Com.tr Domain Nasıl Alınır?

  • Domain
  • Veridyen
  • 9 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Com.tr Domain Nasıl Alınır?

Kullandığınız domain uzantısı internet sitenizin kimliğini ön plana çıkaran detaylardan birisi. Com.tr domain de, genellikle sadece Türkiye özelinde hizmet veren işletmeler, kamu kurumları veya ad soyadını alan adı olarak kaydettirmek isteyenlerin tercih ettiği bir uzantı. Alınma sürecinde bazı belgeleri ibraz etmeniz gerektiği içinde, karşı tarafta güven duygusu oluşturan bir uzantıdır. Com.tr domainin diğer uzantılardan bir diğer farkı da, alınma sürecinde bazı prosedürler uygulanıyor olması.

Com.tr Domain Nasıl Alınır?
com.tr domain

Com.tr Domain Alımı

Com.tr uzantısının diğer uzantılardan en önemli farklı alımında bazı belgelerin isteniyor olması. Sadece, adsoyad.com.tr şeklinde alınan domainlerde belge istenmiyor. Bunun yerine kişinin T.C. kimlik numarası iletmesi yeterli oluyor fakat bazen ek olarak kimlik fotokopiniz de istenebiliyor.

Alınmak istenen tüm .tr uzantılı domain başvurularında Alan Adı Tahsis Formu gönderilmelidir. Form içerisindeki bilgiler eksiksiz doldurulmalı ve ardından alan adı sağlayıcısına iletilmelidir. Alınmak istenen tüm alan adları eğer firmaysanız beyan edilen belgelerdeki unvan ile aynı olmak zorundadır. Alan adı tahsis edilirken firma unvanı veya marka gibi ayırt edici özellikteki unsurlar dikkate alınır. Yani adı ABCD Tekstil Yatırım İnşaat İthalat İhracat Ticaret A.Ş olan bir firma abcd.com.tr veya abcdtekstil.com adreslerini alabilir. Fakat doğrudan markanızla alakasız alan adlarını alamazsınız. Örneğin tekstil.com.tr gibi bir alan adınız alamazsınız.

Com.tr Domain Nasıl Alınır?

com.tr domain için gereken belgeler

Limited, Anonim Şirket ve Şahıs Şirketleri, Alan Adı Tahsis Formu yani dilekçe iletmelilerdir.

  • Ticaret odası tarafından verilmiş “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti”, “Faaliyet Belgesi” veyahut Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer almış ticaret unvanı ilanı. Faaliyet belgelerinin son altı (6) ay için alınmış olması gerekmektedir.
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından verilmiş ” Ticari Sicil Gazetesi” veya ” Sicil Tasdiknamesi” belgesi.

Başvuru aşamasında ileteceğiniz belgelerde şu noktalara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Başvuru formunda, kuruluş yetkilisinin ad ve soyad bilgileri yer almalı
  • Başvuruda girilen kuruluşun adı ile kaşedeki kuruluşun adı aynı olmalı
  • Kurum kaşesi mutlaka basılmalı ve imzalanmalı

Marka tescil belgesi olan firmalar doğrudan tescil belgesiyle veya almak istediği alan adı unvanında yer almayan firmalar ise almak istediği ismi marka olarak tescil ettirerek com.tr alan adına sahip olabilir. Eğer marka tecil belgeniz varsa aşağıdaki belgeleri göndermeniz gerekir:

a) Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe),

b) Türk Marka ve Patent Kurumu’ndan alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”

c) Marka tescil belgesinde yer alan isimli alınmak istenen isim aynı olmalıdır.

e) Eğer Marka üzerinde herhangi bir devir yapılmışsa Türk Marka ve Patent Kurumu’ndan alınmış Marka Devir sözleşmesi iletilmelidir.

f) Eğer Marka tescil belgesi, birden çok kişinin adınaysa, her bir kişinin nüfus fotokopisi ve ismi ve imzası dilekçede bulunmalıdır.

Com.tr Domain Nasıl Alınır?

Com.tr Domain Avantajları

Com.tr alan adının en belirgin özelliği alımında bazı belgeler gönderilmesi şart koşulduğu için kullanıcıda güven duygusu yaratmasıdır. İnternetten alışveriş yaparken, bazı sitelerin çok güvenilmez durduğunu hepimiz biliriz. Fakat com.tr domainine sahip internet siteleri, Türkiye’de faaliyet gösteren bir işletme olduklarını yetkili kurumlara göstererek bu alan adına sahip oldukları için güven problemi diğer sitelere göre daha az yaşanır. Diğer açıdan ad soyad şeklinde com.tr alan adını alan kişiler ise internet üzerinden verdiği hizmetlerde, karşı tarafa bir güvence sunmuş olur. Adınız ve soyadınız gerçek olduğu için karşı taraf sizinle ticaret yapmadan önce en azından bir nebze de olsa güven duygusuna sahip olmuş olur.