Panel ile Sunucu Yönetimi Arasındaki İlişki Nedir?

  • Sunucu
  • Veridyen
  • 1 sene önce
  • 5 Dakikalık Okuma Süresi
Panel ile Sunucu Yönetimi Arasındaki İlişki Nedir?

Sunucu yönetimi; zaman ve emek gerektiren bir süreci ifade eder. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanların sunucu yönetiminde etkin rol alması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra, sunucu yönetimini etkileyen birden çok faktör vardır. Bunlardan birisi de panel! Peki, panelin sunucu yönetimindeki işlevi nedir? Yazımız sayesinde bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz!

Panel ile Sunucu Yönetimi Arasındaki İlişki Nedir?

Panelin Sunucu Yönetimindeki Faydası Nedir?

İnternet sunucuları; herhangi bir gereksinim dile getirilmediği takdirde yalnızca işletim sistemi yüklenerek sahibine teslim edilen donanımlardır. Ancak, zaman içerisinde sisteme eklenti yapılması şart hale gelir. Bu noktada, eklenti yapılması; SSH adı verilen uzak bağlantı arayüzü kullanılarak gerçekleştirilir. Bir başka deyişle, sistem yapılandırması için konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bilhassa Linux veya Windows işletim sistemlerinin hem dilleri hem de komutları eksiksiz olarak bilinmelidir. Takdir edersiniz ki, sıradan insanlar, işletim sistemlerine ait bilgilere hakim olamazlar. İnternet yöneticileri ve bilgi teknolojileri uzmanları; bu işlemleri yapabilirler. Tüm işlemlerin komutlarla gerçekleştirilmesi ve komut ekranının sürekli olarak kontrol edilmesi şarttır. Ayrıca, arayüzde herhangi bir görsel geliştirme aracı yoktur. Bu noktada, kontrol panelleri devreye girer. cPanel başta olmak üzere Plesk ve DirectAdmin gibi kontrol panelleri sayesinde sunucuların her bir işlevinin kullanıcı arayüzü tarafından kontrol edilmesi mümkün hale gelir.

Hosting sağlayıcılarının birçoğu sunucu satın almak isteyenlere cPanel ve Plesk lisansı sağlayabilir. Ayrıca, genellikle tüm hosting planlarında kontrol paneli yer alır. Bir başka deyişle, standart bir hizmettir.

Panel ile Sunucu Yönetimi Arasındaki İlişki Nedir?

Sistematik Sunucu Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kontrol panelleri; sunucu sahipleri adına hayati öneme sahiptir. İnternet sitelerini listeleme, sitelerin özelliklerini değiştirme, yedekleme yapma, SSL aktivasyonu yapma, yeni site ekleme gibi uygulamaların yapılması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra, farklı uygulamaların sunucuya tanımlanmasına da rastlanabilir. Bir başka deyişle, kontrol panelleri; hem sunucunun hem de internet sitelerinin otomatik olarak takip edilmesini kolay hale getirir. Panellerin farklı avantajları da vardır. Sitelerin durdurulması veya sınırlandırılması, sitelerin kapandıktan sonra tekrar hizmete açılması, veritabanlarının yönetilmesi, güvenlik detaylarının tanımlanması, istenilen uygulamaların kurulması veya kaldırılması gibi işlemler de yine kontrol panelleri tarafından gerçekleştirilir.

Kaliteli sunucularda kaliteli paneller kullanmak bir tercih değil bir gerekliliktir. Güncel tarih itibariyle çok sayıda hosting sağlayıcı hizmet sunar. Birçoğunda donanımlar olabilecek en iyi şekilde yapılandırılır. Bu sayede, donanımların hem kontrol panelleri hem de diğer uygulamalarla uyumlu bir şekilde çalışması sağlanır. Müşteri deneyimi sorunsuz hale getirilir. Ancak, yönetim platformlarının gelişmişlik seviyesinden bağımsız olarak uygun olmayan bir donanım kullanıldığı hallerde yazılımların sınırlı özelliklerle çalışmasına rastlanır. Bu yüzden, sunucudan herhangi bir verim alınamaz. Kalitesiz sunucular; kontrol paneli yazılımlarının olması gerektiği gibi çalışmasına engel olur. Sonuç olarak, panel platformları da kullanıcı beklentilerini karşılamaz.

Panel ile sunucu yönetimi arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bu yüzden, sistematik sunucu yönetiminde panelin önemi değerlendirmeye alınmalıdır.

Panel ile Sunucu Yönetimi Arasındaki İlişki Nedir?

En İyi Kontrol Paneli Hangisidir?

İnternet sunucusu ile ilgili tüm işlemlerin hosting kontrol paneli aracılığıyla yapıldığı bilinir. Kontrol paneli bulunmayan bir hosting paketini kullanmak gerçekten çok zordur. Çünkü, işlem yapmak adına programlama dili bilmek gerekir. Ancak, kontrol paneli sayesinde sitenin kolay bir şekilde yönetilmesi söz konusu olur.

Kontrol panellerinin birçok özelliği vardır. FTP yönetimi, DNS yönetimi, hosting hesap yönetimi, internet tabanlı dosya sistemi erişimi ve daha birçok işlem kontrol paneli sayesinde yapılır. En iyi kontrol panelleri arasında cPanel, Plesk ve DirectAdmin bulunur.