E-SIM Nedir?

 • Nedir?
 • Veridyen
 • 1 sene önce
 • 5 Dakikalık Okuma Süresi
E-SIM Nedir?

Özellikle ülkemizde Apple kullanıcıları e-sim teknolojisine yabancı değiller. Apple tarafından üretilen iPhone ve iPad modellerinde e-sim teknolojisi bulunmaktadır. Hatta geçtiğimiz yıllarda Apple Watch akıllı saatlerin içerisinde de bu teknoloji yer almaya başladı. Fakat ülkemizde e-sim teknolojisinin olmaması herkesi karamsarlığa itmiş, e-sim nimetlerinden yararlanamaz hale getirmiştir. Apple şirketinin ürünlerine e-sim koymasının ardından güçlü bir rakip olan Samsung, telefonlarının ve tabletlerinin içeresine bu teknolojiyi sunmuştur.

Son zamanlarda mobile iletişim çağı oldukça artmıştır. Telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler derken kullandığımız akıllı saatler hatta arabalarımız bile internete ihtiyaç duyar hale geldi. Üreticiler; GSM şirketleriyle entegre çalışarak simkart sıkıntısını ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Buna bağlı olarak e-sim teknolojisini dünyayla buluşturdular.

E-SIM Nedir?

E-sim Avantajları Nelerdir?

Hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmek için piyasaya çıkarılan e-sim, kullanıcıya büyük avantajlar sunuyor. Bu avantajlara beraber bakacak olursak:

 • Bir telefonda bir fiziki, bir de e-sim profili ekleyebilir, çift hat kullanabilirsiniz.
 • Kullandığınız çift hat sayesinde dilerseniz verileri hatlar arasında paylaştırabilirsiniz. Örneğin; internete e-sim üzerinden bağlanırken, telefon görüşmelerinizi fiziki sim üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hatlar arasında kolayca geçiş yapabilirken iki hattınızı aynı anda aktif edebilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Yurt dışına çıktığınız durumlarda, gittiğiniz ülkenin simkartına ihtiyaç duymadan kolaylıkla tek bir kod ile kullanım yapabilirsiniz.

E-sim Teknolojisi Nasıl Etkinleştirilir?

E-sim teknolojisi, telefonların içerisine gömülü bir halde gelir. Üreticilerin cihazlarında gömülü simkart bulundurması sayesinde tasarım başta olmak üzere birçok avantajı beraberinde getirir.

E-SIM Nedir?

Sizler, e-sim kullanmak istiyorsanız; öncelikle kullandığınız mobil cihazda e-sim teknolojisinin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu teknoloji bazen cihazlarda bulunsa da varsayılan olarak kilitli gelebilir. E-sim teknolojisini kullanabilmek için öncelikle bu kilidin üretici firma tarafından kaldırılması gerekir. Bunun için firmayla iletişime geçmeniz halinde, sizlere belirtilen adımları uyguladığınızda kilit kaldırılacaktır.

E-sim Ülkemizde Çalışıyor mu?

Bu yıl başlarında Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Başkanlığı duyurusuna göre ülkemizde artık e-sim uygulaması resmen başlamıştır. Bunun için tamamen yerli üretim uygulanmış ve tüm sunucular BTK tarafından denetlenmiştir. Dış dünyaya bağlı olmamak için verilerimiz hiçbir şekilde ülkenin dışına çıkmamaktadır.

Ülkemizde üç GSM şirketi bulunmaktadır. E-sim teknolojisini hemen hemen tüm firmalar aynı yönergeleri uygulayarak kullanıcıya bu teknolojiyi sunmuştur. Sizler e-sim teknolojisine geçmek istiyorsanız:

 • Öncelikle kullandığınız operatörün yetkili bir mağazasına gidin.
 • Telefon numaranızı verin.
 • Gerekli güvenlik adımlarını tamamlayın ve telefonunuzda hücresel plan ekle bölümünden size verilen qr kodu okutun.

İşte bu kadar basit. Bundan sonra, hangi hattı ne zaman kullanacağınız gibi küçük ayarları yapabilir, telefonunuzun kullanımını kişiselleştirebilirsiniz.

E-SIM Nedir?

E-sim teknolojisine Geçtikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-sim teknolojisi her ne kadar bizlere konfor sunsa da bu sisteme geçtikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar mevcuttur.

Öncelikle operatörünüzden aldığınız qr kot maalesef tek kullanımlıktır. Telefonunuzun sıfırlanması ya da çalınması durumlarında yeniden kot almanız gerekecektir. Diğer ülkelerde operatör müşteri hizmetleri qr kot verebilmekteyken, bu uygulama hala ülkemizde devreye alınmamıştır.

E-sim teknolojisine geçmek isteyenler, mobil imza servisini kullanamayacaktır. Eğer sizler de bu servisi sık kullanıyorsanız biraz daha beklemenizde yarar görüyoruz. Yakın zamanda mobil imza servisinin e-sim kullanan müşterilere açılması beklense de net bir zaman bulunmamaktadır.

Bazı kullanıcılar e-sim teknolojisine geçtikten sonra yaptıkları telefon görüşmelerinde kesintiler yaşamıştır. Bunun nedeni; kimisine göre fiziki simin bulunmaması, kimisine göre de bu yerli teknolojinin birazcık geliştirilmesi gerektiği düşüncesini ortaya koymuştur. Eni sonu düzeltilebilen, üzerinde çalışılması halinde çözülebilen problemler olsa da yukarıdakilerin tümünü değerlendirerek bu teknolojiyi tercih edip etmemenize karar verebilirsiniz.