Alan Adının Etkisini Arttırmak İçin Neler Yapmalısınız? 2021

  • Domain
  • Veridyen
  • 2 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Alan Adının Etkisini Arttırmak İçin Neler Yapmalısınız? 2021

Yer aldığınız sektörden bağımsız olarak işletmeniz internette var olmak zorunda! Küçük, orta veya büyük bir işletme olarak alan adı alıp var olabilirsiniz. Ancak, her işletmenin belirli bir plan dahilinde büyümesi ve gelişmesi gerekiyor. Büyümek isteyen işletmelerin müşteri sayılarını arttırmaları şart! Bunun için işletmenizi farklı kişilere de tanıtmalısınız. Bir başka deyişle, yerel düşünmemeniz gerekiyor. Daha çok kişi tarafından tanınmak ve geniş kitlelere hitap etmek adına internet sitesi oluşturmalısınız.

Alan Adı

İnternet sitesi oluşturarak online dünyaya adım atmak istiyorsanız ilk olarak alan adınızı bulmalısınız. Diğer adı domain olan alan adı; sitenizin internetteki adresi olacaktır. Domain sorgulama işlemlerinin ardından uygun bulduğunuz bir alan adını tercih ederek sürece adım atmış olursunuz. Fakat, alan adını almakla işiniz bitmiyor. Rekabetin inanılmaz boyutlara geldiği ve neredeyse her gün güncellemelerin olduğu online dünyada aktif bir şekilde yer almalısınız. Bir başka deyişle, işinizi geliştirmelisiniz.

Domain Aldıktan Sonra Neler Yapmanız Gerekiyor?

Daha önce de söylediğimiz gibi internet sitesi oluşturmak adına alan adı satın almanız şart! Bunun yanı sıra, bir de hosting hizmetine ihtiyacınız olacak. Bu noktada, hem domain hem de hosting hizmeti aldıktan sonra domain adınız ile hosting hizmetini senkronize etmelisiniz. Bu işlemi çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Servis sağlayıcınızdan edinmiş olduğunuz nameserverınızı hali hazırdaki nameserverlarınızda bulunan kutuya yapıştırmalısınız.

Sahip olduğunuz domainin daha çok kişi tarafından tanınmasını istiyorsanız yapabileceğiniz farklı hamleler de bulunuyor. Takdir edersiniz ki, domaininizin popüler olması için bilinirliğinin artması şart! Bu noktada, domaininize özel bir e-posta alarak bu işe başlayabilirsiniz. Bu sayede, çok daha profesyonel bir işletme olduğunuz ortaya çıkacaktır. Ayrıca, alan adınızın etkisi ciddi anlamda artacaktır. Hosting servis sağlayıcısının sağlamış olduğu hizmetlere göre kontrol paneliniz olur. Bu panele bilgilerinizi girmelisiniz. Ardından, e-posta adresinizi aktif hale getirmelisiniz.

Domaininizin gelişmesini istiyorsanız hedef kitlenizi belirlemeniz şart! Çünkü, hedef kitlenizi belirlemeden yapmış olduğunuz her çalışma verimsiz olacaktır. Bu noktada, web sitenizi tasarlamadan evvel bu site ile tam olarak neyi gerçekleştirmek istediğinizi tespit etmelisiniz. Ayrıca, kimlere ulaşmak istediğiniz konusunda da net olmalısınız. Bu sayede, sitenizi oluşturduktan sonra yapacağınız tüm çalışmaları verimli bir şekilde yönetmiş olursunuz.

Alan Adının Etkisini Arttırmak İçin Neler Yapmalısınız? 2021

Web Sitesi Oluşturmayı Düşünenlerin Bilmesi Gerekenler!

Domain ve hosting hizmeti aldıktan sonra internet sitenizi oluşturmaya başlamalısınız. Bu noktada, önünüzde birden çok seçenek bulunuyor. Her şeyden önce, hitap ettiğiniz kitlenin kullanıcı alışkanlıklarını en iyi şekilde incelemelisiniz. İşin tasarım kısmına önem vermelisiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekmesi muhtemel olan ve aynı zamanda modaya uygun tasarım detaylarına yer vermelisiniz. Sektörünüze uygun renkleri kullanmalısınız.

Web sitenizin başarısı; sitenizde bulunan içeriklerle de yakından alakalı! Hem özgün hem de açıklayıcı içerikler oluşturmalı ve bu içeriklere sitenizde yer vermelisiniz. Bağlı olduğunuz sektörle ilgili içerikler bulundurduğunuz takdirde hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi başaracaksınız. Takdir edersiniz ki, internet dünyası çok hızlı değişiyor. Bu yüzden, hedef kitlenizin aradıkları şeylere en kısa sürede ulaşmasını sağlamalısınız. Kullanıcı dostu bir site oluşturduğunuz takdirde sitenizin ziyaretçi sayısı artacaktır. Ürün ve hizmetlerinizin satış rakamları artacaktır.

Alan adı oluşturduktan sonra tüm işiniz bitmiyor. Bu noktada, sosyal medyanın gücüne inanmalısınız. Bir başka deyişle, en kısa sürede sosyal medya hesabı açmalısınız. Sosyal medya profillerinin markanızla eşleştirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak, profil isminizin her sosyal medya hesabında aynı olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede, hedef kitleniz size çok rahat bir şekilde ulaşacaktır.