Linux Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Linux Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2021 yılında olduğumuz şu günlerde linux sunucu seçimi yaparken önümüzde çok sayıda seçeneğin olduğunu bilmeliyiz. Bir başka deyişle, çok sayıda sunucu vardır. Sunucular; işletim sistemi başta olmak üzere kullanım alanları ve hacimlerine göre çeşitli alternatiflere ayrılır. Bu noktada, sunucu seçimi esnasında ihtiyaçlara uygun olarak davranılmalıdır.

Sunucu seçimini birkaç örnekle açıklamak mümkün! Yoğun trafiğe sahip olmayan bireysel internet siteleri için yüksek hacimli sunuculara gerek yoktur. Fakat, e-ticaret sayfası sahibi olanlar için işler değişiyor. Bu kişilerin yüksek veri kapasiteli bir sunucuya ihtiyacı olacaktır. Bir başka deyişle, sunucunun maliyeti, hızı ve teknik özellikleri ön planda olmalı! Bağlı olduğunuz sektöre uygun bir sunucu tercihinde bulunmalısınız.

Linux Sunucu

Linux Sunucu Neler Vaat Ediyor?

Diğer sunucular ile kıyaslandığında en avantajlı olan sunucunun Linux olduğunu söylemeliyiz. Her şeyden önce, son derece yaygın bir şekilde kullanılır. Birçok internet sitesinde kendisine yer bulur. Bu sayede, size herhangi bir uyumluluk sorunu yaşatmayacaktır. Ayrıca, ücretsiz Linux işletim sistemini kullanmaları da avantaj içerir. Bir başka deyişle, size maliyet sıkıntısı yaşatmaz.

Linux; maliyet dışında performans konusunda da tüm beklentilerinizi karşılayacaktır. Yüksek performans vaat eden Linux’u seçmeden önce birtakım kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Linux sunucu satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken detaylar arasında;

  • Kullanılan işletim sistemi
  • Verimlilik performansı
  • Kullanım süresi (bir başka deyişle çevrimiçi ve çevrimdışı süresi)
  • Depolama alanı
  • Teknik destek özellikleri

bulunuyor. Linux ; Linux işletim sistemlerinin bir parçasıdır. Çok sayıda işlevi vardır. Web hizmetleri başta olmak üzere veri tabanı yönetimi ile sistem ve ağ yönetimi gibi hizmetleri sağlayabilen sunuculardır. Kullanıcı dostu bir sunucu oluşuyla öne çıkar. Her geçen kendisini geliştirmesi ve kullanıcı ihtiyaçlarına cevap vermesi önemli bir detaydır.

Linux sunucuların yaygın olmasının çok sayıda sebebi bulunuyor. Güvenlik, esneklik ve tutarlılık gibi hususlarda en iyisini vaat ediyor. Birçok işletim sisteminin tercihinin Linux sunucu olması asla tesadüf değil! Bunun yanı sıra, grafiksel bir kullanıcı arayüzüne gerek duymaması; Linux sunucunun bir diğer avantajı olarak dikkat çekiyor. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi Linux sunucu satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var! Donanımları, sunucu performansı ve projeye olan uygunluğu; Linux sunucu seçimi konusunda hayati öneme sahip! Buna ek olarak, Linux sunucu hizmeti veren firmaları araştırmak gerekiyor. Bilhassa satın alma sırasında ve sonrasında sunulan teknik desteğin boyutları bilinmeli!

Linux Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Linux Sunucuların Avantajları Nelerdir?

Bu sunucunun her şeyden önce performans ve yazılımı ile öne çıktığından bahsetmek gerekir. Profesyonel iş süreçlerinin sorunsuz olarak tamamlanmasını sağlar. Buna ek olarak, şahsi kullanım için de en iyi seçenektir. Güvenlik konusunda da en iyisini vaat ettiğini ifade etmek gerekir. Neredeyse tüm ihtimaller dikkate alınarak geliştirilmiş güvenliği ile siber saldırılara ve virüslere karşı elinden gelenin en iyisini yapar. Bir başka deyişle, verilerinizi en iyi şekilde koruyacaktır.

Linux sunucuların farklı bir avantajı daha var! Açık kaynak oluşu sayesinde istenildiği gibi özelleştirilmesi söz konusu! Bir başka deyişle, sunucuyu işinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak özelleştirebilirsiniz. Bu husus; hem kullanım kolaylığı yaratır hem de verimliliği arttırır.

Linux sunucu; çok daha kararlı, verimli, esnek, teknik destek vaat eden, çoklu görev yapabilen, çevrimiçi güncelleme sunan, serbest kaynak kodları olarak tanımlanabilir. Bu özellikler; birçok sunucu tarafından sağlanır. Fakat, Linux; eşsiz özellikleri ile her koşulda en iyisini vaat etmesiyle bir adım öne çıkar.