Birden Çok Dile Sahip İnternet Siteleri İçin Hangi Hosting Tercih Edilmeli?

  • Hosting
  • Veridyen
  • 4 hafta önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Birden Çok Dile Sahip İnternet Siteleri İçin Hangi Hosting Tercih Edilmeli?

Çoklu dil seçeneğine sahip internet sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu noktada, bu tür siteler için hangi hosting paketinin tercih edilmesi konusunda insanların aklında soru işaretleri bulunuyor.

Yapmış olduğunuz işten bağımsız olarak internette yer almanız gerekiyor. Özellikle Covid-19 dönemiyle beraber internette var olmak; işletmeler adına daha da önemli hale geldi. Çünkü, insanlar dışarı çıkıp alışveriş yapmak yerine internetten ürün sipariş etmeyi tercih ediyorlar. Ayrıca, yerellikten sıyrılıp uluslararası bir kimlik kazanmak popüler oldu. Bir başka deyişle, vermiş olduğunuz hizmetlerin veya sunduğunuz ürünlerin farklı dili konuşan insanlar tarafından satın alınması yaygın hale geldi.

Birden Çok Dile Sahip İnternet Siteleri İçin Hangi Hosting Tercih Edilmeli?

 

Çoklu Dilde Web Sitesi Kurmak Gerekli Midir?

Dünyanın en çok konuşulan dilinin İngilizce olduğunu düşünenler var. Ancak, ilk sırada Mandarin Çincesi bulunuyor. İkinci sırada İspanyolca, üçüncü sırada ise İngilizce yer alıyor. Bu üç dil dışında farklı dillerin de yaygın bir şekilde konuşulduğunu ifade edebiliriz. Bu noktada, çoklu dilde bir web sitesi kurmak önemli hale geliyor.

İnternet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 30’luk kısmının İngilizce bildiği yapılan araştırmalara göre belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, internetten ürün sipariş etmek isteyenler; sitenin diline dikkat ediyorlar. Son olarak, kendi ana diline benzeyen dillere önem verenlerin sayısı da hiç az değil! Tüm bu sebeplerden dolayı; işletmeler başta olmak üzere girişimciler ve perakendeciler; çoklu dile sahip bir internet sitesine sahip olmak zorundadır. Bu sayede, yerel müşterilerden ziyade uluslararası müşterileri bünyelerine toplama şansına erişirler.

Birden Çok Dile Sahip İnternet Siteleri İçin Hangi Hosting Tercih Edilmeli?

Çoklu Dilde Web Sitesine Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

  • Her şeyden önce, işletmeye farklı pazarlara girme şansını sunar. Bilhassa hedefleri yüksek olan firmalar için önemli bir husustur. İnternet sitesi uluslararası bir nitelik kazandığı takdirde işletmenin küresel pazarda yer alması kolay hale gelir.
  • Çoklu dilde bir web sitesi sayesinde işletmelerin reklam maliyetleri azalır.
  • Tek bir pazar odağından ziyade birden çok pazarda aktif olma şansını sunar.
  • Sitenin trafiği artar. Yapılan SEO çalışmalarından yüzde yüz verim alınır.
  • İngilizce ve birkaç başka dile sahip olan bir site; ziyaretçiler tarafından güvenilir bulunur.
  • Sektörde yer alan diğer rakipler karşısında avantajlı olmayı sağlar.

Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

Çoklu dildeki bir web sitesi için hangi hosting hizmetinin tercih edilmesi gerektiği son derece önemli bir husus! Her şeyden önce, sitenin performans ve hız gibi konularda sorunsuz olması gerekiyor. Aksi takdirde, kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenir. Bu noktada, ziyaretçilerin beklentilerini tam anlamıyla karşılamak adına yüksek performans ve birden çok sunucu konumu sunan bir web hosting hizmeti tercih edilmelidir.

Çoklu dile sahip olan internet sitelerinin hızlı çalışması şart! Bu noktada, sitenin nerede barındığı önem taşıyor. Bir başka deyişle, sitenin bulunduğu sunucu yavaş olduğu takdirde o sunucunun hızlı bir şekilde çalışması mümkün olmayacaktır. Bu yüzden, çoklu dile sahip bir internet sitesini hızlandırmak adına ilk olarak onun sunucu seçimine yatırım yapılmalıdır.

Birden Çok Dile Sahip İnternet Siteleri İçin Hangi Hosting Tercih Edilmeli?

Web sitesine yeni dillerin eklenmesi beraberinde birtakım sorunları getirebilir. Çünkü, sitenin trafiği ciddi seviyede artacaktır. Bu noktada, trafikteki artışlara ayak uydurabilecek ve sitenin hızını etkilemeyecek türden bir hosting paketi olmalıdır. Ayrıca, yeni tanışılan uluslararası kitlenin beklentilerini karşılamak adına ek hizmetler veya özellikler sunabilen bir hosting olması da şart!

Çoklu dilde bir internet sitesi adına her şeyden önce güncel ihtiyaçlar belirlenmelidir. Ardından, birkaç yıl sonrasının ihtiyaçları tespit edilmelidir. Tüm bu ihtiyaçları karşılayacak bir web hosting sağlayıcısı ile çalışılmalıdır.