En Çok Kullanılan Arama Motorları – Eylül 2021

  • Seo
  • Veridyen
  • 4 hafta önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
En Çok Kullanılan Arama Motorları – Eylül 2021

İnternetin olmadığı bir hayat düşünülemez. İş, eğlence, sağlık, teknoloji, e-ticaret ve daha birçok konuda bizleri bilgiye boğan internetin vazgeçilmez terimleri var! Bunlardan birisi de arama motoru! Peki, arama motoru nedir? Hem Türkiye’de hem de tüm dünyada en çok kullanılan arama motorları nelerdir? Gelin, bu konuya yakından bakalım!

En Çok Kullanılan Arama Motorları – Eylül 2021

Arama Motoru Nedir?

İnternet kullanıcılarının kullanmak zorunda olduğu arama motorları sayesinde bilgiye ulaşmak kolay hale gelir. Dünyada bir milyonu aşkın internet sitesinin olduğu düşünüldüğünde IP adresi veya alan adı ezberlemek imkansız hale gelir. Ancak, arama motorlarını kullanarak yapmış olduğunuz aramaların sonuçlarıyla istediğiniz her internet sitesini önünüze getirebilirsiniz. Gün içerisinde farklı sitelere girmek zorunda olabilirsiniz. Sitelere ulaşmak adına URL adı verilen internet adreslerinden faydalanmak mümkün! Ancak, arama motorları sayesinde erişilmek istenen alana en hızlı şekilde ulaşılıyor. Bir başka deyişle, arama motorları sayesinde zamandan tasarruf ediliyor.

Arama motoru; ulaşılmak istenilen bilgiye ulaşmayı mümkün kılan bir mekanizmadır. İnternet robotu, arama indeksi ve kullanıcı ara birimi olmak üzere üç farklı bileşeni mevcuttur. Aranan kelime veya cümle dikkate alınarak en çok kullanılan internet siteleri listelenir. Ancak, arama sonuçları belirli bir sırayla listelenir. Aranılan kelime ile yakından alakalı olan sonuçlara öncelik tanınır. Bunun yanı sıra, SEO çalışmaları sayesinde öne çıkan siteler de sonuçlarda ilk sıralarda gösterilir. Bir başka deyişle, arama motorlarının kendine özgü bir çalışma prensibi vardır.

En Çok Kullanılan Arama Motorları – Eylül 2021

Arama motoru; internetin kendisi kadar olmasa da eskidir. İlk kez 1990’lı yıllarda piyasaya çıkmıştır. Üniversite öğrencisinin tasarladığı arama motorunu geliştirmek adına çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bilhassa 90’lı yılların sonuna kadar yapılan bu çalışmalardan herhangi bir verim alınamamıştır. Ancak, özellikle Google’ın kurulması; arama motorlarının günümüzdeki popülerliğine erişmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra, teknolojik gelişmeler sayesinde farklı arama motorları da piyasaya çıkmıştır.

2000’li yıllarla beraber arama motorlarına büyük yatırım yapıldığını söyleyebiliriz. Bu sayede, çok ciddi kazançlar elde edilmiştir.

Hangi Arama Motorları Tercih Edilmeli?

Arama motorları sayesinde bilgiye yalnızca tek tıkla erişme şansına sahip olursunuz. Bu noktada, aşağıdaki arama motorlarının her birisinin işinizi göreceğini ifade etmeliyiz.

  • Google: Tahmin edebileceğiniz üzere ilk olarak Google ile başlıyoruz. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru kesinlikle Google! Çok sayıda Google ürünü arasından sıyrılan arama motoru sayesinde insanlar aradıklarına saniyeler içerisinde ulaşabilirler. Hatta, arama motoru pazarının yüzde 70’lik kısmının Google’a ait olduğu biliniyor. Google; bulunduğu konum ile asla yetinmez. Kendisini sürekli olarak geliştirir. Kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi sayesinde en iyisini vaat eder. Ayrıca, oldukça baskın bir çevrimiçi reklamcılık platformu vardır.
  • Yandex: Google kadar olmasa da popüler bir arama motorudur. Özellikle Rusya ve komşusu ülkelerde popüler olduğunu ifade etmeliyiz. Kullanımı Google kadar kolaydır. Bunun yanı sıra, kalite konusunda Google’dan aşağı kalmaz. Çeviri, harita, analitik, bulut depolaması ve mobil uygulamaları gibi harika özellikleri mevcut! Son olarak, haber, fotoğraf, resim ve video gibi seçeneklerle arama yapmayı mümkün kıldığını da ifade etmeliyiz.
  • Bing: Google’ın ardından dünyanın en iyi ikinci arama motoru olarak gösterilir. Video arama optimizasyonu başta olmak üzere harika özellikleri vardır. Ayrıca, arama sonuçlarında reklamlara yer vermediğini de ifade etmeliyiz.
  • Yahoo: Özellikle e-posta ve diğer iletişim uygulamalarının popüler olduğunu ifade etmeliyiz. Ancak, yukarıdaki arama motorlarının gerisinde kaldığını itiraf etmek gerekir.
  • Baidu: Arama motoru oluşunun yanı sıra çevrimiçi ansiklopedi, anahtar kelime tabanlı tartışma forumu gibi harika özellikleri vardır.