Core Web Vitals Nedir? 

  • Nedir?
  • Veridyen
  • 4 hafta önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Core Web Vitals Nedir? 

Metrik raporlar aracılığı ile size sitenizin hızı konusunda önemli veriler aktaran Core Web Vitals eklentisi ile internet sitenizin hız ve performans konusundaki değerlerini görmek ve bu değerlere uygun tavsiyeler almak çok kolay.

Artık internet sitesinin açılış hızı sadece kullanıcılar değil arama motorları tarafından da sizden beklenilen bir özellik haline geldi. Ziyaretçilerin, bilgiye daha hızlı ulaşabilmek için internet sitelerinden hız konusunda beklediği performansın farkına varan arama motorları kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına hızlı açılmayı internet siteleri için bir kural haline getirdi. Artık arama motoru, SEO değerinizi ve anahtar kelimenizdeki sıralamanızı değerlendirirken sitenizin açılış hızını da hesaba katıyor. Bu yüzden her internet sitesi sahibi, sitelerinin hızlı açılmasını, kullanıcıyı bekletmemesini sağlamalıdır.

Core Web Vitals Nedir? 

Site Hızının Önemi

Günümüzde internet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı, bir internet sitesinin açılması için en fazla 3 saniye bekliyor. Eğer bu süre içerisinde site açılmamışsa kullanıcı doğrudan çıkarak başka bir siteye giriyor. İdeal site açılma hızının 2.5 saniyenin altı olarak belirlendiği şu durumda, sayfaların geç açılması demek kullanıcıları doğrudan kaybetmek anlamına geliyor. Kullanıcıların da bu şekilde olumsuz deneyim yaşamasını istemeyen arama motorları da site açılış hızının ideal rakamlarda olmasını istiyor ve çok geç açılan sayfaları üst sıralamalarda göstermiyor. Artık SEO çalışmalarının vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen site açılış hızı bu nedenle çok büyük önem arz etmektedir. Siteden açılma sürecini beklerken çok fazla geri çıkma yaşanması sitenizin Hemen Çıkma Oranını yükseltir ve bu da sitenizin hanesine yazılmış bir eksi anlamına gelir.

Core Web Vitals Nedir? 

Site Hızını Etkileyen Faktörler

Site hızınız sunucunuzun yük kaldırma kapasitesi, internet sitenizde bulunan eklenti, tema ve yazı içerisinde yer alan zengin medya ögeleri gibi faktörlerden dolayı dalgalanma gösterebilir. Google Search Console üzerinden Core Web Vitals eklentisi aracılığı ile internet sitenizin ziyaretçilere sunmuş olduğu hız deneyiminin nasıl olduğu ve site hızınızı etkileyen faktörlerin neler olduğunu görebilirsiniz. Core Web Vitals eklentisinde bulunan bazı ögeler doğru okunmalı ve bu sayede yapılan analizler sonucunda geliştirilen çözümler de doğru olmalıdır. Adı geçen ögeler şunlardır:

  • First Contentful Paint (FCP): First Contentful Paint değeri, görüntülenmek istenen sayfanın yüklenmeye başladığı andan itibaren sayfada ilk öğenin göründüğü ana kadar geçen süreyi ifade eder. Bu süre 4 saniyenin üzerindeyse kırmızı, 2 ve 4 saniye arasındaysa turuncu ve 2 saniyenin altındaysa ekranda yeşil renk gözükür.
  • Largest Contentful Paint (LCP): Largest Contentful Paint olarak ifade edilen değer en büyük boyutlu içerik sayfasının oluşturulması için geçen süreyi temsil eder. Bu sürenin 2.5 saniye altında olması ideal olarak değerlendirilir.
  • Cumulative Layout Shift (CLS): Bu metrik sayfanın yüklenmeye başladığı andan itibaren gerçekleşen düzen kaymalarının toplamı için kullanılan bir ifadedir. Herhangi bir buton kullanılacakken birden meydana çıkan yüklenmeme sebebiyle görünen yeni bir tuştur.
  • First Input Delay (FID): Ziyaretçilerin internet sitenizle ilk etkileşimde bulunduğu zaman ile sitenin bu etkiye verdiği tepki arasında geçen süreyi ifade eden bir metriktir.

Core Web Vitals Nedir? 

Core Web Vitals ile internet sitenizin hızı ve performansına ilişkin birçok veriyi görüp analiz edebilir ve size verilen tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. İnternet sitesinin açılma hızının hem SEO hem de kullanıcı deneyimi için bu kadar öne çıktığı bir dönemde dikkate almanız gereken hususların başında sitenizin hızı geliyor.