Google Data Studio Nedir ve 2021’de Nasıl Kullanılır?

 • Teknoloji
 • Veridyen
 • 4 ay önce
 • 19 Dakikalık Okuma Süresi
Google Data Studio Nedir ve 2021'de Nasıl Kullanılır?

Google Data Studio, dijital pazarlamada çok kullanışlı bir iş analizi aracıdır. Verileri analiz etmek ve strateji sonuçlarını sunmak için güzel ve kişiselleştirilmiş panolar oluşturabilirsiniz. Bu makalede, Google Data Studio hakkında bir eğitim görecek ve bu aracı kullanmanın neden önemli olduğunu öğreneceksiniz.

Verinin dijital pazarlama için gerekli olduğunu kesinlikle biliyorsunuz, değil mi? Pazar, müşterileriniz, rakipleriniz ve kendi şirketiniz hakkında değerli bilgiler getirdiği için daha verimli stratejiler oluşturmanıza olanak tanır. Ancak büyük veri bize bir zorluklar sunmaktadır. İnternet tarafından sağlanan bu sonsuz veri ile nasıl çalışılır? Google Data Studio işinize katkıda bulunabilir.

Google Data Studio, analiz etmek, pazarlama sonuçlarını sunmak ve daha iyi kararlar vermek için kullanabileceğiniz raporlar ve gösterge tabloları oluşturmaya yönelik güçlü bir araçtır. Güvenilir verilere dayanarak daha bilinçli seçimler yapmak mümkündür.

Google Data Studio Nedir ve 2021'de Nasıl Kullanılır?

Google Veri Stüdyosu Nedir?

Google Data Studio , güzel, özelleştirilebilir, etkileşimli ve duyarlı gösterge tabloları oluşturmak için ücretsiz bir araçtır. Şablonlardan paneller oluşturmak, en çeşitli grafikleri, haritaları ve tabloları kullanmak, marka kimliğinizi uygulamak ve diğer kaynakları kullanmak mümkündür. Hepsi kullanıcı dostu bir şekilde sunulmaktadır. Böylece herkes raporları oluşturabilir ve anlayabilir.

Google Data Studio, ham verileri şirketler için stratejik bilgilere dönüştüren bir İş Zekası (BI) aracıdır. Google Data Studio, veri görselleştirme aracılığıyla, şirketlerin daha az risk alması ve hedeflerine ulaşması için karar verme ve strateji oluşturmayı destekleyen metrikler ve göstergeler toplar.

Google Data Studio, küçük ve büyük şirketlerin pazarlamasına yardımcı olacak başka kaynaklar sunan Google Marketing Platform araç setinin bir parçasıdır. Aşağıda, Google Data Studio’nun oluşturabileceği bir rapor örneğini görebilirsiniz. Bir e-ticaret için Google Ads metriklerini içerir. Bu bağlantıya tıklayarak raporla etkileşime geçebilir veya hatta gösterge tablonuzu oluşturmak için bir şablon olarak kullanabilirsiniz.

Google Data Studio Ne İçin Kullanılır?

Google Data Studio, bir şirketin çeşitli alanlarında kullanılabilir. Ne de olsa iş zekası tüm alanlara nüfuz etmeli ve ekiplerin günlük yaşamlarında bulunmalıdır. Burada, pazarı anlamak, daha iyi stratejiler planlamak ve kampanyaları optimize etmek için her zaman verilerle çalışması gereken pazarlamaya odaklanıyoruz. Ancak satış, finans, insan yönetimi ve işletme departmanları da stratejilerini yönlendirmek için performans ölçütlerini göz önünde bulundurmaları gerektiğinden araçtan yararlanır. Ardından, Google Data Studio’nun özellikle pazarlama alanı için ana kullanımlarının neler olduğuna bir göz atalım.

Veri Analizi

Google Data Studio’da raporların ve gösterge tablolarının oluşturulması esas olarak veri analizi içindir. Pazarlama analitiğinde, daha derin analize izin vermek için farklı kaynaklardan gelen verileri birleştiren bir araca sahip olmak önemlidir.

Bu araçla, diğer unsurların yanı sıra web sitenizden, e-ticaret satışlarından, ücretli medyadaki performanstan, sosyal medyaya katılımdan, rakiplerinizin büyümesinden gelen verileri değerlendirebilirsiniz.

Performans Ölçümlerini İzleyin

Google Data Studio, stratejileriniz için performans metriklerini izlemenize de olanak tanır. Bir kampanya kursu boyunca tüm ekip, daha iyi sonuçlara ulaşmak için pazarlama performansını izleyebilir ve yönlerini optimize edebilir. Ve bunu, her saniye güncellenen verilerle gerçek zamanlı olarak yapabilir ve kampanyalarınızı ayarlamak için hızlı adımlar atabilirsiniz.

Google Data Studio Nedir ve 2021'de Nasıl Kullanılır?

Sonuçları Göster

Google Data Studio raporları çok görsel, etkileşimli ve anlaşılması kolaydır. Bu nedenle, dijital pazarlamanın değerini kanıtlamak için bunları kampanya ve strateji sonuçlarını sunmak için de kullanabilirsiniz. Google Data Studio gösterge tablolarını ekip, yöneticiler ve müşterilerle paylaşabilirsiniz. Diğer eylemlerin yanı sıra grafiklerle etkileşime girebilir, tarih aralıklarını değiştirebilir, görüntülemek, indirmek istedikleri verileri filtreleyebilirler.

Google Data Studio’yu Kullanmak Neden Önemlidir?

Google Data Studio, kullanabileceğiniz İş Analitiği araçları arasındadır. Farklı kaynaklardan gelen verileri gruplamak ve içgörü oluşturmak ve kararları desteklemek için bunları tek bir platformda merkezileştirmek çok önemlidir.

BI araçları, ayrı kanallarda değil, bir bütün olarak dijital pazarlamanın performansı hakkında geniş bir görüşe sahip olmanızı sağlar . Genel olarak, ekip üyeleri raporları iş birliği içinde düzenleyebilir ve raporlarla etkileşim kurabilir ve görünümü çeşitli özelliklerle özelleştirebilir. Kullanıcılar ayrıca verilerle etkileşime girebilir, filtreleyebilir, indirebilir ve diğer işlemleri gerçekleştirebilir.

Bu şekilde, kaybolabilecek, güncelliğini yitirebilecek ve iletişim gürültüsüne neden olabilecek statik ve şişirilmiş raporları e-posta yoluyla göndermeye devam etmek artık gerekli değildir.

Google Data Studio bazı yönlerden öne çıkıyor. Ana avantajı, ücretli araçlar tarafından sunulan çok sayıda özelliğe sahip ücretsiz bir araç olmasıdır. Ayrıca raporlama konusunda size zaman kazandıracak oldukça sezgisel ve kullanımı kolay bir çözümdür. Güzel ve verimli raporlar oluşturmak için BI, teknoloji veya tasarım konusunda özel bilgiye ihtiyacınız yoktur. Daha uzun bir öğrenme eğrisi gerektiren diğer platformlardan farklıdır.

Google Data Studio ayrıca diğer birçok platformla entegrasyon sunar. Google Analytics veya Google Ads gibi Google’ın kendi araçlarıyla bu entegrasyon daha da basit ve verimlidir. Bu nedenle, Google Data Studio’nun işletmenize sağlayabileceği faydaları denemeye ve görmeye değer.

Google Data Studio Nasıl Çalışır?

Şimdi bu aracın pratikte nasıl çalıştığını görelim. Google Data Studio’dan en iyi şekilde yararlanmanız için size tüm ayrıntıları göstereceğiz.

Genel olarak şu şekilde çalışır:  Platform, grafikler, tablolar ve diğer görsel temsilleri oluşturabilmeniz için farklı platformlardan veri toplar. Buradan, hedeflerinize göre gösterge tabloları oluşturmak için metrikler ve boyutlarla çalışabilirsiniz. Daha sonra bunları diğer kullanıcılarla paylaşmak mümkündür.

Google Data Studio, dört büyük özellik bloğu halinde düzenlenmiştir: Entegrasyon, dönüşüm, görselleştirme ve veri paylaşımı. Şimdi, ana özelliklerinin neler olduğunu daha iyi anlayalım.

Veri Entegrasyonu

Google Data Studio, diğer platformlardan bilgi toplamak ve her şeyi birleştirmek için veri bağlayıcıları kullanır.

En popüler pazarlama platformları Google’ın kendi araçları ve ortaklar dahil olmak üzere sunulmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Google Analitik;
 • Google Reklamları;
 • Google Arama Konsolu;
 • Google Benim İşletmem;
 • Google E-Tablolar;
 • YouTube Analytics;
 • Bing Reklamları;
 • Facebook Reklamları;
 • MailChimp;
 • HubSpot;
 • Ahrefler;
 • SEMrush;
 • Shopify;

Veri dönüşümü

Google Data Studio‘nun ikinci adımı, ham verileri daha eksiksiz ve anlamlı bilgilere dönüştürmektir.

Esnek sayılar oldukça ilgi çekici ve hatta kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle Google Data Studio, bu verileri grafikler ve tablolar için bilgi üreten daha temel öğelere dönüştürmeye çalışır. Ardından, işiniz için zeka haline gelirler.

Araç, bunu yapmanıza yardımcı olmak için bir gezgin sunar. Bu özellik, verilerle çalışmanıza, boyutlar eklemenize, matematiksel işlevler, aritmetik operatörler ve özel formüller uygulayarak bunları yararlı değerlere dönüştürmenize olanak tanır.

Explorer ile daha fazla veri analizi için ücretsiz deneyler yapabilirsiniz. İşbirliğine dayalı raporların aksine, özel olarak çalışmak için bir not defteri gibi çalışır. Uygun raporlar oluşturmadan önce platforma aşina olmak da iyi bir seçimdir.

Burada, pazarlama analitiğine ne kadar çok deneyim eklerseniz, istihbarat oluşturmak için verileri o kadar çok keşfedebilirsiniz.

Veri Görüntüleme

Veri görselleştirme, raporların ve gösterge tablolarının oluşturulmasından oluşur. Burada bilgiler grafiklere, tablolara, haritalara ve diğer görsel yardımcılara dönüştürülür. Böylece bilgilerin daha hoş ve anlaşılır bir şekilde görüntülenmesi mümkündür.

Panelleri oluştururken, hedeflerinize ve markanıza göre istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Verilere kimliğinizi vermek için logolar, simgeler, şekiller ve resimler ekleyebilir, renkleri değiştirebilir, diğer metin yazı tiplerini seçebilir ve özellikleri düzenleyebilirsiniz. Bütün bunlar temalardan ve şablonlardan yapılabilir.

Google Data Studio, raporlar için aşağıdakiler gibi en çeşitli grafik seçeneklerini sunar:

 • Tablolar;
 • Zaman serisi;
 • Çubuk grafikler;
 • Pasta grafikler;
 • Haritalar;
 • Alanlar;
 • Dağılım grafikleri;
 • Pivot tablolar.

Raporu görüntüleyen kişiler için boyut filtreleri (örneğin coğrafi alan veya kaynak), onay kutuları ve dönem gibi veri kontrolleri eklemek de mümkündür. Bu şekilde, birden fazla rapor oluşturmanız gerekmez. Ayrıca, raporlar kullanıcılar için daha etkileşimli ve ilgi çekici hale gelir.

Google Data Studio Nedir ve 2021'de Nasıl Kullanılır?

Bilgi Paylaşımı

Son olarak, Google Data Studio, verileri ve raporları paylaşmanıza olanak tanır. Tanımladığınız erişim düzeyine göre diğer kullanıcıları gösterge tablolarını görüntülemeye veya düzenlemeye davet edebilirsiniz. İşbirliği içinde, diğer ekip üyeleri aynı raporlar üzerinde çalışabilir. Değişiklikler, örneğin Google Drive’ın çalıştığı gibi otomatik olarak kaydedilir. Bu, gerçek zamanlı işbirliğine izin verir.

Bir stratejinin sonuçlarını sunmak amacıyla müşterilere veya yöneticilere raporlar göndermek için paylaşımı da kullanabilirsiniz. Bağlantıya erişmek ve her zaman güncel olan verileri görüntülemek için e-posta ile bildirim alırlar.

Eğitici: 2021’de Google Data Studio Nasıl Kullanılır?

Şimdi, bu aracı nasıl keşfedeceğinizi ve dijital pazarlama stratejilerinizde nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz için bir Google Data Studio eğiticisine göz atalım. Aracın ne kadar basit ve sezgisel olduğunu göreceksiniz.

 1. Google Data Studio’ya nasıl erişilir?

İlk olarak, Google Data Studio’ya erişmek için bir Google Hesabınızın olması gerekir. Bundan sonra, Google Data Studio web sitesine giriş yapabilirsiniz.

Nisan 2021’den itibaren en son sürümde şöyle bir ekran göreceksiniz:

Soldaki menü, en son açtığınız, önceden oluşturulmuş veya kullanıcınızla paylaşılan raporlar arasında gezinmeye yarar. Üst menü, Explorer’dan Raporlar, Veri kaynakları ve Dosyalar arasında gezinmenizi sağlar.

 1. Veri kaynakları nasıl eklenir?

Araca alıştıktan sonra, muhtemelen nasıl rapor oluşturulacağını bilmek isteyeceksiniz, değil mi? Ama önce çalışmak istediğiniz veri kaynaklarını tanımlamaya çalışın. Oluşturduğunuz raporları size sunacaklar. Bunu yapmak için soldaki menüden Oluştur > Veri Kaynağı’na tıklayın.

Sonraki ekranda Google Data Studio ile entegre etmek istediğiniz platformları seçin. Sol üst köşede, veri kaynağınızı adlandırabilirsiniz.

 1. Google Data Studio’da Rapor Nasıl Oluşturulur?

Şimdi nasıl rapor oluşturulacağını görelim. Veri Kaynağını ekledikten sonra artık “Rapor oluştur” düğmesini tıklayabilir veya Google Data Studio ana sayfasına geri dönebilirsiniz. Soldaki menüde Oluştur > Rapor’a tıklayın. Galeriden bir şablon seçebilirsiniz.

Sonraki sayfada, Google Data Studio zaten rapor için veri kaynaklarını seçmenizi ister. Bunları yukarıda gösterildiği gibi zaten eklediyseniz, “Veri kaynaklarım”a gidin ve bunları seçin.

Veri kaynağını seçtikten sonra, Google Data Studio aşağıdaki gibi bir sayfa görüntüler. Buradan raporu istediğiniz şekilde oluşturabilir, grafik, şekil ve metin ekleyebilir, düzeni değiştirebilir ve diğer işlemleri yapabilirsiniz. Bir şablondan başlarsanız, rapor zaten daha eksiksiz olacaktır. Sadece verileri düzenleyin ve istediğiniz gibi özelleştirin.

Sağdaki sütunda, raporda daha ilginç bilgiler oluşturmak için birleştirilebilen ve çaprazlanabilen veri kaynağı metrikleri ve boyutlarına ek olarak mevcut grafik seçeneklerini bulabilirsiniz.

Raporun üst menüsünde birkaç düzenleme seçeneği bulabilirsiniz. Örneğin, “Grafik ekle”ye tıklayıp tüm olasılıkları görmek mümkündür.

Raporu görüntüleyen kullanıcı tarafından dinamik kontrol seçenekleri eklemek için “Kontrol ekle”ye de tıklayabilirsiniz.

Menünün sonunda Tema ve Düzen seçeneklerini de bulacaksınız. Raporu istediğiniz gibi özelleştirmenize izin verirler. Tüm düzenleme ve görüntüleme seçeneklerine erişmenin yanı sıra üst menüde rapor adını düzenleyebileceğinizi unutmayın. Sağ tarafta ayrıca raporun bir kopyasını oluşturmak, verileri güncellemek, paylaşmak ve görüntülemek için butonlar bulunmaktadır.

Paylaş’ı seçerek diğer kullanıcıları davet edebilir, e-posta ile gönderebilir, bağlantıyı kopyalayabilir, raporu gömebilir veya PDF olarak indirebilirsiniz.

 1. Explorer nasıl kullanılır?

Explorer hala beta sürümünde olduğundan bazı özellikler sınırlı olabilir. Explorer’da daha önce de açıkladığımız gibi deney yapmak, verilerle çalışmak, analizler yapmak ve ardından raporlarla ilerlemek amaçlanıyor.

Bazı kanalların verilerini keşfetmek, boyutlar eklemek ve daha derinlemesine analiz yapmak için kullanabilirsiniz. Bir rapor oluşturmadan önce zorunlu bir adım değildir, ancak bir taslak olarak iyi çalışır ve yine de daha güçlü iç görüler oluşturabilir.

Bu nedenle, Explorer’ı kullanmak için Google Data Studio ana sayfasına gidin ve Oluştur > Gezgin’i tıklayın.

Ardından, keşfetmeye başlamak için bir veri kaynağı eklemenizi isteyen boş bir sayfa göreceksiniz.

Bir veya daha fazla veri kaynağı seçerken sağdaki menüde grafik seçeneklerinin yanı sıra kullanabileceğiniz veriler, boyutlar ve stiller göreceksiniz.

Grafik verilerini filtrelemek için çalışmak istediğiniz boyutları ve metrikleri sağdaki Kullanılabilir Alanlar panelinden üstteki filtre çubuğuna sürükleyin. Ardından grafiği mevcut bir rapora kopyalayabilir veya Gezgin alanından yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Seçenekleri kontrol etmek için Paylaş düğmesini tıklayın. Gezgini bir Veri Kaynağından veya Rapordan da kullanabilirsiniz. Örneğin, veri kaynağı ayarlarında Keşfet düğmesini tıklayın ve grafikler oluşturmaya ve verilerle çalışmaya başlayın.

Öte yandan bir raporda, daha spesifik grafikleri keşfetmek, örneğin yeni bir boyut eklemenin veya onu diğer verilerle birleştirmenin nasıl bir his olduğunu görmek ilginizi çekebilir. Ardından, grafiğe sağ tıklayın ve Keşfet’e gidin. Ardından, Google Data Studio, üzerinde çalışabileceğiniz yeni bir Gezgin açar.

Artık Google Data Studio’yu kullanmaya nasıl başlayacağınızı biliyorsunuz . Eğitimimiz, araca nasıl erişeceğinizi, diğer platformları nasıl entegre edeceğinizi, ilk raporlarınızı nasıl oluşturacağınızı ve daha iyi analiz için verileri nasıl keşfedeceğinizi gösterdi.

Zaman kazanmak ve daha anlaşılır ve güzel raporlar oluşturmak istiyorsanız, Google Data Studio harika bir ortak olabilir. Veriye dayalı pazarlamada bu tür bir araç, ekiplerin günlük faaliyetleri ve karar vermeleri için gereklidir. Siz de Google Data Studio’yu ihtiyacınız olan tüm alanlarda rahatlıkla kullanabilir ve eksiklerinizi bu uygulama aracılığı ile giderebilirsiniz. Google Data Studio aynı zamanda kullanıcılara ücretli eklentiler sunarak pek çok ihtiyacı minimuma da indirmektedir. Web sitesini inceleyerek bu konu hakkında da detaylı bilgiler edinmek ve uygulamak mümkün olabilmektedir. Premium üyelik ile tüm eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Google Data Studio Nedir ve 2021'de Nasıl Kullanılır?

Google Data Studio’nun Nasıl Kullanılacağına Dair 7 İpucu

 

Google Data Studio‘nun uygulanabilirliği o kadar büyüktür ki kaybolmak tehlikelidir. Ancak bu sorunu yaşamamak için kullanımıyla ilgili bazı önemli ipuçları verelim:

 

➜ Her rapor için bir hedef belirleyin, böylece kafanız karışmaz ve bilgileri özetlersiniz.

 

➜ Veri kaynaklarınız kolay entegre edilmektedir.

 

➜ Ellerinizi kirletmeden önce pratik yapın. Bunun pratikte nasıl çalıştığını görmek için gezgini kullanın.

 

➜ Sıfırdan bir tane oluşturmaya başlamadan önce 11  ön modelle başlayın.

 

➜ Geri bildirim almak için iş arkadaşlarınızla ve toplulukla paylaşın.

 

➜ Raporunuzu, örneğin etkileşimli öğelerle özelleştirmek için aracın özelliklerini kullanın.

 

➜ Bilgileri nerede bulacağınızı bilmek için raporlarınızı standartlaştırın.