Dijital Pazarlamada Kullanılan Ücretsiz Araçlar

  • Seo
  • Veridyen
  • 8 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Dijital Pazarlamada Kullanılan Ücretsiz Araçlar

Dünya nüfusunun yarısından fazlası dijital dünyada yer alıyor ve bunca insanın dijital platformları kullanması sebebiyle dijital pazarlama da oldukça önemli hale geldi. Bundan dolayı her sektör dijital dünyada daha fazla pay sahibi olarak tanınırlığını ve ticaret hacmini arttırmak istiyor. Dijital dünyada etkili olmak isteyen herkes doğru dijital pazarlama stratejileri ile ilerlemeli ve bu süreç bir tercihten ziyade artık bir zorunluluk oldu.

 

Farklı birçok kolda işlem gerektiren bir alan olan dijital pazarlamada, yapacağınız işlerden en yüksek verimi alabilmeniz için doğru analizler ve stratejiler yapmanız gerekir. Bu analizlerde de bazı çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz. Dijital pazarlama konusunda size yardımcı olacak hem ücretli hem de ücretsiz birçok araç bulunur ve biz bu yazımızda bu işe bütçe ayırmayan okuyucular için kullanabilecekleri ücretsiz dijital pazarlama araçlarını listeledik.

Yukarıda da değindiğimiz üzere dijital pazarlama stratejileri birçok alanda işlem yapılmasını gerektiriyor ve bu geniş ağ içerisinde en faydalı araçlar kullanılarak işlem yapılmalıdır. Bu araçlar kullanılarak etkili stratejiler kurulabilir. Dijital pazarlama alanında işlem yapmanızı gerektiren en önemli alanları şu şekilde ayırmak mümkündür.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Ücretsiz Araçlar

  • Sosyal medya pazarlaması,
  • SEO,
  • İnternet Reklamcılığı,
  • Video pazarlama,
  • İçerik pazarlama.

Yukarıda maddelere ayrılan alanların hepsinde başarılı sonuçlar almak istiyorsanız bazı araçlardan yardım almanız mutlaka gerekmektedir. Özellikle de SEO konusunda yardımcı araçlar kullanılmadan işlem yapmak ve verimli sonuçlar alabilmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle ücretsiz dijital pazarlama araçları listemizi incelemenizi öneririz. İşte o araçlar:

Dijital Pazarlamada Kullanılan Ücretsiz Araçlar

Google Mobil Uyumluluk Testi

Bu araçlar arasında ilk sırada Google’ın sitelerin mobil uyumluluğunu ölçen aracı bulunuyor. Mobil cihazlardan internet kullanımı masaüstü ve diğer cihazlara göre daha fazla ve bu da artık internet sitelerinin mobil uyumlu olmasının bir şart olduğunu gösteriyor bizlere. Sizlerde kullanıcı olarak internette gezinirken bazı internet sitelerinin mobil desteği olmadığını ve mobil cihazlarda da masaüstü versiyonunu gösterdiğine şahit olmuşsunuzdur.  Bu durum sizi ne kadar rahatsız etmekteyse diğer kullanıcıları da o kadar rahatsız etmektedir. Bu sebeple, internet siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. İnternet sitenizin mobil uyumluluğunu ölçerken Google Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanabilirsiniz.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights aracı internet sitenizin masaüstü ve mobil cihazlardan girildiğinde ne kadar sürede açıldığını gösteren, internet sitenizin hızını ölçen bir araçtır. İnternet sitesinin hızının en önemli 3 SEO kriterinden birisi olduğu günümüzde site hızına önem vermemek demek arama motorlarında kaybolmayı göze almak demektir. Bu yüzden, bu aracı kullanarak internet sitenizin hızını ölçmeli ve gerekli optimizasyonları yapmalısınız.

PageSpeed Insights, yaptığınız test sonucunda size skor vermektedir ve bu skorlar sitenizin hızını gösteren değerlerdir. Eğer sitenizin hızı için 90 ila 100 arasında bir skor ortaya çıkmışsa, bu internet sitenizin hızlı açıldığını gösterir. 50 ila 90 arasındaki skorlar ortalama hızda açıldığını ve 50’den daha düşük skorlarda sitenizin yavaş açıldığını işaret etmektedir.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Ücretsiz Araçlar

Google Analytics

Bu araçla beraber internet sitenizin trafiği konusunda detaylı metrikler görebilirsiniz. Google’ın trafik analiz aracı olan bu araçla birlikte, sitenize günlük kaç kişi girdiği, hangi şehir ve ülkeden, hangi zaman diliminde giriş yapıldığı detaylı olarak görülebilir. İnternet sitenizde o an kaç kişinin bulunduğunu da gösteren Google Analytics sayesinde kullanıcılarınızın hangi içeriğinizi daha çok okuduğunu görerek geleceğe yönelik içerik stratejileri kurabilirsiniz. Mobil uygulaması da bulunan Google Analytics basit ve kullanıcı dostu bir ara yüze sahiptir ve teknik bilgisi olmayanların dahi kullanabileceği bir araçtır.