Alan Adı Sahibini Bulmak Mümkün Mü?

Alan Adı Sahibini Bulmak Mümkün Mü?

Siz de hayalinizdeki web sitesini oluşturarak internette yer edinme şansına erişebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir alan adı seçmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, özgün, yapmış olduğunuz iş ile yakından alakalı, kaliteli bir alan adı bulmanız şart! Fakat, bahsettiğimiz özelliklere sahip bir alan adını bulmak kolay değil! İstediğiniz özelliklere sahip bir alan adını bulsanız dahi birtakım sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü, bahsettiğimiz alan adının hali hazırda bir sahibi olabilir. Bu noktada, alan adını almak adına ısrarlıysanız sahibini bulmalısınız. Peki, nasıl? Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Alan Adı Sahibini Bulmak Mümkün Mü?

Alan Adı Nereden Alınır?

İnternet dünyasında alınıp satılan alan adlarının sayısı bir hayli fazladır. Fakat, bu alan adlarının her birisinin kullanılmadığını ifade etmeliyiz. Kayıtlı bir alan adı bulsanız dahi şansınız bulunuyor. Çünkü, bomboş bir site ile karşılaşabilirsiniz. Bu noktada, sahibi ile irtibat kurarak alan adını satın alma imkanınız bulunuyor. İstediğiniz takdirde yepyeni bir alan adı satın alabilirsiniz. Tüm alan adlarının organizasyonundan sorumlu olmasıyla bilinen ICANN’ın partnerlerinden birisi olan firmayı tercih etmelisiniz.

Alan adı satın alma sürecinde önünüzde çok sayıda seçeneğin olduğunu bilmelisiniz. Hatta, önceden oluşturulmuş bir siteyi tamamen alma fırsatınız dahi bulunuyor. İnternetteki çoğu site güncel değildir. Ayrıca, bazı site sahiplerinin geçmişe kıyasla farklı projeleri de bulunabilir. Bu noktada, güncellenmeyen ve artık işe yaramayan sitelerin sahip olduğu alan adlarını satın alma şansınız var! Ancak, bu gibi hallerde, cebinizden biraz daha fazla para çıkabilir. Yine de yoğun bir trafiğe sahip olmayan siteler için bu durum geçerli değildir. O tür siteler için daha az para ödeyebilirsiniz.

Alan Adı Sahibini Bulmak Mümkün Mü?

Alan Adının Sahibini Bilmeniz Ne İşinize Yarar?

Alan adının hali hazırdaki sahibini bildiğiniz takdirde bu durumun çok sayıda faydasını görürsünüz.

  • Her şeyden önce, domain sahibi ile iletişime geçerek kendi projeniz için söz konusu alan adını satın alma ayrıcalığına erişirsiniz.
  • Alan adının süresi oldukça önemli! Bu noktada, siz de Whois üzerinden alan adının geçerlilik süresinin ne zaman dolduğunu görebilirsiniz. Bu sayede, alan adını satın almak adına ne zaman teklif yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Teklifinizin zamanlamasını ayarlamak adına faydalı olacaktır. Domainin süresinin dolmasına kısa bir süre kala söz konusu domain için teklif yapabilirsiniz. Buna ek olarak, alan adının yenilenmesi gerektiğinde de teklif verebilirsiniz. Bir başka deyişle, alan adını en uygun fiyatla satın alma ayrıcalığına erişirsiniz.
  • Alan adının sahibini bilmek istemenizin farklı sebepleri de olabilir. Örneğin, kendi bilgilerinizi düzeltmek isteyebilirsiniz. Geçmiş dönemde bir alan adı kaydettiyseniz alan adı bilgilerinizin doğruluğunu teyit etmek istemeniz mümkün! Bilhassa alan adını bir süre sonra satmak adına satın aldıysanız bu işleme ihtiyacınız bulunuyor.
Alan Adı Sahibini Bulmak Mümkün Mü?

Alan Adının Sahibini Bulmak İçin Neler Yapmanız Gerekiyor?

Alan adının gerçek sahibinin kim olduğunu istediğiniz her zaman öğrenebilirsiniz. Oldukça basit bir işlemdir. Bu noktada, alan adının sahibini bulmak adına Whois isimli web sitesinden faydalanmalısınız. Bu site sayesinde belirli bir alan adının gerçek sahibinin kim olduğunu dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. Herhangi bir kişi alan adını kaydettiği zaman kendi iletişim bilgilerini de siteye ekler. Bu sayede, kendisine ulaşmak mümkün hale gelir. Siz de alan adının sahibinin kim olduğunu bulmak adına Whois servislerinden yardım almalısınız. Siteye ulaştıktan sonra aramak istediğiniz alan adını arama kutucuğuna girmelisiniz. Sonrasında alan adının gerçek sahibinin kim olduğunu yalnızca dakikalar içerisinde öğrenme şansına eriştiğinizi fark edeceksiniz.