Hosting Firması seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Hosting
  • Veridyen
  • 2 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Hosting Firması seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Günümüzde Hosting Firması seçimi çok önemlidir. Teknolojinin ve internetin artık neredeyse her eve girmesiyle birlikte birçok kişi için internet dünyasındaki gelişmeleri izleme ve bu gelişmelere katılma fırsatı doğdu. İçinde bulunduğumuz yüzyıla damgasını vuran gelişme de internet oldu. İnsanlar artık internet üzerinden alışveriş yapabiliyor, kitap veya gazete okuyabiliyor hatta sinemaya gitmeden film izleyebiliyor. Tabii ki, hayatımızın bir parçası olan bu internet sitelerinin de bir yerde barınma yani hosting ihtiyacı bulunuyor.

Herkesin artık hazır içerik yönetim sistemleriyle kolayca internet sitesi kurabildiği ve kullanabildiği günümüz dünyasında hosting, herkesin bilgi sahibi olmadığı bir alan olmasından dolayı korkutucu görünüyor. Barınma noktasında çok fazla teknik detay bulunduğu için sadece içerik üretmek isteyen birisinin yapabileceği en iyi şey, iyi bir hosting firması seçmesidir. Tabii ki, bu seçimde bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Hosting Firması

Hosting firması seçiminde önemli noktalar

Tecrübe

Bir hosting firmasında aranması gereken en önemli özellik tecrübedir. Yıllardır bu sektörde hizmet vermiş bir firma, daha fazla zorlukla karşılaşmış ve çözüm üretmiş olacağı için tecrübeli bir firmanın seçilmesi kullanıcının yararınadır. Zorlu bir durumla yüz yüze gelindiğinde hosting firmasının iyi aksiyon alabilmesi, belki de kaybolacak binlerce veriyi ya da aksayan bağlantıdan dolayı vazgeçen müşterileri kurtarabilir.

Destek

Önceliği içerik üretmek veya internet sitesinden ticaret ve pazarlama işlemlerini devam ettirmek isteyenler için internet sitesinin sunucu kaynaklı sorunları çok büyük bir dert olarak görülebilir. Hatta çoğu internet sitesi sahibinde görüldüğü gibi, kişi tek satır kod yazmayı dahi bilmiyor olabilir. Bu durumda teknik desteği iyi bir hosting firması, aklınızdaki soruları cevaplandırmada ve internet sitenizin sorunlarını hızlı bir şekilde çözmede hayati bir rol oynayabilir.

Yasal Adres

Bir firmanın yasal adresi olması, o firmaya duyulacak güven açısından çok önemlidir. İnternet üzerinden bireysel olarak hosting hizmeti veren yer sağlayıcılarının bulunması, hiçbir yasal normla bağlı olmadıkları için bu kişilerin herhangi bir sorumluluk anında kaçmasına veya müşteriyi yüzüstü bırakmasına neden olmaktadır. Yasal adresin olması, bir güvenilirlik simgesidir.

Fiyat Politikası

Firmaların fiyat politikası da güvenilirlik simgelerinden biridir. Müşterisine sunduğu fiyat politikasını koruyan firmalar, öncelikli tercih sebebi olmalıdır. Çünkü değişen maliyetlere rağmen fiyat politikasını müşteri aleyhine güncellemeyen bir firmanın, önceliğinin müşteri memnuniyeti olduğunu söylemek mümkündür.

Hosting Firması seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Müşteri Yorumları ve Referanslar

Bir hosting firmasında müşteri olmadan önce yapabileceğiniz en iyi şey sizden önceki müşterilerin yorumlarını okumak olabilir. Bu, firmanın müşterilerine nasıl davrandığı ve müşterileriyle ilgilenip ilgilenmediği noktasında size önemli ipuçları verir. Bir diğer kriter ise firmaların çalıştığı büyük firmalara, referans olarak gösterdiği isimlere bakmaktır. Bir firma, bünyesinde çok önemli şirketlere hizmet veriyor ve onlarla iş sürekliliğini sağlayabiliyorsa bu, firmanın yeterli memnuniyet düzeyine sahip olduğunu gösteren bir noktadır.

Üslup

Üslup her ne kadar dikkate alınmayan, önemsiz olarak görülebilen bir kriter ise de, aslında hosting firması çalışanlarının müşterileriyle kurduğu iletişimi anlayabilmek için bakılacak en önemli referans noktasıdır. Müşterileriyle sorun çözücü, saygılı ve başarılı iletişim kurmayı başaran firmalar, arkaplanda bu konuda çalışmalar yapmış ve çalışan eğitimleri düzenlemiş firmalar olmaktadır. Bu da, müşteri memnuniyeti için atılmış bir adım olacağı için müşteri açısından firma seçiminde dikkate alınmalıdır.

Yazıyı özetlemek gerekirse, iyi bir hosting firması alanında tecrübeli ve sektörde uzun yıllardır bulunan, başarılı teknik desteğe ve iyi bir iletişime sahip, faaliyetlerini yasal olarak yürüten ve müşteri memnuniyetini maliyetlerinden üstün tutan firma olarak görülebilir. Hosting firması seçiminde bir müşterinin dikkate almasında fayda olan önemli kriterler bunlardır.