Linux İşletim Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 2 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Linux İşletim Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Linux İşletim Sistemi; teknoloji dünyasının vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Bu sistem sayesinde hem bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda birçok şey yapma şansına erişirsiniz. Herkesin bildiği üzere bilgisayarlarda en çok Windows işletim sistemi kullanılır. Windows’un ardından ise Linux gelir. Yazımız sayesinde Linux işletim sistemi hakkında çok işinize yarayacak türden bilgiler edinebilirsiniz. Hadi başlayalım!

Linux İşletim Sistemi

Linux İşletim Sistemi Nedir?

Çok fazla tercih edilen ve popüler olan Linux İşletim Sistemi; açık kaynak kodlu oluşuyla bilinir. Hatta, bu özelliğinin onu diğer işletim sistemlerinden ayırdığını söylemeliyiz. Linux’un açık kaynak kodlu oluşu; kendi içerisinde birçok avantaj barındırır. Bilgisayar kullanıcısının kendi bilgisayarının arka planında dönen her şey hakkında haberdar olması mümkün hale gelir. Ayrıca, kişinin işletim sistemini düzenlemesi ve geliştirmesi de söz konusudur. Sonuç olarak, Linux; bilhassa Windows işletim sistemine kıyasla ciddi avantajlar barındırıyor.

Linux; açık kaynak kodlu oluşunun yanı sıra Windows ve macOS gibi işletim sistemleriyle taşımış olduğu benzer özellikleri ile de dikkat çekiyor. Grafik arayüzü bakımından onlardan herhangi bir eksiği bulunmuyor. Bunun yanı sıra, fotoğraf ve video düzenleyicileri ile kelime işlemcileri gibi farklı yazılımlarının olduğunu da söylemeliyiz. Ayrıca, günlük hayat içerisinde sıklıkla kullandığımız çok sayıda uygulamanın Linux işletim sistemi için uyarlanmış versiyonu da vardır. Sonuç olarak, Linux; bilgisayarın var olduğu her yerde işe yarayacak bir işletim sistemidir.

Linux İşletim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Linux’un en büyük avantajı aslında açık kaynak kodlu oluşudur. Hatta, Linux’un bu konuda farklı bir özelliği bulunuyor. Bu işletim sistemi hazırlanırken yazılmış kodların her birisi ücretsiz olacak şekilde topluma açık bir halde yer alır. Bu sayede, söz konusu kodların yazılımcılar tarafından görülmesi, analiz edilmesi ve geliştirilmesi mümkün hale gelir.

Linux’un farklı avantajları da var! Örneğin, farklı yazılım seçeneklerini içeren Linux dağıtımlarının olması; bu işletim sistemini özgün kılıyor. Bir başka deyişle, Linux’un özelleştirilmesi mümkün bir işletim sistemi olduğunu söylemek mümkün! İstediğiniz takdirde Linux’taki uygulamaları değiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kullanıcı arayüz bileşenleri ve grafikleri gösterecek sistemleri dahi değiştirmek mümkün!

Sonuç olarak, Linux; Windows başta olmak üzere birçok işletim sisteminde yapamadığınız özelleştirmeyi yapmanıza imkan verir. Yalnızca bu özelliği dahi Linux’un farkını ortaya koyar.

Linux Kimler Tarafından Kullanılır?

Aslında Linux’un neredeyse tüm internet kullanıcıları tarafından kullanıldığını ifade etmeliyiz. Birtakım internet kullanıcıları; Linux kullandıklarının farkında olmayabilirler. Fakat, Linux tarafından oluşturulan sunucular tarafından çalıştırılan çok sayıda internet sitesi vardır. Buna ek olarak, yazılım dünyasında önemli bir yere sahip olan bireylerin ve çok sayıda şirketin de Linux kullandığını söylemek gerekir.

Linux İşletim Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünyaca ünlü şirketler dahil olmak üzere çok sayıda kişi ve kurumun Linux kullanmasının birtakım sebepleri var! Her şeyden önce, Linux; Windows ve diğer işletim sistemlerine kıyasla bir hayli güvenli! Ayrıca, yine diğer işletim sistemlerine kıyasla daha esnek ve rahat oluşu beğeni topluyor. Buna ek olarak, Linux; var olduğu yer ile yetinmiyor. Bu işletim sistemini geliştirmek adına çaba sarf eden sistemin içinden veya dışından çok sayıda yazılımcı mevcut! İşletim sistemiyle ilgili sıkıntı yaşayan şirketlerin söz konusu yazılımcılardan destek alması mümkün! Bunun yanı sıra, Linux işletim sistemine ticari destek veren şirketler de bulunuyor. Bir başka deyişle, Linux; hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için Windows dahil olmak üzere belki de en iyi işletim sistemi seçeneği!

1999 yılından bu yana hayatımızda yer alan Linux; 2020’li yıllara da damga vuracak.