Cloud Backup (Veri Yedekleme) Nedir?

 • Sunucu
 • Veridyen
 • 3 ay önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Cloud Backup (Veri Yedekleme) Nedir?

İş dünyasının en önemli problemlerinden birisi de veri yedekleme! Bu noktada, çok uzun süreden bu yana bilindik yöntemler tercih ediliyor. Ancak, bu yöntemlerin ne kadar yeterli olduğu tartışılır! Riskli, pahalı ve karmaşık olan bu yöntemler dışında alternatif arayanların sayısı bir hayli fazla!

Günümüz teknolojik altyapısı birçok konuda geri kalıyor. Uzun süreden bu yana kullanılan veri yedekleme yöntemleri işe yaramıyor. Çünkü, bilhassa veri kayıplarının azaltılması noktasında yetersiz kalıyorlar.

Veri Yedekleme

Veri Yedeklemenin Önemi Nedir?

Veri yedekleme; küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız olarak her işletme için hayati öneme sahip! Bu konuda yapılan araştırmalar ise durumun ciddiyetini gösteriyor. Herhangi bir doğal afet gerçekleştiğinde bilhassa küçük işletmelerin en az yarısının faaliyetlerine geri dönemediği biliniyor. Buna ek olarak, firmaların dörtte üçünün verilerini geri getiremediği hallerde iflas ettiği de söz konusu araştırmanın sonuçları arasında bulunuyor.

İşin bir de hukuki kısmı mevcut! Birçok işletme; veri kaybı yüzünden hem müşteri kaybediyor hem de birtakım yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. Sonuç olarak, hem güvenilir hem de verimli çalışan bir veri yedekleme stratejisi oluşturmak şart! Bu sayede, işletmelerin kritik öneme sahip verilerini ve altyapısını muhtemel bir siber saldırıya karşı koruduğunu söylemek mümkün! Ayrıca, doğal afetlerin ardından işletmelerin faaliyetlerine devam etmesi noktasında da veri yedekleme hayati bir öneme sahip!

İdeal Veri Yedekleme Yöntemi!

2021 yılında olduğumuz şu günlerde ihtiyaçlara cevap verebilecek ideal veri yedekleme yöntemine Cloud Backup adı veriliyor. Türkçe halinin bulut yedekleme olduğunu ifade etmeliyiz. Bu yöntem ile firmalar; önemli veri ve uygulamalarını periyodik olarak yedekleme şansına erişirler. Bu sayede, doğal afet ve siber saldırı gibi olağanüstü durumlara karşı önlem alınmış olunur. Yaşanabilecek kesintilerin önüne geçilir. Ayrıca, iş akışında hiçbir aksama yaşanmaz.

Cloud Backup tercih edenlerin bazı terimlerin ne olduğunu bilmesi gerekiyor. Bu terimlere hakim olan bir işletme; yedekleme stratejisinin verimliliğine dair önemli bir adım atmış olur. Cloud Backup için önem taşıyan terimler arasında RTO ve RPO bulunuyor. RTO; Recovery Time Objective olarak bilinirken RPO ise Recovery Point Objective anlamına gelir.

RTO; herhangi bir problem karşısında sistemin en çok ne kadar sürede tekrar devreye girdiğini veya alınabildiğini ifade eder. RTO için yedekten geri dönüş süresi tanımını yapmak mümkün! RPO; son replikasyonun sağlandığı zaman ile felaket süresi arasındaki zamanı ifade eder. Sonuç olarak, bilhassa kurumsal işletmelerin hem RTO’yu hem de RPO’yu bilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, kendileri için gerekli olan veri yedekleme stratejisini oluşturmaları mümkün olmaz.

Cloud Backup (Veri Yedekleme) Nedir?

Cloud Backup Hangi Avantajlara Sahiptir?

Bulut yedekleme hizmetini almak ciddi bir ayrıcalık! Fiyat performans oranı bakımından en iyisini sunan bu hizmet; kurumsal firmaları çok sayıda riskten otomatik olarak koruyor. Bunun yanı sıra, aşağıdaki faydalarına da değinmek gerekir.

 • Kolay kurulum ve hızlı yapılandırma imkanını sunar.
 • Verileri anında kurtarma şansını sunar.
 • Otomatik yedekleme imkanının yanı sıra eksiksiz bir yedekleme seçeneği ile tanıştırır.
 • Herhangi bir veri kaybının yaşanması mümkün değildir.
 • Veriler; son derece hızlı bir şekilde geri yüklenir.
 • Periyodik raporlama imkanı sunulur.
 • Esnek kapasite yönetimi söz konusudur.
 • Gelişmiş dosya aktarımı sayesinde işletmelerin performans kaybı yaşamadan faaliyetlerini devam ettirmesini sağlar.
 • Bu hizmeti almayı tercih edenlere 7/24 teknik destek sunulur.

Sonuç olarak, kesintisiz çalışması gereken tüm işletmeler Cloud Backup hizmeti almalıdır. Bulut yedekleme; en doğru çözümleri sunmasıyla ünlüdür.