Co-Location Hangi Avantajlara Sahiptir?

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 2 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Co-Location Hangi Avantajlara Sahiptir?

Küçük veya büyük işletmelerin internet sitesine sahip olduğu biliniyor. Bu noktada, internet sitesi sahipleri; hosting ve barındırma masraflarından kurtulmak adına co-location’dan faydalanabilirler. Bu sayede, projelerini daha uygun maliyetlerle gerçekleştirmiş olurlar. Günümüzde birçok firma co-location hizmeti sunar. Bu tür firmalarla yapılacak işbirliği sayesinde hem proje maliyetleri en aza indirgenir hem de projenin pazarlaması en iyi şekilde yapılır. Ayrıca, güvenlik konusunda da profesyonel destek alınır.

Yazımız sayesinde co-location hakkında çok işinize yarayacak türden bilgiler alabilirsiniz.

2021 yılında olduğumuz şu günlerde internet sitelerine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor. İnsanlar neredeyse tüm gereksinimlerini internet üzerinden hallederler. Bu noktada, internet sitelerinin hacmi artar. Hacim artışı beraberinde ihtiyaçların artmasına neden olur. Aynı anda birden çok internet sitesine hizmet verebilen sunuculara ihtiyaç duyulur. Bu tür sunucular sayesinde sunucu kiralama masraflarından kurtulmak mümkün hale gelir. Ayrıca, yüksek erişimli internet teknolojisi de güvenlik açısından en iyisini vaat eder. Bir başka deyişle, sanal sunucular; birden çok web projesine aynı anda destek verebilecek kapasitededir.

Co-Location Hangi Avantajlara Sahiptir?

Co-Location Nedir?

Bir diğer adının sunucu barındırma olduğunu söylemeliyiz. Her bir sunucunun güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlar. Bunun yanı sıra, sunucunun gereksinimi olan internet bağlantısı, elektrik enerjisi, güvenlik desteği gibi imkanları da sunar. Bu konuda sorunsuz hizmet verebilecek profesyonel firmalar tarafından verilen bir hizmettir. Bir başka deyişle, bu tür firmaların internet sunucularının ihtiyaç duyacağı tüm hizmetleri bünyesinde barındırdığını söylemek gerekir. Hem kişisel hem de kurumsal kullanıcılar için uygun maliyetli çözümler vaat eden firmalardan hizmet almak ciddi bir ayrıcalıktır. Co-location servisi sağlayan şirketlerin birtakım özellikleri bulunur. Her şeyden önce, yüksek erişimli internet hattına sahiptirler. Bunun yanı sıra, uygun ortam ve soğutma şartları sağlarlar. Güç kaynağı konusunda herhangi bir sorun yaşatmazlar.

Co-Location Hangi Avantajlara Sahiptir?

Co-Location Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Co-location; bilhassa büyük düşünen firmaların ve markaların tercihi olmalıdır. Devamlı olarak proje geliştiren veya hali hazırdaki projesini büyütmeyi hedefleyen firmalar için en iyi seçenek co-location olacaktır. Çünkü, co-location; artan hosting ve barındırma hizmetlerinin önüne geçer. Ayrıca, projenin büyümesine hem doğrudan hem de dolaylı yoldan katkı yapar. Hosting paketlerinin birçoğu yalnızca sıradan projelerde veya internet sitelerinde yeterli hizmet verebilecek kapasitedir. Fakat, büyük ölçekli bir internet projesinde yer almaya başlayan bir işletme için durumlar değişecektir. Çünkü, kaynak kullanımları ve ihtiyaçları artar. Bu noktada, projenin ihtiyaçlarını en uygun maliyetlerle ve doğru kaynaklarla giderebilen bir hizmet sağlayıcı tercih edilmelidir. Co-location; tam olarak bu özellikleri taşır.

Co-Location Hangi Avantajlara Sahiptir?

Büyük düşünen işletmelerin önünde birden çok seçenek vardır. Her şeyden önce, sunucu kiralamayı tercih edebilirler. Sunucu barındırma hizmeti sayesinde ihtiyaçlar karşılanabilir. Fakat, sunucu kiralama işleminin ciddi bir maliyeti vardır. Buna ek olarak, isteyenler, kendi sunucularını yapılandırarak projelerini kendilerine ait bir sunucu üzerinden yürütebilirler. Kendi sunucusunu yapılandırmak isteyenlerin önünde birtakım sıkıntılar vardır. Her şeyden önce, sunucularını kendi ofislerinde veya belirlenen bir noktada barındırmaları gerekir. Bunun yanı sıra, barındırma; zor, uğraş gerektiren ve maliyetli bir seçenektir. Çünkü, sunucunun güç kaynağı, jeneratör, soğutma sistemi gibi ihtiyaçları bulunur.

Co-Location Hangi Avantajlara Sahiptir?

Sonuç olarak, projesini geliştirmek isteyenler için en uygun seçenek co-location olacaktır. Co-location; özgün donanım ve bu donanımı üzerinde barındıran sunucunun belirli bir miktar karşılığında veri merkezi içerisinde yer alması olarak tanımlanabilir. Co-location; yoğun trafiğe sahip ve ulusal çapta hizmet veren büyük kurumsal şirketler için en iyi tercihtir.