Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak Adına Neler Yapabilirsiniz?

Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak Adına Neler Yapabilirsiniz?

Kişisel bilgi güvenliğini sağlamak adına neler yapabilirsiniz? Sizler için derledik!

Teknoloji sayesinde hayatımız geçmiş yıllara kıyasla daha kolay hale geldi. 2021 yılında olduğumuz şu günlerde elektrik veya su faturası ödemek adına bankaya gitmek zorunda değiliz. Buna ek olarak, sınav başvurularını dahi internetten yapabiliyoruz. Elde etmiş olduğumuz kolaylıkların bir de riskli yönleri bulunuyor. İşlerimizi halletmek adına farkında olmadan kişisel bilgilerimizi internette paylaşıyoruz. Ancak, bu duruma bir dur demek gerekir! Hem kişisel hem de hassas bilgilerin korunması noktasında birtakım adımları atmak zorundasınız. Kendinizi bu şekilde güvende tutmalısınız. Gelin, hep birlikte kişisel bilgi güvenliğini sağlamak adına yapabileceklerinize bakalım!

Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak Adına Neler Yapabilirsiniz?

Hangi Bilgilerinizi Korumanız Gerekiyor?

Her şeyden önce, hangi bilgilerinizin değerli olduğunu ve mutlaka korunması gerektiğini bilmelisiniz. Kimlik bilgileri başta olmak üzere e-devlet giriş bilgileri, internet bankacılığı giriş bilgileri, elektronik posta giriş bilgileri ve kredi kartı bilgileri; kesinlikle korumanız gereken bilgiler arasında bulunuyor. Ancak, bu bilgileri korumak adına çok sayıda önlem almalısınız. Bu önlemlerden herhangi birisini atladığınız takdirde diğerlerinin pek bir anlamı kalmayabilir.

Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak Adına Neler Yapabilirsiniz?

Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak İsteyenlerin Atması Gereken Adımlar!

  • İlk olarak, kişisel ve hassas bilgilerinizi kesinlikle bilgisayarınıza kaydetmemelisiniz. Çünkü, çok sayıda virüs ve casus yazılım; bilgisayarınızda bulunan önemli bilgileri ele geçirmek isteyebilir. Bir başka deyişle, korumanız gereken bilgileri hiçbir şekilde bilgisayarınızda bulundurmamalısınız. Ancak, bu bilgileri bazı sebeplerden dolayı elektronik ortamda tutmak isteyebilirsiniz. Bu gibi hallerde, şifreli USB bellek kullanmanız gerekiyor. Buna ek olarak, bilhassa kredi kartınızı alışveriş yaptığınız sistemlere kesinlikle kayıt ettirmemelisiniz.
  • Takdir edersiniz ki, internette çok sayıda alışveriş sitesi bulunuyor. Hatta, e-ticaret siteleri sayesinde evden çıkmadan alışveriş yapabilme ayrıcalığına erişirsiniz. Ödemelerinizi ise kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Fakat, birtakım alışveriş sitelerinin kullanıcıların kredi kartı bilgilerini sisteme kaydetme noktasında ısrarcı davrandıkları biliniyor. Her alışveriş sitesi; SSL sertifikası ve daha birçok güvenlik özellikleri ile güvenilir bir kullanıcı deneyimi vaat ettiğini ifade eder. Fakat, sisteme birilerinin sızması riski her zaman vardır. Bu noktada, kredi kartı bilgilerinizi hiçbir şekilde kaydetmemelisiniz. Hatta, dünyaca ünlü markaların dahi bu sorun ile karşılaştığı biliniyor.
Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak Adına Neler Yapabilirsiniz?

Kişisel Bilgi Güvenliğinde Güvenilir Şifre Belirlemek İçin Neler Yapılmalı?

  • Kolay bir şekilde hatırlamak adına basit bir internet şifresi belirleyebilirsiniz. Kullandığınız alışveriş sitesinde herhangi bir güvenlik açığı olmayabilir. Fakat, yine de basit şifre seçiminiz yüzünden günün birinde başınız belaya girebilir. Yalnızca rakamlardan ibaret olan bir şifreyi tercih etmemelisiniz. Bunun yanı sıra, adınız ve soyadınız, doğum tarihiniz, memleketinizin plakası gibi tahmin edilebilecek bilgilerden ibaret olan şifreleri de tercih etmemeniz şart!
  • Şifre seçimi; gerçekten de hayati önem taşıyor. Bu noktada, şifrenizi yılda birkaç defa değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak, her sitede aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmalısınız. Bir başka deyişle, farklı şifreleriniz olmalı! Hatta, kullanmış olduğunuz tüm şifreleri not etmelisiniz.
  • Her site için aynı giriş şifresini kullanmak ciddi bir risktir. Bu noktada, her bir site için ayrı ayrı şifre belirlemek sizin için zor olabilir. Ancak, yine de dikkat etmeniz gereken bir husus var! Örneğin, e-posta hesabınızın şifresiyle diğer sitelerde kullanmış olduğunuz şifre aynı olmamalı! Çünkü, herhangi bir foruma üye olsanız dahi giriş sırasında e-posta onayı isteyebilir. Bir başka deyişle, siz farkında olmadan e-posta adresinize giriş yapılır. Kişisel bilgileriniz ele geçirilebilir.
  • Elektronik posta veya anlık ileti ile sizden şifre bilgisi isteyen kişi veya kurumlara itibar etmemelisiniz. Çünkü, bilhassa bankaların kullanıcılarından böyle bir talebi olmaz.