İyi Bir Notebook Nasıl Seçilir?

İyi Bir Notebook Nasıl Seçilir?

Notebook, masaüstü bilgisayarlardan sonra hayatı kolaylaştıran bilgisayar modelleri arasında yerini korumaya devam etmektedir. Özellikle iş hayatında taşınabilir olması nedeniyle de pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Boyut, ağırlık ve kullanım kolaylığı da elbette bu durumu yakından etkilemektedir. Sadece iş hayatında değil devamlı olarak şehir değişikliği yapmak zorunda olan öğrenciler ya da gittiği yerde projesine devam etmek isteyen kişiler de yine notebook kullanımı gerçekleştirmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kişilerin ihtiyaçlarına göre notebook özellikleri de her geçen gün değişiklik göstermektedir. Yeni özelliklerin bilgisayarlarla entegre edilmesi de kullanıcılara cazip gelmekte ve yeni modellere yönelim artmaktadır. Yeni bir notebook satın alırken kullanıcıların da mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar söz konusu olabilmektedir.

İyi Bir Notebook Nasıl Seçilir?

Yeni bir notebook almanız gerekiyor ancak hangisinin size uygun olduğunu tam olarak bilmiyor musunuz? Bugün piyasada, çeşitli fiyatlarda ve çok farklı özelliklere sahip, seçimi oldukça zorlaştıran birçok model var.

Hangi modelin sizin için doğru olduğu konusunda hala birçok şüpheniz varsa, bugünün makalesinde size nasıl dizüstü bilgisayar seçeceğinizi gösteriyor olacağız. Notebook seçimi yapmak oldukça önemlidir ve büyük masraf gerektirmektedir. Notebook satın alırken ise ihtiyaçlara cevap verebilecek ve son derece yeni bir model satın almak da oldukça önemlidir. İşlemci iyi olacak mı? RAM yeterli olacak mı? Oyunlar ve programlar sorunsuz ve sorunsuz çalışacak mı? Çok fazla soru vardır ve sorularınızı olabildiğince hızlı bir şekilde cevaplamak ve hangi modeli seçeceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için yazımızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki başlıklarda bir notebook satın alırken bilmeniz ve uygulamanız gereken her şey tüm detaylarıyla açıklanmıştır.

Donanım ve teknik özellikler

Notebook alırken ilk bakacağınız şeylerden biri bilgisayarın sahip olduğu teknik özelliklerdir. Donanım, her PC için temel bir unsurdur ve doğru olanı seçmek, bir yıl içinde zaten eski olan veya ilk günden itibaren istediğiniz programları ve oyunları çalıştıramayacak bir bilgisayarınız olmamasını sağlar. Bu noktada gerçekten söylenecek çok şey var ama mümkün olduğu kadar kısa olmaya söz vererek temel hususları 4’e indirdik.

İyi Bir Notebook Nasıl Seçilir?

İşlemci

İşlemci, herhangi bir bilgisayarın kalbidir ve iyi bir dizüstü bilgisayar seçerken bakılması gereken en önemli bileşenlerden biridir. Hepsinden önemlisi, bir dizüstü bilgisayarda değiştirmesi neredeyse imkansız ve uygun olmayan bir CPU seçerseniz, yükseltme yapamazsınız, ancak yeni bir bilgisayar satın almanız gerekir. Bugün piyasada ağırlıklı olarak Intel ve AMD var ve bunlara yalnızca bazı MacBook Pro ve Air modellerinde bulunan yepyeni Apple çipi ekleniyor. Bu nedenle, ilk ikisi arasındaki farkları anlamak daha önemlidir. Gerçekte performans isteyenler her zaman Intel Core’u hedeflerken, AMD’nin üst sınıflarda bile çok iyi modelleri olmasına rağmen daha ucuz notebooklarda daha yaygındır. Notebook için işlemci en önemli unsurlardandır ve turbo özelliğinin bulunup bulunmadığı da notebook seçimi yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Gerçekten de, düşük maliyetli bir PC için Amd seçtiğinizde, daha iyi bir performans/fiyat oranına sahip olması, ayrıca düşük enerji tüketimi ve oldukça iyi bir entegre ekran kartı ile övünmesi nedeniyle bile tercih edilir.

Ancak güçlü bir dizüstü bilgisayar seçmek istediğinizde, hem oyun modelleri hem de profesyonel iş istasyonları söz konusu olduğunda, Intel hala çoğu kullanıcının favori markası ve en çok tavsiye edilen markadır.

Veri deposu

İşlemci size bilgi işlem gücü veriyorsa, RAM, CPU’nun kullanması gereken programların ve dosyaların kopyalandığı ultra hızlı bellektir. Ne kadar fazla RAM’iniz varsa, bilgisayarınız o kadar hızlıdır.

Sahip olmanızı önerdiğimiz minimum miktar 8GB’tır.. Ev içi bir kullanıcı için 4 bile yeterli olabilir ama gerçekten minimumdasınızdır ve notebook tam tersine çok hızlı olmayacaktır. Özellikle fotoğraf ve video düzenleme, tasarım ve programlama ile ilgili olarak ağır programlarla çalışmak için bilgisayar kullananlar, 8GB genellikle yeterli değildir ve 16’ya odaklanmak daha iyidir. Son olarak, oyun dizüstü bilgisayarlarında oynamak istiyorsanız sorunsuz oyun oynamak için 32GB RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünmenizi tavsiye ederiz.

Açıkçası bu, özellikle Apple’ın bilgisayarlarına gittiğinizde oldukça pahalı bir bileşen. Hangisini ve nasıl dizüstü bilgisayar seçeceğinizi bilmiyorsanız, 2021’de hangi Mac’i satın almanın daha iyi olduğu internet üzerinden araştırabilirsiniz.

İyi Bir Notebook Nasıl Seçilir?

Ekran

Bilgisayarınızı seçerken ekrana da bakmanız önemlidir. Bunun için esas olarak boyutu ve çözünürlüğü dikkate almalıyız. Ancak grafiklerde veya hareket halinde çalışanlar için parlaklık ve kontrast da çok önemli parametrelerdir.

Boyutlar açısından, en çok tercih edilen dizüstü bilgisayarların ekranları 13 ila 15 inç arasındayken, oyun ve iş istasyonlarına yönelik modellerinkiler bile 17’ye ulaşıyor. Ekranın köşegeni, dizüstü bilgisayarın boyutunu ve dolayısıyla ağırlığını çok etkiliyor. Bu nedenle rahat ve taşıması kolay bir dizüstü bilgisayar arayanlar, ekranı pek çok kişiye küçük gelse de genellikle 13” i tercih ediyor. Öte yandan evde kullananlar ve fazla taşımayanlar 15’i tercih etseler iyi olur.

Çözünürlük açısından, günümüz dizüstü bilgisayarlarının çoğu FullHD’dir. Ancak, yalnızca HD ekranlı bilgisayarlar (düşük maliyetli PC’ler) ve hatta 4K ekranlı modeller de vardır. Bununla birlikte, ikincisi dizüstü bilgisayarlarda hala nadirdir, özellikle böyle yüksek bir tanım 21 ”in altındaki bir ekranda oldukça işe yaramaz ve her şeyden önce çok fazla enerji tükettikleri için dizüstü bilgisayarın özerkliğini büyük ölçüde azaltırlar.

En iyi ekrana sahip dizüstü bilgisayar her zaman Retina Ekranlı MacBook olmuştur, ancak 1440p ve 4k paneller sayesinde ona ayak uydurabilen daha fazla rakip söz konusudur.

Depolama alanı

Bilgisayarınızın dahili belleği söz konusu olduğunda, iki hususun dikkate alınması gerekir. Birincisi, bellek türüyle ilgiliyken; ikincisi, sahip olacağınız depolama alanının GB cinsinden kapasitesiyle ilgilidir.

Bilgisayarın hızıyla ilgili olarak tür çok daha önemlidir. Pratikte bir HDD (Sabit disk sürücüsü) veya bir SSD (katı hal sürücüsü) arasında seçim yapmanız gerekir. İlki genellikle daha büyük bellek kapasiteleri sunar ve maliyeti çok daha düşüktür, ancak hızları yeni SSD’lerden 10 kata kadar daha düşüktür.

Bunun için SSD’li bir bilgisayar tercih etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz, veri ve dosya kaydetmeniz gereken alan çok daha az olsa bile bilgisayarınız önemli ölçüde daha hızlı olacaktır.

Hala fiyatı mümkün olduğunca düşürmek için eski HDD sabit disklerini takan daha ucuz bilgisayarlardan bazıları bulunur. internette gezinmek ve bazı belgeler yazmak gibi temel ihtiyaçlarınız varsa, yine de iyi olabilirler, ancak çok fazla değildir. Neyse ki sabit disk, çok daha hızlı olan yeni bir SSD ile kolayca değiştirilebilir ve daha iyi performansa ihtiyacınız olduğunda bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Video kartı

İş veya çalışma amaçlı dizüstü bilgisayarlarda GPU her zaman çok önemli olmasa da, oyun oynamak için iyi bir dizüstü bilgisayarı nasıl seçeceğinizi arıyorsanız, ekran kartı göz önünde bulundurmanız gereken en önemli özelliklerden biridir.

Video oyunu grafikleri giderek daha gelişmiş ve gerçekçi hale geliyor: bu, güçlü bilgi işlem gücü ve bilgisayar hızı (dolayısıyla güçlü bir CPU ve çok sayıda RAM) ve aynı zamanda görsel efektleri mümkün olan en iyi şekilde üretebilen iyi bir grafik kartı gerektiriyor.

GPU, oyun oynamanın yanı sıra grafik veya tasarım alanında çalışanlar için de önemlidir. Hem fotoğraf ve video düzenleme gibi multimedya içeriklerinin oluşturulmasında hem de 3 boyutlu nesnelerin oluşturulmasında ve simülasyon programlarında çok önemlidir.

İyi Bir Notebook Nasıl Seçilir?

Diğer önemli özellikler

Donanım kesinlikle çok önemli bir unsur; ancak hepsi bu kadar değil. Ayrıca estetik özellikler, bütçe ve bakılacak diğer işlevler de var. Bazıları nesnel olmaktan çok öznel olarak kabul edilebilirken, çoğumuz için genellikle teknik özelliklerden daha önemlidir.

Örneğin güçlü bir bilgisayar, ne kadar hızlı olursa olsun, çok ağırsa ve çok az özerkliğe sahipse, çok seyahat edenler ve hareket halinde çalışanlar için işe yaramaz. Bu nedenle şekil, fiyat, boyut ve özerklik, kişinin ihtiyaçlarına uygun bir dizüstü bilgisayar seçmek istediğinde bakması gereken temel parametreler haline gelir.

Şekil ve tip

Bu yönüyle sadece bilgisayarın estetik olarak nasıl olduğunu kastetmiyoruz, aynı zamanda PC tipini de kastediyoruz. Günümüzde aslında klasik notebookların yanı sıra çok sayıda 2’si 1 arada veya tablete dönüştürülebilen bilgisayarlar var. Ekranın 360° dönebildiği ve bilgisayarın alt kısmına mükemmel şekilde yapıştığı modellerdir.

Bu tip, dokunmatik ekranı ve kalemi sayesinde normal bir defter gibi not alabilen öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Daha sonra tezi veya taslak belgeleri yazmaları gerektiğinde, 2’si 1 arada bir defter şekline döndürerek ve klasik klavyeyi kullanarak bunu yapabilirler.

Boyutlar ve ağırlık

Hareket halindeyken çalışıyorsanız, gerçekten taşınabilir, yani kompakt ve hafif, ayrıca mükemmel özerkliğe sahip bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Ultrabook veya ultra taşınabilir olarak adlandırılan bilgisayarlar, bu ihtiyacı olan kullanıcılar için doğmuştur ve birkaç santimetre kalınlıkta ve bir kg’ın biraz üzerinde ağırlıkta mükemmel performans sağlayabilen modellerdir.

MacBook Air bu türdeki ilk dizüstü bilgisayardı ve uzun yıllar tek seçenekti, ancak bugün bu sektördeki model çeşitliliği sürekli artıyor. Apple notebook’un ana rakibi, bazı barlarda veya restoranlarda wifi aramak zorunda kalmadan veya her zaman cep telefonuna başvurmak zorunda kalmadan her yerde internete sahip olmak için modellerinde bir SIM yuvası bile entegre eden Lenovo Thinkpad’dir.

Ancak ne yazık ki, bu modellerde, genellikle iyi bir grafik kartından vazgeçmeniz ve neredeyse her zaman, herkesin bildiği gibi, oyun oynamak için hiç iyi olmayan ve hatta multimedya içeriğini düzenlemek için pek iyi olmayan entegre karta güvenmeniz gerekir. Öte yandan iyi bir GPU’ya sahip bir dizüstü bilgisayar seçmeye çalışanlar, boyut ve ağırlıktan ödün vermeleri gerektiğini biliyorlar.

Fiyat

Açıkçası, dizüstü bilgisayarın maliyeti de satın alacağınız dizüstü bilgisayarın performansından, boyutundan ve özelliklerinden ödün verilmesinin ana nedenlerinden biridir.

Büyük bir bütçeniz olduğunda, model seçimi eksik değildir, aslında aynı zamanda iyi olan ucuz notebook çeşitlerinden bile daha fazladır. Üst uçta, hafiflik ve taşınabilirliği yüksek özerklik, iyi performans ve hatta olağanüstü bir tasarımla birleştiren oyun, grafik veya ultra taşınabilirliğe özel modeller arayabilirsiniz.

Fiyatına göre en iyi olan bilgisayarlar, genellikle fiyatları 700 ile 1000 € arasında olan orta sınıf bilgisayarlardır. Ancak Mac isteyenler için minimum maliyet 1200 € civarında. Elbette, iyi dizüstü bilgisayarlar, gerçekten çok iyi, ancak maliyeti yüksek. Tasarruf etmenin tek yolu yenilenen pc sitelerinden MacBook almaktır.

Çalışmak için veya en fazla günlük kullanım, müzik ve video akışı için bir bilgisayar aradığınızda, 500 €’dan daha az bir fiyata ev veya okul kullanımı için ihtiyacınız olan her şeyi sunan ucuz bir dizüstü bilgisayar kolayca yeterli olabilir.

Özerklik

Genellikle evden uzakta çalışanlar veya her zaman el altında bir elektrik prizinin bulunmadığı okulda PC’yi kullananlar, pil ömrüne özellikle dikkat etmelidir. Neyse ki, günümüz dizüstü bilgisayarları geçmişe kıyasla çok daha iyi bir özerkliğe sahip ve hatta temel modeller 4-5 saati geçebiliyor. Daha sonra, yüksek özerkliğe ihtiyaç duyanlar için özel olarak tasarlanmış ve tüm gün dayanabilecek bir pile sahip dizüstü bilgisayarlar var.

MacBook, 10 saatin üzerinde çalışma süreleri sunan ilk ultrabooklardan biriydi, ancak bugün belirli kullanım türleri için daha iyi olmasa da benzer dayanıklılık sunan birçok başka model var, örneğin Lenovo bunlar içerisinde en iyi örneklerden biridir.

Bunların hala orta-yüksek fiyat aralığındaki bilgisayarlar olduğu ve maliyetleri her zaman 1000 €’yu aştığı belirtilmelidir.

İyi Bir Notebook Nasıl Seçilir?

Dizüstü bilgisayarın işletim sistemi

Nasıl bir dizüstü bilgisayar seçeceğinizi anlamak istediğinizde önemli bir rol, sahip olmak istediğiniz işletim sistemini dikkate almaktır. Programlar, oyunlar ve kullanıcı deneyimi ile uyumluluk büyük ölçüde buna bağlıdır.

Şu anda satışta olan bilgisayarların çoğu, şüphesiz dünyanın en popüler olan Windows işletim sistemine sahip. Bununla birlikte, Apple’ın OSx’i, özellikle kullanım kolaylığı, kalitesi ve güvenliği açısından, Microsoft’unkinden açıkça üstündür.

Bu ikisine alternatifler, kullanıcı tarafında daha fazla teknik bilgi gerektiren Linux ve ağın ve çevrimiçi uygulamaların tüm potansiyelinden yararlanan bir işletim sistemi olan ChromeOS’tur.

Bir bilgisayar oyun amaçlı alınacaksa sadece Windows tercih edilmelidir, çünkü diğer işletim sistemlerinden hiçbiri piyasadaki tüm oyunları çalıştıramaz. Öte yandan profesyonel bir notebook arayanlar, kullanmaları gereken programlara göre MacBook veya Linux da tercih edebilirler. Ancak bir öğrenciye göre, eğitim için gerekli tüm özellikleri ve programları sundukları için dördü de iyidir.

2021’de hangi notebook alınır?

Sonuç olarak, yapmak istediği çeşitli kullanımlara bağlı olarak 2021’de hangi dizüstü bilgisayarı satın almaya değer olduğuna dair bazı tavsiyelere bakalım. Açıkçası, aşağıda bulacağınız modeller, dizüstü bilgisayarınızı seçerken yukarıda sıralanan tüm faktörler ve diğer önemli hususlar göz önünde bulundurularak seçilmiştir.

Hem okul hem de iş için ideal, çok yüksek özerkliğe, iyi performansa, hafif ve taşınabilir özelliklere sahip, fiyatına kıyasla en iyi dizüstü bilgisayarı arıyorsanız, MacBook Air kesinlikle seçmeniz gereken dizüstü bilgisayardır. Her zaman 1200 € civarında harcamayı göze alabildiğiniz sürece iyi bir tercih olacaktır.

Öte yandan, ucuz bir bilgisayar arıyorsanız, HP G8 veya Acer ChromeBook 314 önerilebilir bilgisayarlar arasında yer almaktadır. Birincisi Windows’a sahiptir, bu nedenle en sık kullanılan programlarla uyumludur, ikincisi ise birçok işlem için iyi bir internet bağlantısı gerektiren ChromeOS’a sahiptir, ancak aynı zamanda daha fazla özelliğe sahiptir. Hem günlük ev kullanımı hem de okul kullanımı için mükemmel modellerdir ve sunduklarına göre çok az maliyetlidirler.

Video oyunu tutkunları için şu anki en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından biri MSI GP66 iken, yüksek performanslı bir iş istasyonuna ihtiyaç duyanlar için 16 ” MacBook Pro veya Lenovo Legion 7 tercih edilebilir. Tüm bu açıklamalardan sonra hangi notebookun hangi bütçeye ve kullanım durumuna uyup uymadığı kontrol edilmeli ve sonrasında notebook seçimi gerçekleştirilmelidir. Yukarıda belirtilen tüm özellikler en iyi şekilde araştırılmalı ve seçim yaparken de göz ardı edilmemelidir.