.com Alternatifi Alan Adı Uzantıları

  • Domain
  • Veridyen
  • 2 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
.com Alternatifi Alan Adı Uzantıları

Alan adı denilince ilk akla gelen ve tavsiye edilen uzantı kesinlikle .com’dur. Bu uzantı hem yıllardır insanların aklında yarattığı kalıcılık hem de tercih seviyesinin çok yüksek olmasından dolayı en popüler alan adı uzantısı konumundadır. Fakat almak istediğiniz alan adının .com hali çoktan başkası tarafından alınmışsa ne olacak? Eğer isterseniz başka bir alan adı bulabilirsiniz. Fakat kesinlikle o isimde bir alan adının sahibi olmak istiyorsanız alternatif uzantılara da bakabilirsiniz.

.com Alternatifi Alan Adı Uzantıları

COM Alternatifi Uzantılar

Örneğin abcd.com alan adını almak istiyorsunuz fakat alan adı sorgulaması yaptığınızda görüyorsunuz ki bu alan adı sizden önce başkası tarafından alınmış. Bu durumda alternatif seçeneklerde işinizi görebilir.

.IO Uzantısı

.IO uzantısı aslında Britanya Hint Okyanusu Toprakları için oluşturulmuş bir uzantıdır ve o ülkeyi temsil eder. Fakat günümüzde inanılmaz derecede popüler olan bu uzantı, genellikle teknoloji şirketleri ve girişimcilerin kullandığı bir uzantı haline geldi. Com kadar kabul görmüş bir domain olmasa da .com domainden en önemli farkları 2 karakterli bir uzantı olması ve .com uzantısında alınmış olan çoğu alan adının .io uzantısında boş olması. Eğer almak istediğiniz alan adının .com uzantısı alınmışsa .io uzantısını gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

.com Alternatifi Alan Adı Uzantıları

.TR Uzantısı

.TR uzantısı da Türkiye için oluşturulmuş ve Türkiye’yi temsil eden bir uzantıdır. TR uzantılı alan adının avantajı, Türkiye’nin de kısaltması olduğundan dolayı kullanıcının zihninde kolaylıkla kalabiliyor olması. Ayrıca .tr uzantılı domain, internet sitesine yerellik de katacağı için kullanıcıların takdirini toplayabilir. Bu uzantıyı kullanan domainler genelde Türkiye hakkında bilgi veren internet siteleri olmaktadır.

.BIZ Uzantısı

Business yani iş kelimesinin kısaltması olan bu uzantı iş dünyası ve çevrelerinin kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Türkiye’de bir aralar çok yaygın olarak kullanılan bu uzantının en büyük avantajı Türkçe’de de bir anlamının bulunmasıdır. Genellikle bu uzantıyı kullanan internet siteleri alan adı ile uzantı arasında bir kafiye oluşturuyorlardı. Örneğin yapariz.biz, ederiz.biz, evdeyiz biz vs gibi.

.com Alternatifi Alan Adı Uzantıları

.NEWS Uzantısı

News İngilizcede haber anlamına gelmektedir ve özellikle haber sitelerinin kullandığı bir uzantıdır. Eğer sizde bir haber sitesi sahibi olmak veya sahibi olduğunuz haber sitesinin yurtdışı faaliyetlerini yürüten bir site açmak istiyorsanız bu uzantıyı kullanabilirsiniz. Çok yaygın kullanılmaması en büyük dezavantajı iken, kelimenin anlamından dolayı bazı sektörlerce tercih edilebilecek bir uzantıdır.

.IST ve .ISTANBUL Uzantıları

Eğer firmanız veya internet siteniz doğrudan İstanbul’u hedef alıyorsa veya İstanbul’da hizmet veriyorsa bu uzantıları tercih edebilirsiniz. Bu uzantıların en büyük avantajı, günümüzde hayli ön plana çıkan yerelleşme kavramıyla sizi buluşturuyor olması. Örneğin İstanbul’u, tarihini ve gezilecek yerlerini anlatan bir blog sitesi için neden bu uzantı kullanılmasın?

.CO Uzantısı

Kolombiya’nın internet ülke kodu olan bu uzantı .com uzantısına çok benzemesinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Alınmak istenen alan adının .com uzantısı dolu olduğu zaman başvurulacak en doğru tercihlerin başında .co uzantısı gelir. Bu uzantının en önemli avantajları .com uzantısına çok benzemesi ve çok fazla kullanan internet sitesi olmasından dolayı insanların artık bu alan adını tanımasıdır.

.Net ve .Org Uzantıları

Belki de yazının en başında bahsedilmesi gereken bu uzantılar .com’dan sonra en popüler uzantılar olma unvanını elinden bırakmış değil. Çok yaygın bir şekilde kullanılmalarından dolayı insanlar bu uzantıları .com kadar iyi tanıyor. Org uzantısı İngilizce Organization kelimesinden geliyor ve genellikle vakıflar veya kurumlar tarafından kullanılıyor. Net uzantısı ise İngilizcedeki Network kelimesinden kısaltılarak uzantı haline getirilmiş.