Neden E-Ticaret Sitelerinde WordPress Kullanmalıyız?

  • Wordpress
  • Veridyen
  • 8 ay önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Neden E-Ticaret Sitelerinde Wordpress Kullanmalıyız?

Siz de bir e-ticaret sitesi açarak dijital dünyada ürünlerinizi satmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, e-ticaret siteniz için seçtiğiniz altyapı çok büyük önem taşıyor. Önünüze çok çeşitli seçenekler çıksada siz de diğer altyapı platformlarının karmaşık yapısından korkup WordPress’i tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda e-ticaret sitelerinin altyapılarında WordPress kullanmanın avantajlarından bahsedeceğiz.

Neden E-Ticaret Sitelerinde Wordpress Kullanmalıyız?

WordPress Nedir?

WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisidir ve dünyadaki internet sitelerin büyük bir kısmı WordPress altyapısı kullanılarak oluşturulmuştur. Açık kaynak kodludur, yani herkes tarafından okunup geliştirebilir. WordPress ile yapacaklarınızda neredeyse sınır bulunmuyor. Bu yüzden e-ticaret siteleri içinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir altyapı. E-ticaret siteleri için kullanımında da bazı avantajları bulunuyor.

WordPress Kararlı ve Kolay Düzenlenebilirdir

WordPress, yıllardır içerik yönetim platformu olarak kullanılması ve geçirdiği yüzlerce güncellemeden sonra artık kararlı bir sürüm olarak kullanılmaktadır diyebiliriz. Bunun yanında, diğer platformlara göre daha kolay bir ara yüze sahip olması, basit ve anlaşılır bir sistematiğinin olmasından dolayı herkesin kullanabileceği bir içerik yönetim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Neden E-Ticaret Sitelerinde Wordpress Kullanmalıyız?

WordPress Güvenilirdir

Bir e-ticaret sitesinden söz ediyorsak konuşmamız gereken ilk konu güvenliktir. Hem kullanıcılarınızın veri güvenliği hem de sizin veri güvenliğiniz için güvenlik açığı bulunmayan sistemler kullanmanız gerekir. WordPress de güvenlik konusunda kendisini kanıtlamış platformlar arasında yer alır. Her ne kadar geçmişte bazı güvenlik açıklarıyla gündeme gelsede geliştirici ekibi hemen güvenlik yaması yayınlayarak olası felaketlerin önüne geçmiştir. Buna ek olarak, WordPress 2003 yılında piyasaya çıktı ve o günden bugüne kadar sayısız güncelleme yapılarak performansı ve güvenliği iyileştirildi. Bundan dolayı WordPress, yeni bir içerik yönetim sistemi değildir ve piyasaya yeni sürülen sistemlere göre çok daha fazla yol kat etmiştir. Aynı zamanda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz WordPress güvenlik eklentileri de bulunmaktadır.

WordPress Basitçe Özelleştirilebilir

WordPress, hiç teknik bilgisi olmayan insanlar tarafından dahi rahatlıkla kullanılabilir ve düzenlenebilir. Kullanıcılarına sunduğu binlerce ücretsiz tema ve eklenti bulunmaktadır. Hiçbir tasarım bilginiz olmasa bile WordPress paneli üzerinden temanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret sitelerinin oluşturulması için geliştirilen WooCommerce gibi bazı eklentiler sayesinde profesyonel bir e-ticaret sitesinden hiçbir farkınız kalmaz. WooCommerce eklentisi sayesinde ürünlerinizin fiyatlarını, stok bilgilerini, kargo bilgilerini kolayca düzenleyebilirsiniz. Kolaylaştırılmış editör blokları sayesinde ürün ekleme veya içerik paylaşımı konusunda da zorluk çekmezsiniz.

Neden E-Ticaret Sitelerinde Wordpress Kullanmalıyız?

WordPress Ücretsizdir

Bütün bu sayılan özellikleri belki ücretli e-ticaret platformlarında bulabilirsiniz (bu kadar gelişmiş olmasa bile). Fakat şu noktayı kaçırmamak gerekir ki, WordPress tamamen ücretsiz bir yazılımdır ve herkes tarafından kullanılabilir. İhtiyacınız olan tek şey bir alan adı ve hosting. Bundan sonra kolayca bir WordPress  e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. WordPress’in bu özelliği sayesinde bir e-ticaret sitesi sahibi olmak için binlerce, on binlerce lira para harcamanıza gerek kalmıyor. Ayrıca size yüksek miktarda para teklif edilerek sunulan sistemlerin çoğu WordPress kadar iyi değil ve onun kadar özellik içermiyor.

Sonuç olarak, WordPress diğer yüksek ücretli birçok e-ticaret sitesi çözümlerine göre çok daha efektif ve uygun maliyetli bir platform. Hem kütüphanesinde barındırdığı binlerce ücretsiz uygulama ve eklenti, hem geliştiriciler tarafından düzenli güncellenerek sürekli güvenilir tutulması hem de alan adı ve hosting masrafı dışında herhangi bir ücret gerektirmemesi WordPress’in öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. WooCommerce gibi eklentiler sayesinde de WordPress ile sadece blog siteleri oluşturulabileceği algısı yıkılıyor, WordPress’in e-ticaret altyapısı içinde gayet yeterli bir yazılım olduğu daha net anlaşılıyor.