Alan Adı Hakkında Gereken 5 Bilgi!

  • Domain
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Alan adı

İnternette yer almak; hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için oldukça önemlidir ve bu noktada alan adına dikkat edilmelidir! Ürün ve hizmet satışı yapan markaların en kısa sürede internet sitesine sahip olması şart! Bu noktada, her markanın alan adı tescil işlemlerini yaptırması gerekiyor. Bir başka deyişle, markanın veya bireysel kullanıcının internet adresi eşsiz olmalı!

Domain; alan adı ile eş anlamlıdır. İnternette yer almak isteyenlerin domain hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekiyor. Peki, bu bilgiler nelerdir?

Alan adı

Domain Nedir?

Her şeyden önce, domainin uluslararası bir kavram olduğunu ifade etmeliyiz. Web sayfasının fiziksel adını ve adresini oluşturur. Domainin ne olduğunu bir örnekle açıklayabiliriz! Her binanın bir adresi vardır. Domain; internet sitesinin internetteki konumunu oluşturur. İnternet dünyasında konum belirlenirken IP bilgileri kullanılır. Ancak, IP bilgilerinin ezberlenmesi ve hatırlanması oldukça zordur. Bu noktada, diğer kullanıcılar için hatırlanabilir bir adres oluşturmak adına söz konusu rakamların karşılığı olarak alan adları kullanılır. Domain; harfler ve karakterlerden ibarettir.

Domain sayesinde internet sayfalarına en kısa sürede ulaşılır. Harf, sayı ve sembol kombinasyonlarından oluşan domain; günümüz internet dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Domain Kaydı Nedir?

Domain; hem kurumsal hem de ticari amaçlı olabilir. Bu noktada, domainin çağrışım ve tanımlama oluşturması adına uygun karakterler tercih edilmelidir. İlgili uzantının seçilmesinin ardından bu alan adı için vakit kaybetmeden domain kaydı yapılmalı! Domain tescili ile domain kaydı aynı anlama geliyor.

Birçok kişi; Domain tescilinin ne olduğunu merak ediyor. Bir internet sayfası için seçilmiş alan adının en çok 10 yıl olacak şekilde kiralanmasına Domain tescili adı verildiğini bilmelisiniz. Domain tescil işlemlerinin ardından farklı bir kişi veya kurumun aynı domain kullanımı ile internet sayfası oluşturması mümkün olmaz. Domain kaydı sayesinde markaların kendi varlıklarını koruma hakkı elde ettiğini söylemeliyiz. Ayrıca, markalaşma değerine ciddi bir katkı sağlamış olursunuz.

Domain Kaydı Nasıl Yapılır?

Domain tescil işlemi için profesyonel bir yardım almanız şart! Bu noktada, ICANN kuruluşu tarafından akredite verilen herhangi bir sistem üzerinden hizmet alabilirsiniz. Ancak, domain kayıt işlemlerinden evvel domain sorgulama işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede, söz konusu alan adının daha önceden satın alınıp alınmadığını öğrenirsiniz. Sorgulama işleminin ardından alan adının boşta olduğunu fark ettiyseniz satın alma işlemlerini gerçekleştirirsiniz. Domain tescil süresi; daha önce de söylediğimiz üzere bir ila 10 yıl arasında değişen sürelerde yapılıyor.

Alan adı

Whois Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain sorgulama işleminin ardından söz konusu alan adının başkası tarafından satın alındığını fark ettiyseniz bu durumu sorun etmenize gerek yok! Çünkü, yapabileceğiniz bazı işlemler bulunuyor. Bu noktada, whois bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Whois bilgileri sayesinde domain ve IP adresinin sahibini ve onun iletişim bilgilerini öğrenebilirsiniz. Whois sorgulama işlemleri sayesinde söz konusu alan adının sahibi ile iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede, belirli bir ücret karşılığında alan adını satın alma şansınız mevcut! Bir başka deyişle, ikinci el domain satın alma imkanınız bulunuyor.

Doğru Domain Nasıl Seçilir?

Doğru domaini seçmek oldukça önemli! Bu noktada, web sayfasının kimliğini yansıtan bir Domain seçmeye gayret etmelisiniz. Bunun yanı sıra, alan adının içerisinde sunmuş olduğunuz ürün ve hizmet ile ilgili anahtar kelimeler bulunmalıdır. Seçmiş olduğunuz alan adının markanız hakkında fikir sunması gerekiyor. Bir başka deyişle, hedef müşteri kitlenize hitap eden bir Domain seçmelisiniz.