli mi?

Evet, çok daha güvenlidir. Mac bilgisayarların virüse ya da zararlı yazılımlara yakalanma olasılıkları çok fazla düşüktür. Bu nedenle pek çok yazılımcı da Mac bilgisayarları tercih etmektedir. MacOS işletim sistemi, Windows’tan çok daha güvenlidir ve bu nedenle güvenlik önemli ölçüde daha yüksektir. Bununla birlikte, yine de Mac için bir Antivirüs kullanmanız önerilir.

Mac oyun oynamak için iyi mi?

Pek değil: Mac için giderek daha fazla video oyunu olmasına rağmen, en popüler oyunların çoğu bu işletim sisteminde çalışmıyor. Bir oyun bilgisayarı arıyorsanız, bir Windows PC’ye gitmelisiniz.

Windows bir Mac’e yüklenebilir mi?

Evet, sadece mümkün değil, aynı zamanda Windows, Intel işlemcili Mac’lerde çok iyi çalışır. Bunu yüklemek için Intel CPU’lu modellerde App Assistant Boot Camp’i veya M1 yongalı Mac’lerde Parallels’i kullanmanız önerilir. Pek çok kullanıcı Windows altyapısı bulunan Mac’leri tercih etmekte ve işlemlerini daha rahat ve kolay gerçekleştirdiğini dile getirmektedir. Bu nedenle Windows tabanlı Mac kullanılabilir.