Küçük İşletmelerin Çok İşine Yarayacak SEO Tavsiyeleri

Küçük İşletmelerin Çok İşine Yarayacak SEO Tavsiyeleri

Küçük işletmelerin SEO konusunda stratejik düşünmesi şart! Bu sayede, hem işlemden verim alırlar hem de bütçelerini en iyi şekilde kullanmış olurlar.

Küçük işletme olmayı bir dezavantaj olarak görmemelisiniz. Çünkü, doğru bir strateji ile ilerlediğiniz takdirde siz de büyük ve başarılı bir işletme olma şansına erişirsiniz. Bunun için her şeyden önce bir internet sitesi oluşturmanız gerekiyor. Ancak, internet sitesi sahibi olmak tek başına yeterli değil! Sitenin Google arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alması şart! Bu sayede, sizinle aynı sektörde yer alan rakiplerinizden sıyrılma şansına erişirsiniz. SEO çalışmaları sayesinde siz de küçük işletme olsanız dahi internet ortamında varlığınızı kabul ettirebilirsiniz.

Küçük İşletmelerin Çok İşine Yarayacak SEO Tavsiyeleri

Küçük İşletmeler SEO Konusunda Neler Yapmalı?

Her işletmenin bir pazarlama bütçesi bulunur. Küçük işletmeler; bu konuda biraz daha şanssızdır. Çünkü, pazarlama için ayırmış oldukları bütçe kısıtlıdır. Bir başka deyişle, ellerindeki bütçeyi en iyi şekilde kullanmaları gerekir. Küçük işletmeler için en iyi seçenek SEO çalışmalarıdır. Hem etkisi hem de düşük maliyeti sebebiyle öne çıkan SEO sayesinde internet dünyasında güzel noktalara gelmek mümkün olur.

Küçük işletmeler; her şeyden önce SEO araçlarını kurmalıdır. Kalitesi ve ücretsiz oluşuyla bilinen Google Analytics tercih edilmelidir. Ayrıca, Google Search Console kurulumu da yapılmalıdır. Bu sayede, kullanıcıların Google arama motorundan hangi anahtar kelimeleri kullanarak siteye ulaştıkları tespit edilir. Her iki aracın kurulumu da oldukça basittir. İnternet sitesini tasarlayan kişi ve kurumun araç kurulumlarını yaparken vermiş olduğu kodların iletilmesi haricinde yapılacak bir şey yoktur.

Küçük İşletmelerin Çok İşine Yarayacak SEO Tavsiyeleri

SEO Çalışması Nasıl Yapılmalı?

  • Anahtar kelime; SEO çalışmalarının ilk ayağını oluşturuyor. Bu noktada, sektöre uygun anahtar kelimelerin tespit edilmesi şart! Hatta, uzun ve kısa anahtar kelimelerin ne olduğu da bilinmek zorunda! Örneğin, iPhone13 fiyatları uzun anahtar kelime iken iPhone13 kısa anahtar kelimeyi temsil eder. Sektörle ilgili anahtar kelimelerin tespiti sırasında tüketicilerden yardım istenebilir. Buna ek olarak, şirketin satış departmanından da fikir alınmalıdır. Ayrıca, internette bulunan birçok araç ile de anahtar kelime araştırması yapılabilir.
  • Odak anahtar kelime ve diğer anahtar kelimelerin belirlenmesinin ardından sırada içerik oluşturma var! Takdir edersiniz ki, internette her konuda binlerce içerik bulunuyor. Ancak, bu içeriklerin ne kadarının özgün olduğu bilinmiyor. Google arama sonuçlarında üst sıralarda olmak isteyen küçük işletmelerin kaliteli ve özgün içerik üretmesi şart! Çünkü, Google; bu konuda oldukça hassas! Başka sitelerden birebir kopyalanan içeriklere sitede yer verildiği takdirde bunun fark edilmesi çok uzun sürmeyecektir. Kopya içerik; hem Google sıralamasının kaybedilmesine hem de ceza alınmasına sebebiyet verir. İçerik hazırlama sürecinde özenli davranılmalı! Anahtar kelimelerin her birisine içerikte yer verilmeli! Ayrıca, anahtar kelime dağıtımı adil bir şekilde yapılmalı! Alt başlık kullanılmalı!
  • Arama sonuçlarında üst sırada olmak adına kaliteli backlink oluşturmak gerekiyor. Fakat, kaliteli sitelerden backlink elde etmek ciddi maliyetlidir. Bu yüzden, backlink oluşturmak adına alternatif yöntemler denenmelidir. Ayrıca, backlinkler; yalnızca anahtar kelime odaklı olmamalıdır. Çeşitlilik göstermelidir.

Küçük İşletmelerin Çok İşine Yarayacak SEO Tavsiyeleri

  • Sosyal medya; hayatımızın bir parçası olduğu gibi SEO çalışmalarının da bir parçası! Bu noktada, işletmenin sosyal medya hesaplarının olması şart! Ayrıca, hesapların etkin bir şekilde kullanılması gerekiyor. Google; sosyal medya hesaplarından gelen sinyallere çok önem veriyor. Bu noktada, üretilen içeriklerin Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında paylaşılması şart!
  • Son olarak, sitenin mobil optimizasyonu olmalı! Bir başka deyişle, internet sitesi mobil uyumlu hale getirilmeli!