En İyi WordPress Cache Eklentileri

  • Wordpress
  • Veridyen
  • 8 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
En İyi Wordpress Cache Eklentileri

İnternet sitenizin açılış hızı hem SEO değeriniz hem de kullanıcılara istenen deneyimi yaşatabilmeniz için önemli bir faktördür. Sayfa açılış hızınızı düşürmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır ve bunlardan birisi de WordPress sitenizde Cache eklentileri kullanmaktır. Kullanıcı deneyimini iyileştirmeniz ve sayfa açılış hızınızı düşürmeniz SEO puanınızı doğrudan etkileyeceği için arama motorlarının gözünde de yükselmenizi sağlayacaktır. Bu sayede trafiğiniz artar ve gelirlerinizde yükselme yaşarsınız. Görüldüğü gibi sadece basit bir şey olarak görülen sayfa hızı gibi bir detay bile hem SEO üzerinde hem de kazançlarınız üzerinde çok etkili olmaktadır.

En İyi Wordpress Cache Eklentileri

Ortalama olarak ideal bir süre vermek gerekirse, 2.5 saniyenin altında açılan internet sayfaları için hızlı ifadesini kullanabiliriz. İnternet sitenizin 3 saniyeden uzun sürede açılması ise hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından istenmeyen bir durum. Bu yüzden internet sayfanızın mutlaka 2.5 saniyeden daha az bir sürede açıldığından emin olun. Eğer bunu sağlamak için ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hız optimizasyonu için yapılan işlemlerden birisi olan Cache işlemini bu yazımızda sizler için anlatacağız.

Önbelleğe Alma, Cache Nedir?

Bir kullanıcı arama motorunda sorgulama yapıp internet sitenize girdiğinde sunucudan ilgili sayfayı çağırır ve sunucuda kullanıcının talep ettiği sayfayı tarayıcıya gönderir. İşte bu işlem için geçen süreye sayfa açılış hızı denir. Sayfada yer alan, resim ve video gibi zengin medya öğeleri sayfanın geç açılmasına sebep olabilir. İşte tam olarak bu noktada, WordPress Cache eklentilerinden faydalanıyoruz. Cache işlemi ile birlikte sunucuda bulunan bazı dosyalar RAM’e ya da diske kaydedilerek sunucunun yükü azaltılmaya çalışılır. Daha önce sunulmuş bir içerik hatırlanır ve sunucunun yanıt verme süresi kısaltılır.

En İyi Wordpress Cache Eklentileri

Cache Eklentilerinin Faydaları

  • Sayfanın daha hızlı yüklenmesini sağlayarak kullanıcının beklemesini veya siteden geri çıkmasını engeller.
  • Sunucunun yükü azaltılmış olur ve bu sayede sunucu daha az öz kaynak kullanır.
  • Hızın artışıyla birlikte kullanıcı deneyimi de iyileşeceği için SEO puanınıza olumlu bir katkı sağlar.
  • Cache işlemi sayfayı %90’a kadar hızlandırabilmektedir. Bu da siteniz için çok büyük bir avantajdır.

En İyi WordPress Cache Eklentileri

Yukarıda sayılan avantajlarından dolayı eğer bir cache eklentisi kullanmaya karar verdiyseniz en iyi cache eklentilerini sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

LiteSpeed Cache

Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir eklenti olan LiteSpeed Cache oldukça popülerdir ve birçok site tarafından kullanılmaktadır. En önemli özelliği gereksiz dosyaları düzenli olarak temizlemesidir.

W3 Total Cache

Tüm hostingler ile uyumlu olan eklenti, SSL desteği sunmaktadır ve mobil ile uyumludur. Hız konusunda sitenizi optimize etmek için aradığınız bütün özelliklere sahip olan eklenti ücretsiz ve açık kaynak kodludur.

En İyi Wordpress Cache Eklentileri

WP Rocket

Kullanıcı dostu ara yüzü ve hızlı kurulum sürecinden dolayı birçok WordPress kullanıcısı tarafından tercih edilen WP Rocket ücretli bir eklentidir ve 49 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulmuştur. Tarayıcı ve kullanıcıyı önbelleğe alabilen eklenti veritabanı optimizasyonu ve veritabanı temizlemesi gibi özelliklere sahiptir. CloudFlare ile uyumludur ve LazyLoad’ı desteklemektedir.

Cache Enabler

WebP formatını destekleyen ilk cache eklentisi olan Cache Enabler, tamamen ücretsizdir ve basit ara yüzüyle tüm kullanıcılara hitap etmektedir. Önbellek temizleme ve çoklu site desteği için manuel ve otomatik opsiyonları bulunmaktadır. Hızlı ve verimli olmasından dolayı birçok WordPress kullanıcısı tarafından tercih edilmektedir.

Sonuç olarak, cache eklentileri sitenizin hızına ciddi bir katkıda bulunur ve her WordPress altyapısını kullanan internet sitesinde bulunması gereken eklentilerden birisidir.