Drop Domain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Domain
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Drop Domain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Drop domain hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik!

İnternet dünyasında kalıcı bir yer edinmek istiyorsanız özgün bir web sitesine sahip olmalısınız. Bu sayede, daha çok kişi ile irtibat kurmuş olursunuz. Bireysel ve kurumsal kullanıcıların internet sitesine sahip olması şart! Ancak, internet sitesine sahip olmanın ilk adımı alan adı ile yakından ilgili! Alan adı sayesinde ziyaretçiler sitenize ulaşmak adına IP adresi ezberlemek zorunda kalmazlar. Sitenin adresi olduğunu ifade etmeliyiz. Özgün, bulunduğunuz sektöre uygun ve ileride değerlenmesi muhtemel bir alan adı ile internet dünyasının avantajlarından sonuna kadar faydalanırsınız.

Alan adı; basit bir süreçten ibaret değil! Drop domain adı verilen düşen alan adı da sürecin önemli bir kısmını oluşturuyor. Yazımız sayesinde drop domain hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Drop Domain Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Online internet auction. Gavel on laptop. 3d

Drop Domain Nedir?

Alan adının geçerlilik süresi vardır. Bu sürenin dolmasıyla beraber birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Domain sağlayıcısı; alan adının aktif olmadığını ilan eder. Bu tür alan adlarına dropped domain adı verilir. Bir başka deyişle, alan adının süresinin dolduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir domainin geçerlilik süresi; satın alındığı tarihten itibaren bir yıl olarak bilinir. Ancak, birçok internet sitesi sahibi bu konuda yeterince bilgi sahibi değil! Alan adını satın aldıktan sonra geçerlilik süresini unutanların sayısı bir hayli fazla! Bir başka deyişle, bir yıl sonra yenileme yapmayanlar; alan adının düşmesi problemi ile karşı karşıya kalırlar. Drop domainler ile ilgili olarak bilmeniz gerekenler mevcut!

  • Bir alan adının geçerlilik süresinin sona ermesinin ardından 30 günden daha az bir zaman geçtiyse daha şanslısınız. Çünkü, alan adının satın alınmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra alan adı sahibine yenileme süresi olarak 1 ila 30 gün arası süre tanınır. Bu noktada, siz de alan adınızı 30 günden önce yenilediğiniz takdirde çok daha az ceza ödersiniz. Bir başka deyişle, kendinize avantaj sağlamış olursunuz.
  • Alan adının geçerlilik süresinin sona ermesinin üzerinden 30 günden fazla süre geçtiyse durumlar karışabilir. Çünkü, size verilen sürede alan adını yenilemediğiniz veya yenilemek istemediğiniz sonucu ortaya çıkar. Bu noktada, alan adı haklarınızdan vazgeçmiş olursunuz. Bu yüzden, bir zamanlar size ait olan alan adı; artık isteyen herkesin satın alabileceği hale gelir.
Drop Domain Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  • Düşen alan adları için açık arttırma yapılması bir hayli yaygındır. Fakat, her alan adı; açık arttırma sonucunda satılmayabilir. Bu noktada, kimsenin satın almadığı alan adları; alan adı kayıt kuruluşuna geri gönderilir. Bu aşamanın ardından isteyen herkes domain satın alma sürecinin adımlarını takip ederek söz konusu alan adlarını satın alma hakkına sahip olur.
  • Tüm bunlara ek olarak, bir de silinmiş alan adları bulunur. Bazı alan adları; alan adı kayıt kuruluşu tarafından silinir. Bir başka deyişle, alan adı silindiği zaman onun var olduğuna dair herhangi bir ipucu kalmaz. Ancak, istediğiniz takdirde silinmiş alan adını herhangi bir alan adı kayıt kuruluşuna giderek kayıt ettirebilirsiniz. Sonuç olarak, bu alan adlarını ödemesini yaptığınız takdirde kullanabilirsiniz.

Drop Domain Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neden Drop Domain Satın Almalısınız?

Düşen bir alan adını satın almak; zannettiğinizden çok daha avantajlı olabilir.

  • Her şeyden önce, alan adının sahip olduğu muhtemel yüksek sıralamadan faydalanmış olursunuz. Bir başka deyişle, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansına doğrudan erişirsiniz. Hali hazırda iyi bir site trafiğine sahip alan adını satın aldığınız takdirde ekstra SEO çalışması yapmanıza gerek olmaz.
  • Düşen bir alan adının bilhassa popüler alan adlarına kıyasla çok daha uygun fiyatlı olduğunu dile getirmeliyiz.