Instagram Gelişmiş Arama Seçenekleri Vaat Ediyor!

  • Teknoloji
  • Veridyen
  • 9 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Instagram Gelişmiş Arama Seçenekleri Vaat Ediyor!

2021 yılında olduğumuz şu günlerin favori sosyal medya uygulaması hiç şüphesiz Instagram! 2010’ların başından bu yana popüler olan Instagram; hayatını başkalarıyla paylaşmak isteyenler için en doğru seçenek! Siz de Instagram sayesinde sosyalleşme şansına erişebilirsiniz.

Instagram; piyasaya çıktığı günden bu yana çok fazla eleştiri alıyor. Geçen zaman içerisinde kendisini yenileyememesi dolayısıyla bir dönem kullanıcı kaybı tehlikesi dahi yaşayan Instagram; çağa ayak uydurma konusunda geri kalmamak adına elinden geleni yapıyor. Instagram; kullanıcıların çok daha nitelikli arama yapmasını mümkün kılacak! Peki, bu nasıl mümkün olacak? Gelin, yakından bakalım!

Instagram Gelişmiş Arama Seçenekleri Vaat Ediyor!

Instagram Hangi Özelliklerini Devreye Sokmaya Hazırlanıyor?

Instagram; kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına yoğun bir çaba içerisine girdi. Bu noktada, her şeyden önce, aramaların çok daha sezgisel olması hedefleniyor. Gelişmiş ve yeni özellikler; test aşamasında! Bu konuyla ilgili güzel bir gelişme mevcut! Instagram kullanıcılarının hesap isimleri veya etiketler yerine konu başlıkları ile arama yapması mümkün hale gelebilir. Bir başka deyişle, kullanıcıların arama yaparken kendilerini sınırlandırmalarına gerek olmayacak.

Instagram’ın hali hazırdaki arama seçenekleri iyi değil! Hatta, birçok kullanıcının sırf bu yüzden Instagram’ı terk etmek istediği dahi biliniyor. Bu konuyu güzel bir örnekle açıklamak mümkün! Instagram arama kutucuğuna restoranlar yazdığınız takdirde karşınıza birtakım hesaplar veya etiketler çıkabilir. Bir başka deyişle, istediğiniz restoran türünü görmek adına detaylı bir araştırma yapmanız gerekebilir. Bu noktada, istediğiniz şeye ulaşmak adına tahmin ettiğinizden daha çok zaman harcayabilirsiniz.

Instagram Gelişmiş Arama Seçenekleri Vaat Ediyor!

Instagram; arama konusunda kendisini geliştirmeyi hedefleyen bir uygulama! Güncelleme sayesinde konu üzerinden arama yapmak mümkün hale gelecek. Hatta, Instagram; arama konusunda Pinterest’in sunmuş olduğu deneyime benzer bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor. Konu hakkında görüşlerini bildirenlerin başında Instagram CEO’su Adam Mosseri de geliyor. Mosseri; yeni arama türüne ilgi araması adını verdiklerini ifade etti. Buna ek olarak, bu aramanın ne boyutlarda olduğunu bizzat şirket içerisinde test ettiklerini de sözlerine ekledi. Yeni arama deneyimi; en azından şu aşamada yoluna sorunsuz olarak devam ediyor. Geniş bir konu ve dil grubu eşliğinde test edilen ilgi araması; yakın zamanda yepyeni sürprizlerle karşınıza çıkabilir. Bunun yanı sıra, Mosseri; deneyimi daha iyi bir hale getirmek adına çalıştıklarını da sözlerine ekliyor.

Instagram Sesli Arama Neler Vaat Ediyor?

Dünyanın milyonlarca kullanıcıya sahip olan bir numaralı sosyal medya uygulaması Instagram; bilhassa Facebook’un çatısı altına girdiği günden bu yana eleştirilerin merkezinde bulunuyor. Instagram; kendisine yöneltilen tepkilerin farkında! Bu yüzden, kendisini geliştirmek adına elinden geleni yapıyor. Kullanıcılarına yepyeni özellikler sunmaya devam eden Instagram’ın son bombası ise sesli arama olacağa benziyor.

Instagram Gelişmiş Arama Seçenekleri Vaat Ediyor!

Instagram sesli arama seçeneği birçok kişiyi heyecanlandıracak. Hatta, bu özelliğin Instagram’ı çok daha eğlenceli hale getireceğini ifade edebiliriz. Her şeyden önce, şarkılar üzerinden arama yapmak mümkün hale gelecek. Arama sonuçları ise kullanıcıların ilgisini çekecek türden! Çünkü, şarkılar kullanılarak yapılan aramalar sonucunda kullanıcıların karşısına söz konusu şarkının kullanıldığı Reels paylaşımları çıkacak. Hatta, kullanıcıların bu şarkıyı sonraki paylaşımlarında kullanmak adına kayıt etmeleri de mümkün hale gelecek. Bu özellik; güncel tarih itibariyle bazı kullanıcılar tarafından kullanılıyor. Buna ek olarak, özellik ile ilgili ekran görüntüleri de ortada dolaşmaya devam ediyor.

Instagram; yeni arama özelliğiyle bilhassa Reels kullanımını arttırmayı hedefliyor. Buna ek olarak, Instagram’ın bu özelliğinin TikTok’un Sesler kısmı ile çok sayıda ortak özelliğinin olduğunu ifade etmeliyiz.

Instagram; tüm bu özellikleriyle yaşamış olduğu gelir kaybını telafi etmek istiyor.