Düşük Bütçeli Pazarlama Yöntemleri

Düşük Bütçeli Pazarlama Yöntemleri

Hem ülkemizi hem de dünyayı derinden etkileyen pandemi süreci, çalışma ve ilişki kurma şekillerimize de pazarlama şeklimize de köklü bir değişiklik getirdi. Küçük işletmelerde bu değişiklikten payını alanlar arasında. Sosyal mesafe ve bazı kısıtlamalar hala devam ettiğinden dolayı markalarda tanıtım ve reklam bütçelerinde ciddi düşüşe gitti. Rakamsal olarak ifade etmek gerekirse pandemiden dolayı yaklaşık 50 milyar dolar reklam pazarlamasından çekilmiş oldu.

Fakat Covid-19 süreci reklam pazarlamasını tamamen öldürmedi, sadece işletmelerin reklam stratejilerinde daha yaratıcı çözümler bulmasını sağladı. Büyük bütçeler ve prodüksiyonların kullanıldığı reklam çekimleri yerine daha minimalist, ev ortamında çekilmiş içeriklerin yaygınlaştığını görebiliyoruz. İster küçük ölçekte bir işletme ister girişimci olun pandemi sürecinde önereceğimiz düşük bütçeli tanıtım trendleri ile birlikte maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Pazarlama

Yüksek bütçeli ve büyük prodüksiyon gerektiren çekimler yapabilmek şu anlık zor, bu nedenle markaların tercihi ev tarzı gibi görünen içerikler oldu. Normal yaşantımızda bu durum çoğu markayı basitlik ve kalitesizlik gibi bazı eleştiri oklarının hedefine koyabilirdi. Fakat bir Youtube yöneticisinin aktardığına göre, bu tarz çekilen içerikler diğer içerikle göre daha yüksek geri dönüşüm sağlıyor. Bu pazarlama yöntemi artık yeni normal haline gelmiş durumda ve Youtube, TikTok, Instagram, Snapchat gibi platformlarda yapılan içerik türleriyle büyük ölçekte benzerlik gösteriyor. Reklamların ev yapımı gibi görünmesi samimiyeti arttırıyor ve izleyenle arasında bir bağ kurulmasını sağlıyor.

Yeni Pazarlama İpuçları

Kendin yap tarzı içeriklerin kullanıcılar tarafından daha doğal bulunduğu ve reklam izliyormuş gibi hissetmemesine yol açması bu tarz içeriklerin önemini arttırıyor. Ayrıca, bu tarz içerikler çok daha düşük bütçelere hazırlanabiliyor ve küçük işletmeler ile girişimcilerinde sarılabileceği bir can simidi haline geliyor. Bu yöntemle hazırladığınız içeriklerde dikkat edebileceğiniz birkaç püf nokta bulunuyor:

1.      Arkadaşınıza video gönderiyor gibi hazırlayın

Videolarınızı yayınlamak amacıyla kullanabileceğiniz Tiktok, Instagram, Facebook Live ve Snapchat gibi çeşitli platformlar pazarlama için bulunuyor. Bu platformlarda yapacağınız paylaşımlarda içeriğin samimi olmasına özen gösterin. Mint Mobile reklamında Ryan Reynolds’un yaptığı parodi sunum buna güzel bir örnek olabilir. Düşük bütçeye sahip bir reklam olmasına rağmen çoğu yüksek bütçeli reklamdan daha dikkat çekici duruyor ve izleyiciyi eğlendirmeyi başarıyor. Sizler de aynı mantalite ile sosyal medya hikayeleri, gönderileri ya da ücretli yayımlatacağınız reklamlar oluşturabilirsiniz. Hazırlarken sanki videonuzu arkadaşınıza gönderiyormuş gibi hayal edin, bu çok daha samimi olmasını sağlayacaktır.

2.      Kullanıcı içeriklerinden faydalanın

Facebook’un Covid-19 sürecinde yayımladığı ‘Birbirimizi Bulabilirsek Asla Kaybolmayız’ isimli reklamı belki hatırlarsınız. Reklam, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında insanların birbiriyle iletişimi devam ettirmesini sağlayan yolları anlatıyor. Reklamda kullanılan görüntülerin tamamı ise gerçek kullanıcılardan alınmış ve burada da görüldüğü gibi aynı reklam mantalitesi ile ilerlenmiş ve ortaya çok başarılı bir iş çıkarılmış.

Düşük Bütçeli Pazarlama Yöntemleri

Eğer kullanıcılarınızdan markanız veya işletmenizle alakalı böyle videolar alma şansınız varsa mutlaka bu tarz içerikleri kullanın. Eğer bu yoksa şu yolları deneyebilirsiniz:

  • Kullanıcılarınızın ürününüz veya işletmeniz hakkında yaptığı paylaşımları (hikaye veya görselleri) paylaşın,
  • Instagram hesabınızda müşterilerinizin paylaşımlarına yer verin,
  • Müşterilerin ürününüzden alırken veya işletmenizde alışveriş yaptığı anlardan video içerikler hazırlayın,
  • Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarında canlı yayınlar yapın ve müşterilerinizden gelen soruları cevaplayarak etkileşimi arttırın,
  • İşletmenizden veya ürünlerinizden memnun kalan müşterilerinizle röportajlar yaparak bu video içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

3.      Carpe Diem’i uygulayın

Bütün reklam videolarınızın veya video içeriklerinizin kusursuz bir biçimde tasarlanmış olmasına gerek yok. Bunun yerine anlık oluşan içeriklere de şans verebilirsiniz. Zaten sosyal medyada aktif ve popüler olmanın yollarından birisi de bir pazarlama uzmanının da söylediği gibi yönetebileceğiniz kadar sayıdaki platformda elinizden geldiğince çok içerik oluşturmaktır. Bu noktada, hızlı ve anlık oluşturulan içeriklerle etkileşim yaratmanız ve markanızın değerini arttırabilmeniz esas amacınızdır. Fikir oluşturması için aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz:

  • Twitter’da yaptığınız paylaşımların ekran görüntüsünü alarak bunlardan eğlenceli görseller oluşturmak amacıyla İnstagram Hikayeler kısmının Oluştur Modunu kullanın,
  • Sosyal medya hesaplarınızda anketler oluşturarak kullanıcılarınızın düşüncelerini öğrenin ve etkileşim yaratın,
  • Facebook, Instagram, TikTok ve Snapchat üzerinde kısa videolar paylaşın,
  • Müşterilerinizle fotoğraf ve video çekinerek sosyal medya hesaplarınızda yayınlayın -onların da izinlerini alarak tabi ki-.