Bulut Server (Sunucu) Kurulumu ve Yönetimi ile İlgili Olarak Merak Edilen Tüm Detaylar!

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Bulut Server (Sunucu) Kurulumu ve Yönetimi ile İlgili Olarak Merak Edilen Tüm Detaylar!

Bulut server; yalnızca günümüze değil geleceğe de damga vurması beklenen bir teknoloji! Bulut tabanlı çözümler sayesinde geçmişe kıyasla farklı avantajlar elde ediliyor. Bu konuyu bir örnekle açıklamak mümkün! İnternet sitesi sahipleri; yıllar önce sitelerinin veya uygulamalarının yönetimi ve barındırma işlemlerini hosting firmalarına devrediyorlardı. Fakat, bulut server sayesinde buna gerek olmayacak! Çünkü, internet sitesi sahipleri tüm kontrolü ellerine alma fırsatını elde edecekler.

Bulut sunucu kurulumu ve yönetimi; zannedildiği kadar basit değil! Bir başka deyişle, kullanıcıların aklında birçok soru bulunuyor.

Bulut Server

Bulut Server ile İlgili Hangi Bilgiler Öğrenilmeli?

Bulut sunucu; harika bir çözüm olsa da kullanıcılar işletim sisteminin sunucu ile beraber gelip gelmediğini merak ediyorlar. Buna ek olarak, işletim sisteminin nasıl kurulacağı da ayrı bir detay! İşletim sistemini kurmayı başaranların bir sonraki adımda ne yapacağına dair net bir bilgi yok! Bir de sitenin yayınlanması için gerekli olan Linux bileşenlerinin nasıl kurulacağı merak ediliyor. E-posta ve FTP sunucusu gibi bileşenlerin tek tek kurulup kurulmayacağı da bir diğer önemli husus! Son olarak, bulut sunucudan faydalanmak isteyenlerin bir panelden yardım almayı düşündüğü biliniyor.

Yukarıdaki sorular; bulut sunucunun bilinmeyen hususları arasında gösterilebilir. Gelin, tüm bu sorulara kısa kısa cevaplar verelim!

Bulut Server Nedir?

Bu sunucu türü içerisinde birden fazla sunucu koordineli bir şekilde çalışır. Bu sayede, hali hazırdaki yükün dengeleneceğini söylemeliyiz. Bulut sunucu sayesinde internet sitenizin veya uygulamanızın ihtiyaç duyduğu kadar kaynak kullanırsınız. Buna ek olarak, yalnızca kullanmış olduğunuz kaynağın maliyetini ödersiniz. Ayrıca, site trafiğiniz arttığında ve mevcut kaynaklarınız yetersiz kaldığında ek kaynak talebinde bulunmanız mümkün!

Bulut sunucuda hangi işletim sisteminin olması gerektiği önemli bir problem! Bu noktada, önünüzde birden çok seçeneğin olduğunu bilmelisiniz. CentOS, CloudLinux, Red Hat, Debian/Ubuntu/Mint, Windows 2012 R2 Standard Edition gibi alternatifler mevcut! Bazıları ücretli olmakla beraber ücretsiz versiyonları da mevcuttur. Hepsinin de sıklıkla kullanılan dağıtımlar olduğunu ifade etmeliyiz. Bu noktada, sahip olduğunuz uygulama veya site için en uygun olan dağıtımı tercih etmelisiniz.

Bulut Server (Sunucu) Kurulumu ve Yönetimi ile İlgili Olarak Merak Edilen Tüm Detaylar!

Bulut Server ve İşletim Sistemi Problemi!

Linux veya Windows işletim sisteminin kurulması noktasında profesyonel destek almanız gerekiyor. Hangi işletim sistemini seçmeniz noktasında size yardımcı olacak ve bu işletim sistemini size kurulu olarak teslim edecek bir hosting hizmet sağlayıcısından teknik destek alabilirsiniz.

Linux kurulmasını tercih ettiyseniz işiniz burada bitmiyor. LAMP adı verilen öğelerin kurulmasının ardından internet sitesinin yayına girmesi noktasında hiçbir sorun kalmaz. Bu noktada, apache ve veritabanı sunucusu gibi bileşenleri tek tek kurabilirsiniz. Ancak, bazı dağıtımlarda LAMP kurulumu basit bir şekilde yapılır. Buna ek olarak, Ubuntu/Mint dağıtımlarında sitenin yayına alınması için gerekli olan tüm bileşenler kendiliğinden kurulacaktır.

Linux yerine Windows tercih edenler için de süreç benzer bir şekilde ilerliyor. İnternet sitenizi yayınlamak istiyorsanız Windows rolleri ve özellikleri arasında bulunan IIS, ASP.NET bileşenlerini kurmanız gerekiyor. Veritabanı seçiminizi de yaptıktan sonra sitenizin yayınlanması konusunda herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Bulut sunucu dünyasına adım atmak isteyenlerin istedikleri takdirde bu süreci çok daha kolay hale getirmeleri mümkün! Bilhassa web server ve bileşenlerinin kurulumu noktasında Plesk veya cPanel gibi popüler hosting kontrol panellerinden yardım alınabilir. Bunun yanı sıra, ücretsiz kontrol panelleri de bulunuyor.

Sonuç olarak, bulut sunucu kurulum sürecinde tüm bunları tek başına yapmamak adına teknik destek almanız şart hale geliyor.